Super Lig (1/9): Συνεχίζει με νίκες η Αλάνιασπορ

31/08/2019

Με πολύ σπουδαίες αναμετρήσεις συνεχίζεται η δράση στην Τουρκία.

• 2/2 over 2.5 φέτος για την Μπασακσεχίρ.
  • Μόλις μία νίκη στα επτά πιο πρόσφατα εκτός έδρας ματς της η Αλάνιασπορ.

Γκεντσλερμπιρλιγκί - Μπασακσεχίρ: Κυριολεκτικά τραγική η φετινή εκκίνηση για την Γκεντσλερμπιρλιγκί στο πρωτάθλημα έχοντας δύο απανοτές ήττας. Διασύρθηκε απο την Γκαζιαντέπ στο πρόσφατο μεταξύ τους παιχνίδι, έχασε με 4-1. Είναι φανερο πως για να εμφανιστεί έτοιμη και να δέσει η ομάδα, χρειάζεται χρόνο. Προσπαθεί και πάλι να συνδυάσει τις αρκετές μεταγραφές που προσέθεσε στο ρόστερ της με τα νεαρά παιδιά που έφερε απο τα σπλάχνα της, τακτική που είναι χαρακτηριστικό της απο το παρελθόν αλλά χρειάζεται γερό στομάχι.

Στάθηκε πολύ άτυχη η Μπασακσεχίρ καθώς ηττήθηκε στο τέλος στην αναμέτρηση με την Φενέρ. Το γκολ του Κριβελί έδειξε πως δίνει μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του που όμως έδειχνε να επαναπαύεται και η Φενέρ βρήκε τους χώρους για να «τιμωρήσει». Στο 75' αλλά και το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσων τα γκολ, πιο δίκαιο αποτέλεσμα η ισοπαλία.

Εκτίμηση: Ματς ειδικών καταστάσεων, η Μπασακσεχίρ θα πρέπει να αποδείξει αν αντέχει να σηκώσει το βάρος της μιας εκ των μεγάλων δυνάμεων του πρωταθλήματος φέτος. Σε αντίθετη περίπτωση, ολα θα έχουν πάει χαμένα. Παίζεται το διπλό στο 1.83.

Φενέρμπαχτσε - Τραμζονσπόρ: Το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της νέας σεζόν στο πρωτάθλημα Τουρκίας είχε δραματικό φινάλε βρίσκοντας την ομάδα της Φενέρμπαχτσε να πανηγυρίζει την κατάκτηση των τριών βαθμών στις καθυστερήσεις της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Μπασάκσεχιρ. Οι γηπεδούχοι σκόραραν πρώτοι με τον 24χρονο Γάλλο κεντρικό επιθετικό Ένζο Κριβελί αλλά τα Κίτρινα Καναρίνια ( παρατσούκλι της Φενέρ ) δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους. Αφού ισοφάρισαν ένα τέταρτο πριν την λήξη με τον 25χρονο Βόσνιο κεντρικό επιθετικό Βεντάτ Μουρίκι έκαναν την μεγάλη ανατροπή στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον 33χρονο Μαροκινό αριστερό μπακ Ναμπίλ Ντιράρ.

Τα... «χρειάστηκε» η Τραμζονσπόρ για να περάσει το εμπόδιο της ΑΕΚ καθώς απο εκεί που η πρόκριση έμοιαζε δεδομένη, ήρθε η ανανεωμένη ομάδα της Ένωσης να της βάλει δύσκολα. Βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο πρώτο μέρος ενώ το σκορ έμοιαζε και.. μικρό μιας και ο αντίπαλος θα μπορούσε να είχε σκοράρει και σε άλλες περιπτώσεις. Στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε τα πολύ καλά της αθλητικά προσόντα και πήρε μια τεράστια πρόκριση διατηρώντας το σκορ με την ελληνική ομάδα να μοιαζει σκασμένη. Στο πρωτάθλημα, το σύνολο της Τραπεζούντας κέρδισε την Μαλατίγια με αποτέλεσμα να πάρει το πρώτο φετινό της τρίποντο.

Εκτίμηση: Η Φενέρ είναι ένα σκαλί πιο πάνω απο την σκασμένη φετινή Τράμπζονσπορ που δεινοπάθησε απέναντι στην ΑΕΚ. Θα πάρει το ντέρμπι με τα ποιοτικά χαρακτηριστικά που την συνοδεύουν, ο άσος σε συνδιασμό με το over 1.5 είναι στο 1.73.

Μαλάτιασπορ - Αλάνιασπορ: Μετά τη μεγάλη νίκη επί της Μπασακσεχίρ η Μαλάτιασπορ ηττήθηκε απο την Τράμπζονσπορ με 2-1, σε μια ήττα που πάντως είναι εντός προγράμματος κατά την επίσκεψη της στην Τραπεζούντα. Η ομάδα του Καραμάν προηγήθηκε πριν το φινάλε του πρώτου μέρους χάρη στο γκολ του Ουμούρ (παίκτη που είχε συμμετοχή στο τρίτο γκολ κόντρα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ) και στο 78′ ο Περέιρα έγραψε το 0-2. Η Μαλάτιασπορ κατάφερε να μειώσει στο 89′ με το γκολ του Ερέν αλλά δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Δεύτερη νίκη για την ομάδα της Αλάνιασπορ η οποία στην εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Κασίμπασα επικράτησε εύκολα της αντιπάλου της. Μετά από ένα ισόπαλο πρώτο μέρος ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα από την Νότια Τουρκία η οποία έχει έδρα την παραθαλάσσια πόλη Αλάνια αλλά και έντονο το Ελληνικό στοιχείο. Η Αλάνιασπορ άνοιξε το σκορ με τον Τάσο Μπακασέτα για να σκοράρουν και οι 34χρονος Σενεγαλέζος κεντρικός επιθετικός Παπίς Ντεμπά Σισσέ , 31 ετών Χιλιανός αριστερός μεσοεπιθετικός Τζούνιορ Φερνάντες , 28χρονος Μαροκινός κεντρικός επιθετικός Γιασίν Μπάμου ενώ το γκολ της τιμής για την Κασίμπασα πέτυχε ο 27χρονος Σενεγαλέζος κεντρικός επιθετικός Μαμέ Τιάμ.

Εκτίμηση: Η Αλάνιασπορ έχει μεγάλη ποιότητα και το αποδυκνείει. Έχει κάνει το 2/2 και θα φτάσει αρκετά ψηλά φέτος παρουσιάζοντας μεγαλη πληρότητα στο ρόστερ. Το 2.55 του διπλού είναι πρόκληση.

Σίβασπορ - Γκαζιαντέπ: Η Σίβασπορ  ξεκίνησε ιδανικά στο πρωτάθλημα κερδίζοντας με 3-0 την Μπεσίκτας δείχνοντας σε πολύ καλή κατάσταση. Προηγήθηκε πολύ νωρίς στο παιχνίδι και φρόντισε σκοράροντας  στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (54’) να «κλειδώσει» ουσιαστικά το τρίποντο. Στην δεύτερη «στροφή» τα βρήκε σκούρα έπειτα απο την ήττα της με 2-1 απο την Ρίζεσπορ με το γκολ του Φερνάντο στο 79' για την μείωση να μην είναι αρκετό εν τέλει. Έχει αρκετά μεγάλες βλέψεις για φέτος κι αν στο πρώτο φετινό τεστ πήρε άριστα, απέναντι στην Ρίζεσπορ έδειξε αδυναμίες.

Της έκανε πλάκα η Φενέρ εκτός έδρας της Γκαζιαντέπ και της έβαλε πέντε γκολ, όμως είναι μια εξαιρετική ομάδα που απλώς πρέπει να δέσει. Η ομάδα έχει 17 νέους ποδοσφαιριστές και ο προπονητής της ανέφερε στα ΜΜΕ της χώρας πως χρειάζεται χρόνο. Στην δεύτερη αγωνιστική, κόντρα στην Γκεντσλερμπιρλίγκι, έβαλε τέσσερα γκολ (4-1) δείχνοντας πως φέτος θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο.

Εκτίμηση: Καμία απο τις δύο δεν είναι έτοιμες, οι φιλοξενούμενοι άκουσαν πολλά «γαλλικά» απο τους φίλους της ομάδας αλλά διαθέτουν αρκετά καλές μονάδες και θα στρώσουν . Στο χέρι της «Σίβα» αν θα είναι αξιοπρεπής φέτος. Καλύτερα να μη μπλέξουμε εδώ.