Super Lig (12/7): Για την υπέρβαση η Φενέρ

12/07/2020

Λίγο πρίν τη τελική ευθεία, αναμένουμε μάχες σώμα με σώμα με φόντο την Ευρώπη και τη παραμονή.

• 5 σερί Over 2,5 εντός έδρας η Ανκαραγκουτσού.
  • Απο έξι σερί goal/goal και over 2.5 η Σίβασπορ σε όλες τις διοργ\ανώσεις.

Ανκαραγκουτσού - Γαλατασαράι: Παραμένει ουραγός η Ανκαραγκουτσού που παρόλα αυτά δεν παραδίδει τα όπλα. Έπαιξε όσο μπορούσε στη Σμύρνη κόντρα στη Γκιοζντέπε και την κόντραρε για το τελικό 2-2 που της έδωσε ελπίδα ζωής αν και μόνο με το 3/3 θα μπορέσουν να είναι στη συνέχεια παρών την ερχόμενη χρονιά στην κατηγορία.  Η ομάδα της Άγκυρας κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, αλλά γρήγορα γρήγορα ο αντίπαλος γύρισε το παιχνίδι. Η Ανκαραγκουτσού ισοφάρισε στο 58', εντούτοις όσο κι αν ρίσκαρε δεν βρήκε το γκολ της νίκης στη συνέχεια.

Τραγωδία απέναντι στην Αλάνιασπορ η Γαλατά, δίκαιη η ήττα με 4-1. Πάνω που όλα έδειχναν πως πάμε σε ημίχρονο χωρις σκορ, δέχθηκε δυο απανωτά τέρματα στο 43' και το 45' για να μειώσει στις καθυστερήσεις! Πάλεψε στην επανάληψη αλλά οσες φορές οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση σκόραραν. Τραγική η εικόνα της πίσω, ο Τερίμ περνά δύσκολα στον πάγκο και τη νέα σεζόν θα εξεταστεί το ενδεχόμενο να αποχωρήσει.

Εκτίμηση: Η Γαλατά θέλει τη νίκη με κάθε τρόπο ώστε να πλησιάσει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, αλλά η Ανκαραγκουτσού παίζει τελικό επιβίωσης. Θα παίξει ανοικτα καθώς θέλει μόνο τη νίκη κυνηγώντας το θαύμα. Mατς για πολλά γκολ, κρατάμε το over 3.5 στο 2.37.

Αντάλιασπορ – Αλάνιασπορ: Μαχητική και παρά τις αμέτρητες απουσίες έφυγε με μεγάλο... βαθμό απο την έδρα της Τράμπζονσπορ (2-2) παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Προηγήθηκε με πέναλντι μόλις στο 8', απο την άσπρη βούλα και τα δύο γκολ που δέχθηκε μέχρι το ημίχρονο, όταν και ο αντίπαλος είχε ανατρέψει το ματς. Ένα τέρμα του Κουρτουλούς στο 65' τη λύτρωσε διατηρώντας το σκορ ως το τέλος. Τιμωρημένοι ο μεσοεπιθετικός Μουκαΐρου  και ο αρχηγός Οζμέρτ (Μ). Εκτός οι αμυντικοί Τσελούτσκα ,  Μπαχαντίρ Οζτούρκ  , οι χαφ Φρέντι, Τσαρλς , Αλπσόι  , Εντινγκά  και ο φορ Ποντόλσκι,

Τεράστια επικράτηση επί της Γαλατά με 4-1. Μπαλάρα και πειστική εμφάνιση, ισοπέδωσε τον αντίπαλο που πολλές φορές έφτασε στην ισοφάριση όμως το 2-2 έγινε 3-1. Στα καλύτερα της η ομάδα του Μπουλούτ που έχει ανεβάσει στροφές και μπορεί κάλλιστα να μπεί εντός τετράδας ενώ ταυτόχρονα έχει περάσει στον τελικό κυπέλλου όπως στις 29 του μήνα θα αντιμετωπίσει τη Τράμπζονσπορ. Χωρίς απουσίες η αποστολή.

Εκτίμηση: Χωρίς νίκη για τρία σερί ματς η Αντάλιασπορ, ήταν πολύ μαχητική στη Τραπεζούντα, έχει αρκετές απουσίες και απόψε. Η Αλάνιασπορ είναι στα καλύτερα της, ένα «τρένο» που δεν δείχνει ικανό να σταματήσει πουθενά. Για διπλό το ματς, αλλά το περιμέναμε πιο ψηλά.

Φενερμπαχτσέ – Σίβασπορ: Δεν είχε ευκολο βράδυ  στην Άγκυρα κόντρα στην Γκεντσλερμπιρλίγκι  την Τρίτη η Φενέρ, κατάφερε όμως να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 1-1 να μοιάζει ως δίκαιη μοιρασιά. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 60', το έφερε στα ίσια στο 81' με τον πολύπειρο Μπελόζογλου. Τα «καναρίνια» θα μπορούσαν κάλλιστα να πάρουν το τρίποντο αν ηταν λίγο πιο εύστοχοι. Τιμωρημένος ο στόπερ Αζίζ, τραυματίες οι Τσιφτσινάρ (Α) και Ποτούκ (Μ).

Ήττα σοκ εντός έδρας απο τη Μαλάτιασπορ για τη Σίβασπορ (1-0) σε ένα ματς που άξιζε μέχρι και να κερδίσει. Πολλές χαμένες ευκαιρίες, θα μπορούσε κάλλιστα να προηγηθεί νωρίς. Αγνώριστη μετά τη διακοπή, κινδυνεύει   να μείνει εκτός των πρώτων τεσσάρων θέσεων. Τέσσερα ματς σερί δίχως νίκη με δύο ήττες και ισάριθμες ισοπαλίες, προσπαθεί να κρατηθεί τρίτη, εκτός ο χαφ Αρσλάν.

Εκτίμηση: Σε πολύ κακή κατάσταση η Σίβασπορ, αδυνατεί να πράξει τα βασικά εντός των τεσσάρων γραμμών. Η Φενέρ που είναι όσα βάλουμε και όσα φάμε είναι το φαβορί παρόλο που οι φιλοξενούμενοι πλέον σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Το over 2.5 όμως είναι πολύ χαμηλά για να ρισκάρουμε.