Super Lig (10/11): Γκολ και θέαμα στη Τραπεζούντα

10/11/2019

Γεμάτη «λαβράκια» η ημέρα στη Τουρκία με τη Μπεσίκτας του Αβτσί να αναζητά την ευκαιρία για να επανέλθει στις νίκες.

• 5 under 2.5 στα 6 τελευταία της εντός η Μπεσίκτας.
  • 4/5 under 2.5 η Αλάνιασπρο εκτός έδρας φέτος.

Γκεζντέπε - Μαλάτιασπορ: Ένα τεράστιο διπλό που λίγοι θα περίμεναν πήρε η Γκεζντέπε την περασμένη αγωνιστική (1-0) απέναντι στη Τράμπζονσπορ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με γκολ στο 31ο λεπτό της συνάντησης και αυτο ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα με την ομάδα της Τραπεζούντας να χάνει αμέτρητες ευκαιρίες στο ματς. Ο Μπέτο κατέβασε ρολά και πλέον η Γκεζντέπε ξέφυγε απο τη ζώνη του υποβιβασμού ατενίζοντας με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον. Τιμωρημένος ο εξτρέμ Μοσορό.

Μπορεί κάλλιστα να αισθάνεται αδικημένη απο το τελικό 2-2 με τη Κασίμπασα που είχε μπόλικα γκολ και θέαμα, εντούτοις το γκολ της ισοφάρισης για τους γηπεδούχους ήρθε στο 93' κάτι που φυσικά «πλήγωσε» τη Μαλατίγια. Ο τεχνικός της, Γιαλσίν , αποβλήθηκε σε ένα αρκετά επεισοδιακό παιχνίδι που φέρνει τη Μαλάτιασπορ στη 5η θέση και αρκετά ψηλά. Εντούτοις, υπάρχει το δύσκολο ματς με τη Φενέρ έπειτα και το σημερινό παιχνίδι θα πρέπει να αποφέρει πόντο ή πόντους για τη Μαλάτιασπορ. Τιμωρημένος ο Αϊτάτς (Α).

Εκτίμηση: Έχει αρκετά ποιοτική ομάδα η Μαλάτιασπορ και η Γκεζντέπε παρά το γεγονός πως έχει αρκετά θετική ψυχολογία δεν μπορεί να είναι το φαβορί του 2.15. Καλύτερη η κόντρα στο 1.75. Χ2 λοιπόν...

Τραμπζονσπόρ – Αλάνιασπορ: Εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων στη Ρωσία απέναντι στη Κράσνονταρ. Το αυτογκόλ του Σερκάν στο 27ο λεπτό διαμόρφωσε το 1-0, για να γράψει το 2-0 ο Μανουέλ Φερνάντες οκτώ λεπτά αργότερα. Το σκορ έκλεισαν στις καθυστερήσεις του ματς ο Ιγκνάτιεφ για το 3-0, ενώ ο Νουακέμε έγραψε το τελικό 3-1. Έτσι οι λιγοστές της ελπίδες έκαναν φτερά για πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από νέα εντός έδρας ήττα με 1-0 κόντρα στην Γκοζτέπε. Ήταν πολύ καλύτερη και έβγαλε ένα σωρό ευκαιρίες αλλά «προδόθηκε» απο την αστοχία της. Μακροχρόνιες οι απουσίες της.

Άνευρη και άστοχη απέναντι στη Μπασακσεχίρ σε ένα πολύ μέτριο ματς που σίγουρα θα ξεχαστεί γρήγορα. Ο Ερόλ Μπουλούτ στις δηλώσεις του δεν φάνηκε καθόλου ευχαριστημένος απο την αντίδραση της ομάδας του και η αλήθεια είναι πως δε θα μπορούσε να είναι αν αναλογιστεί κανείς πως οι γηπεδούχοι ως καλύτερη και πιο ποιοτική ομάδα θα έπρεπε να ρισκάρουν περισσότερο για τη νίκη όμως δε το έπραξαν. Είναι στο -2 απο τη κορυφή όμως με παιχνίδι λιγότερο έχοντας την ευκαιρία να ξαναβρεθεί στη πρώτη θέση με νίκη επί της Τράμπζονσπορ. Εκτός οι αμυντικοί Γκορ και Χουανφράν.

Εκτίμηση: Αναμένεται αντίδραση απο τη Τράμπζονσπορ την ώρα που η Αλάνιασπορ δεν πρόκειται να μείνει με τα χέρια σταυρωμένα. Δύσκολα δε θα βρούν αμφότερες γκολ και αναμένεται υψηλό θέαμα. Over 3.5 η επιλογή εδώ στο 2.60.

Μπασακσεχίρ – Ανκαραγκουτσού: Μέχρι την έναρξη της αγωνιστικής, η Μπασακσεχίρ βρισκόταν στο -3 απο τη κορυφή και έχει την ευκαιρία να μειώσει ακόμα και στους δύο αν κερδίσει απόψε και υπάρξει συνδιασμός αποτελεσμάτων. Αυτό εντούτοις δε συνέβη τυχαία. Έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο και έδειξε τρομερά στοιχεία όλο αυτό το καιρό. Συνεχίζει στο πρωτάθλημα τις θετικές εμφανίσεις, έχει μόλις μία ήττα στα 11 τελευταία ματς απέναντι στη Ρόμα στο Ολίμπικο. Προφανές πως έχει βρει ρυθμό, ενώ έπιασε κορυφή και στον όμιλο της στο Europa League με νίκη στην έδρα της Βολφσμπέργκερ! Εκτός οι χαφ Τεκντεμίρ, Καβετσί και Άλεκσιτς.

Σκληρή ήττα για την Ανγκαρακουτσού απέναντι στην Γκαζιαντέπ εντός έδρας με 2-1. Απο το πουθενά η Γκαζιαντέπ προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο ενώ ο αντίπαλος είχε χάσει τα άχαστα. Στο 68ο λεπτό ο Παρλάκ το έφερε στα ίσια αλλά παρά την αδιανόητη πίεση που άσκησε η ομάδα της Άγκυρας, δέχτηκε γκολ - μαχαιριά στις καθυστερήσεις και έχει πλέον τρείς ήττες και μια ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία του πρωταθλήματος. Τιμωρημένοι οι Πίντο (Α) και Παρλάκ (Μ).

Εκτίμηση: Η Μπασακσεχίρ είναι σαφέστατα ανώτερη ομάδα και έχει όλα τα φόντα για μια άνετη επικράτηση παρά το γεγονός πως είναι κουρασμένη αλλά ο άσος είναι χαμηλά. Θα το κάνω combo με under 3.5 στο 2.15.

Μπεσίκτας – Ντενιζλίσπορ: Μετριότατο συνολικά το φετινό της ξεκίνημα, ωστόσο προσπάθησε να δείξει πως έχει σφυγμό στη Τουρκία. Πήρε τεράστιο διπλό στην έδρα της Αντάλιασπορ έπειτα απο επτά (!) περίπου μήνες και πανηγύρισε μια τεράστια νίκη. Στην Ευρώπη πάντως η ήττα απο την Μπράγκα με 3-1 την άφησε στον πάτο της βαθμολογίας. Οι Τούρκοι μπορεί να έμειναν πίσω στο σκορ γρήγορα, όμως αντέδρασαν άμεσα και ανταπέδωσαν στο 29’ με πλασέ του Μπόιντ μέσα από την περιοχή. Παρ’ όλα αυτά, το χάρηκαν μόλις για 8 λεπτά, αφού στο 37’ ο Παουλίνιο τους πλήγωσε για δεύτερη φορά προλαβαίνοντας τον Κάριους. Στο 44ο λεπτό όμως έμειναν με παίκτη λιγότερο και το ματς μετετράπη σε τυπική διαδικασία. Εκτός ο χαφ Τοκόζ και ο Περέιρα (Α).

Η ανωτερότητα της Σίβασπορ την υπέταξε και η ήττα με 2-0 για την Ντενίζλισπορ ήρθε μετά απο δύο συνεχόμενες νίκες. Η Ντενίζλισπορ πάντως δεν ήταν τόσο κακή, ίσως άξιζε και κάτι παραπάνω αλλά δεν μπόρεσε ξανά να είναι εύστοχη στην τελική προσπάθεια. Έχει μόλις μία νίκη στις τελευταίες επτά αναμετρήσεις της και έχει φτάσει σχεδόν στην... επικίνδυνη ζώνη. Αυτό έχει προκαλέσει τη δυσαρέσκεια του κόσμου της που εκφράστηκε και μέσω έντονου γιουχαρίσματος στις εξέδρες. Εκτός ο Σαπουναρού (Α) και ο Εστουπινάν (Ε).

Εκτίμηση: Η Μπεσίκτας είναι ανώτερη παρά τα τεράστια διοικητικά και αγωνιστικά της προβλήματα. Η Ντενίζλισπορ όσο ζημιάρα κι αν έδειχνε, δεν πείθει πως μπορεί να τη κοντράρει. Άσος στο 1.60.