Super Lig (13/7): Το «σηκώνει» η Μπασακσεχίρ

13/07/2020

Ώρα... στέψης για Μπασακσεχίρ, ο κακος χαμός στην ουρά.

• 5/6 G/G στην έδρα της προσφάτως η Μαλάτιασπορ.
  • 4/5 N/G εντός έδρας η Ντενίζλισπορ.

Kασίμπασα - Ρίζεσπορ: Στο τέλος διαμορφώθηκε το 3-2 στο ματς με τη Μπεσίκτας με τη Κασίμπασα να μη μπορεί να παρει για ακόμα μια αγωνιστική αποτέλεσμα . Νωρίς το 1-0, με τους φιλοξενούμενους να το φέρνουν στα ίσια λίγα λεπτά αργότερα. Στο 30' είχαν ήδη ανατρέψει το σκορ. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Κασίμπασα ανέβασε στροφές και κατάφερε να το φέρει στα ίσια. Γκολ μαχαιριά στο 90’, μένοντας στους 36 βαθμούς είναι κοντά στη σωτηρία τους.  Μόνο ο αμυντικός Σάρλιγια είναι εκτός.

Σε ένα πολύ κρίσιο ματς απέναντι στη Καϊσερισπόρ, πανηγύρισε σημαντική νίκη έξι πόντων με 3-2. Ισόπαλο το πρώτο μέρος, έμεινε με 1-2 πίσω στο σκορ στο 87' αλλά σκόραρε δίς στις καθυστερήσεις και πηρε μια τεράστια νίκη.  Μεγάλη νίκη για τους παίκτες του Ουνάλ Καραμάν, σε μια τρελή κούρσα έβαλε απο κάτω της τις  Κόνιασπορ και Καϊσέρισπορ στη βαθμολογία και κυνηγά την παραμονή. Εκτός ο κίπερ Ακάν, ο στόπερ Αμπαρχούν και ο Μόροζιουκ (Α).

Εκτίμηση: Πήρε τα πάνω της ψυχολογικά η Ρίζεσπορ αλλά η Κασίμπασα εδώ και καιρό είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Σκοράρουν αμφότερες, καλή λύση το goal/goal & over 2.5 στο 1.85.

Καϊσέρισπορ – Γκαζισεχίρ: Αδιανόητη ήττα απο την Ρίζεσπορ, σκόραρε γκολ... νίκης στο 87' (έτσι φαινόταν τουλάχιστον) αλλά στις καθυστερήσεις δέχτηκε δύο τέρματα με αποτέλεσμα να φύγει με άδεια χέρια απο τον αγωνιστικό χώρο! Απίστευτο μπλακ άουτ στα τελευταία λεπτά, η ψυχολογία της εκ νέου στο ναδίρ καθώς βρίσκεται στις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό. Εκτός ο σημαντικός χαφ Καμπανιάρο.

Σε ένα πολύ δυνατό ματς με νεύρα και μπόλικο... ξύλο, κέρδισε με 3-1 τη Κόνιασπορ που είχε προηγηθεί στο παιχνίδι. Πίσω στο σκορ από το 13', αφού λοιπόν γλίτωσε το 2-0 σε τρεις φάσεις, έκανε την ολική ανατροπή. Το απίστευτο; Πως σκόραρε τρείς φορές, στο 87', στο 89' και το 99'! Ο Σουμούντικα είναι ικανοποιημένος, μετά απο το αήττητο πέντε αγωνιστικών η ομάδα του έχει εξασφαλίσει ήδη την παραμονή της. Εκτός ο χαφ Τετέ.

Εκτίμηση: Ματς που ενδιαφέρει μόνο την Καϊσερισπόρ, όμως ο άσος αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο 1.60! Αν και μονόπλευρο το ενδιαφέρον σε καμία περίπτωση δεν μας έχουν δείξει οι γηπεδούχοι πως αξίζουν να απλαμβάνουν τέτοια εμπιστοσύνη.

Ντενιζλίσπορ – Τραμπζονσπόρ: Προσπάθησε όσο μπορεί στην έδρα της Μπασακσεχίρ όμως δεν κατάφερε να πάρει το κάτι παραπάνω με αποτέλεσμα να λυγίσει στην έδρα της πρωτοπόρου και να ηττηθεί με 2-0. Λίγα πράγματα στο ματς, στο πρώτο μέρος σε παθητικό ρόλο και τα πήγε περίφημα. Στο δεύτερο μέρος ανέβηκε στο χορτάρι, πήρε χώρους και απείλησε. Αφού δεν σκόραρε, τότε είδε τον αντίπαλο να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να σκοράρει στο 65' ενώ λίγα λεπτά μετά κλείδωσε και το ματς. Συμπλήρωσε πέντε σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη (0-1-4), παίζει αρκετά με τη φωτιά και έχει δύσκολο πρόγραμμα. Εκτός ο Λόπες (Α).

«Κόλλησε» στο 2-2 με την Αντάλιασπορ, θεώρησε πως η «πετσοκομμένη» απο τις απουσίες αντίπαλος δεν θα αποτελέσει δύσκολη λεία και πλέον έκανε... δώρο το πρωτάθλημα στη Μπασακσεχίρ με αποτέλεσμα η οργή να ξεχειλίζει. Έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 8ο λεπτό της συνάντησης απο την άσπρη βούλα για να ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο. Στο δεύτερο μέρος και περίπου 20 λεπτά μετά την επανέναρξη, δέχτηκε γκολ μαχαιριά με αποτέλεσμα να τρέχει και να μη... φτάνει. Στο «-4» πλέον από τον τίτλο. Τιμωρημένος ο στόπερ Καμπί.

Εκτίμηση: Πολύ μεγάλο παιχνίδι και για τις δύο για διαφορετικούς λόγους ωστόσο. Πολύ κοντά πλέον στον  υποβιβασμό η Ντενιζλίσπορ, τελευταία ζαριά περιμένοντας να... αυτοκτονήσει η Μπασακσεχίρ για την Τράμπζονσπορ που εχει μπροστά της και τον τελικό κυπέλλου. Πολύ χαμηλά το διπλό δίχως να πείθει...

Mαλάτιασπορ - Μπεσίκτας: Μπορεί να μη κέρδισε τη Γκεντλσέρ όμως πήγε στην έδρα της Σίβασπορ και με περίσσιο θάρρος πήρε ένα μεγάλο διπλό με 1-0. Η γκολάρα του Άκουα ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα με την ομάδα της Μαλατίγια να είναι αρκετά καλά οχυρωμένη πίσω. Τεράστια νίκη που έφερε την ομάδα του Καραμάν με ένα πόντο περισσότερο πάνω απο την επικίνδυνη ζώνη με τον τεχνικό της ομάδας να απαιτεί σοβαρότητα μετά τα αποψινά πανηγύρια.

Της ήρθε... κουτί η ήττα της Γαλατά, πήρε και σημαντική νίκη απέναντι στην Κασίμπασα και... εγένετο 4η θέση. Σημαντική έστω και με 3-2 η νίκη επί της Κασίμπασα, με τη ψυχή στο στόμα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού πάλεψε για κάτι καλό και τα κατάφερε. Η ομάδα του Γιαλτσίν θέλει μόνο νίκες μέχρι το φινάλε για να διεκδικήσει ακόμα και τη συμμετοχή της στα προκριμματικά του Champions League. Τιμωρημένος ο Χάτσινσον (Μ), εκτός ο Γκιονούλ (Α) και ο φορ Γιλμάζ.

Εκτίμηση: Με τις απουσίες που έχει η Μπεσίκτας και τη «λύσσα» που διακατέχει τη Μαλάτιασπορ, δεν θα είναι καθόλου έκπληξη αν δούμε κανένα θετικό αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους. Καλύτερα να το δούμε στο live.

Κόνιασπορ - Μπασακσεχίρ:Όταν το  το υπέρ σου 1-0 από το 13' στην έδρα της Γκαζιαντέπ, μετατρέπεται σε ήττα 3-1 από το 87' και μετά, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου.  Θα μπορούσε να είχε τελειώσει τη σεμνή τελετή απο το πρώτο μέρος, δεν το έπραξε και το πλήρωσε με τον πιο σκληρό τρόπο. Σταθερά στη ζώνη του υποβιβασμού με τον κοουτς  Κορκμάζ να ζητά το απόλυτο ως το φινάλε. Δύσκολα ο χαφ Ουρτάδο.

Μια ανάσα απο το να στεφθεί πρωταθλήτρια η Μπασακσεχίρ που κατάφερε να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη με 2-0 επί της Ντενίζλισπορ και ταυτόχρονα να πάρει με μεγάλη χαρά το δωράκι της Τράμπζονσπορ που σκόνταψε για ακόμα μια αγωνιστική - αυτή τη φορα κόντρα στην Αντάλιασπορ και η διαφορά ανέβηκε στους 4 βαθμους τρείς αγωνιστικες πρίν τη λήξη της σεζόν. 9-3-0 στα τελευταία, με στρωμένο πρόγραμμα ως το τέλος, τίποτα δεν της στερεί τον τίτλο αυτό. Όλοι μέσα για την ομάδα του Μπορούκ.

Εκτίμηση: Δεν πατά καλά η Κόνιασπορ που έχει δύσκολο έργο απέναντι σε μια ομάδα που θέλει να οριστικοποιήσει το πρωτάθλημα. Must win το ματς και για τους δύο, δεν θα το ρισκάρει η Μπασακσεχίρ (2.00).