Super Lig (11/05): Μάχες που κρίνουν πρωταθλητή

10/05/2021

Δύο αγωνιστικές έμειναν για το τέλος του πρωταθλήματος και όλα είναι ανοιχτά σε σχέση με τον τίλο ή ακόμα και για την σωτηρία. Ακολουθεί ανάλυση των τεσσάρων σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Μπεσίκτας - Καραγκουμρούκ: Μετά από ένα μεγάλο αήττητο σερί, στο μεγαλύτερο ματς ίσως της χρονιάς, η Μπεσίκτας εμφανίστηκε κατώτερη των προσδοκιών χάνοντας με 3-1 στην έδρα της Γαλατασαράι. Δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να ισοφαρίσουν προσωρινά με τον Γκεζάλ στο 42ο λεπτό. Πολλά τα αμυντικά κενά για την ομάδα του Γιαλσίν που βρίσκεται ωστόσο σταθερά στη 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 86-41 και 81 βαθμούς, στο +2 από την 2η Φενερμπαχτσέ. Εκτός παραμένουν οι Αμπουμπακάρ (επιθετικός), Τοσούν (επιθετικός), Χάσιτς (μέσος) και Οζιακούπ (μέσος).

Επιτέλους τρίποντο κατάφερε να πάρει η Καραγκουμρούκ, με 5-1 εντός έδρας κόντρα στη Γκενσλερμπιρλίγκι. Μπήκε από το πρώτο λεπτό δυνατά στον αγώνα, κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα στο πρώτο εικοσάλεπτο ενώ και στο δεύτερο έδειξε ανάλογη εικόνα δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα απέναντι σε έναν αδύναμο αντίπαλο. Πλέον, η ομάδα του Φαριόλι βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 57-50 και 54 βαθμούς. Εκτός οι Καμπλάν (τερματοφύλακας) και Σόμπιετς (επιθετικός).

Εκτίμηση: Μοναδικός στόχος το τρίποντο για την Μπεσίκτας καθώς με νίκη σηκώνει την κούπα του πρωταθλήματος. Από την άλλη πλευρά, αδιάφορη -βαθμολογικά- είναι η Καραγκουμρούκ καθώς ούτε Ευρώπη διεκδικεί ούτε κινδυνεύει με υποβιβασμό. Αναμένεται οι γηπεδούχοι να κυριαρχήσουν από το πρώτο λεπτό, αποτελούν ποιοτικότερο σύνολο. Pick θα αποτελέσει ο άσος από ημίχρονο σε απόδοση 1.80.

Κόνιασπορ - Τραμζονσπόρ: Δεύτερη σερί νίκη που καταφέρνει να πάρει η Κόνιασπορ, αυτή τη φορά με 1-0 στην έδρα της Γκιοζντέπε. Οι φιλοξενούμενοι, σε μία ισορροπημένη και αδιάφορη αναμέτρηση, κατάφεραν να σκοράρουν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γέβοτοβιτς, παίρνοντας παράλληλα το θετικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Παλούτ βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 48-47 και 48 βαθμούς. Εκτός οι Κράβετς (επιθετικός), Μπουτίκι (μέσος), Εντουόκ (επιθετικός), Μιλόσεβιτς (μέσος) και Ουλουντάγκ (αμυντικός).

Νίκη που την κατέταξε οριστικά στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα πήρε η Τραμπζονσπόρ, με 2-1 εντός έδρας απέναντι στην Αντάλιασπορ. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, προηγήθηκαν στο 13ο λεπτό ενώ το σκορ διαμόρφωσε ο Ομούρ στο 49ο. Θα απουσιάσει ο βασικός Οζντεμίρ (μέσος).

Εκτίμηση: Οι δύο ομάδες αναμένεται να αγωνιστούν ελεύθερα με τους δύο προπονητές να δοκιμάζουν συστήματα τα οποία θα δοκιμάσουν στο επόμενο χρονικό διάστημα. Αμφότερες παίζουν επιθετικό ποδόσφαιρο, επιλογή θα αποτελέσουν τα γκολ και το Over 2.5 σε απόδοση 2.20.

Ντενίζλισπορ - Γαλατασαράι: Τρίτη σερί ήττα για την Ντενίζσλισπορ, αυτή τη φορά με 1-0 στην έδρα της Χατάισπορ. Οριστικά υποβιβασμένη οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι, για ακόμα έναν αγώνα, δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα στον αγωνιστικό χώρο. Σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Ταντογκάν με ρεκόρ 36-68 και 28 βαθμούς. Εκτός οι Μπεν (μέσος), Άκτας (μέσος), Γκόνεν (τερματοφύλακας), Γιασίν (μέσος) και Γιλμάζ (αμυντικός).

Διατηρεί ελπίδες για κατάκτηση του πρωταθλήματος η Γαλατασαράι η οποία νίκησε με 3-1, εντός έδρας στο ντέρμπι την Μπεσίκτας. Παρουσίασε άψογη εικόνα στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα στο πρώτο μέρος με τους Μπάμπελ και Φαλκάο ενώ στον πίνακα των σκόρερ έβαλε το όνομα του και ο Τουράν στο 77ο λεπτό. Στη 3η θέση βρίσκεται η ομάδα του Τερίμ με ρεκόρ 73-34 και 78 βαθμούς. Εκτός οι Ετέμπο (μέσος), Οζτούρκ (τερματοφύλακας) και Οζορνγουάφορ (αμυντικός).

Εκτίμηση: Μονόπλευρο το βαθμολογικό κίνητρο στην αναμέτρηση με την Γαλατασαράι φυσικά να έχει τον πρώτο λόγο για το τρίποντο. Σχεδιάζει ήδη την επόμενη χρονιά η Ντενίζλισπορ η οποία είναι υποβιβασμένη. Θα «κυνηγήσουν» μέχρι τέλους τις όποιες ελπίδες έχουν για να βρίσκονται στη 1η θέση οι φιλοξενούμενοι, διπλό από ημίχρονο σε απόδοση 1.72.

Φενερμπαχτσέ - Σίβασπορ: Δεύτερο σερί τρίποντο για τη Φενερμπαχτσέ, με 2-1 στην έδρα της Ανκαραγκουτσού. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 3ο λεπτό, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 42ο λεπτό ενώ στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε κάνοντας την ανατροπή στο 95ο λεπτό με γκολ του Βαλένσια. Σταθερά στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Μπελοσόγλου με ρεκόρ 69-38 και 79 βαθμούς. Εκτός οι Μπαγιντίρ (τερματοφύλακας), Τσιφτπίναρ (αμυντικός), Περότι (επιθετικός), Σαμάτα (μέσος) και Σανγκαρέ (αμυντικός).

Ισόπαλη με 0-0 αναδείχθηκε η Σίβασπορ, εντός έδρας απέναντι στην Μπασακσεχίρ. Πίεσε σωστά στο πρώτο μέρος δίχως να δεχθεί φάση, έπαιξε σωστή άμυνα με αποτέλεσμα να μην αφήσει τον αντίπαλο να πιέσει. Πλέον η ομάδα του Καλιμπάι βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 50-41 και 59 βαθμούς. Εκτός οι Μπόιντ (αμυντικός), Απιντανγκόγιε (αμυντικός) και Γιαταμπαρέ (επιθετικός).

Εκτίμηση: Στο -2 από την πρώτη θέση βρίσκεται η Φενερμπαχτσέ η οποία έχει απέναντι της έναν πολύ ποιοτικό αντίπαλο. Η Σίβασπορ αναμένεται να παραταχθεί με πολλούς αμυντικούς στην αρχική ενδεκάδα, θα δυσκολέψει αρκετά τους γηπεδούχους. Αναμένεται να δούμε ένα ισορροπημένο ματς κυρίως στο πρώτο μέρος, Χ ημίχρονο σε απόδοση 2.40.