Super Lig (1/3): Σε τρελά κέφια η Γαλατά

01/03/2020

Μάχες σε όλα τα μέτωπα στη Super Lig, τόσο στη κορυφή όσο και στις τελευταίες θέσεις.

• 8 Over 2.5 στις 9 τελευταίες αγωνιστικές η Γαλατά.
  • 5 Under 2.5 στις 6 τελευταίες αγωνιστικές η Ανκαραγκουτσού.

Ντενιζλίσπορ – Μαλάτιασπορ: Δίκαιη η εκτός έδρας ήττα απο την Κασίμπασα (2-0). Έμεινε πίσω στο σκορ στα μισά του πρώτου μέρους. Όταν συνήλθε απο το σοκ, προσπάθησε να βρεί κάποιες φάσεις για να φέρει το ματς στα ίσια, όμως εμφανίστηκε άστοχη στη τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να «κλειδώσει» τη νίκη περίπου δέκα λεπτά πρίν το φινάλε. Μόλις στο +4 απο την επικίνδυνη ζώνη, τα πάντα ρευστά καθώς πηγαίνει στην έδρα της Φενέρ την επόμενη αγωνιστική. Εκτός ο Λόπεθ (Α).

Πέντε σερί ήττες στο πρωτάθλημα για τη Μαλάτιασπορ που έχει υποστεί ολική κατάρευση το τελευταίο διάστημα. Έχει βέβαια ματς λιγότερο, αλλά αυτό δε σημαίνει πως απο εκεί που «χτυπούσε» ένα καλό πλασάρισμα και θέσεις Ευρώπης το να παίζει τη σωτηρία της δεν είναι... κατάντημα για τη φετινή της προσπάθεια. Είναι εξάλλου στο +4 απο τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό και προέρχεται απο το εντός έδρας 1-2 με την Αντάλιασπορ. Εκτός ο στόπερ Αϊτάτς.

Εκτίμηση: Ματς έξι πόντων και για τις δύο την ώρα που αμφότερες είναι μόλις στο +4 απο την επικίνδυνη ζώνη. Δελεαστικό το goal / goal στο 1.70.

Ανκαραγκουτσού – Σίβασπορ: Τεράστιο το επιθετικό της πρόβλημα, έχει μια απο τις χειρότερες επιθέσεις της Λίγκας κάτι που έχει πληρώσει και με το παραπάνω φέτος. Προσφάτως η ήττα με 1-0 απο τη Γκεντσλέρ που τη διατηρεί στις χαμηλές θέσεις του υποβιβασμού. Δεν μπόρεσε να αντιδράσει παρόλο που έβγαλε φάσεις. Οκτώ πόντους έχει μαζέψει στα πέντε πιο πρόσφατα της παιχνίδια. Μακροχρόνια τα προβλήματα της.

Είναι και με το παραπάνω στο κόλπο του πρωταθλήματος η Σίβασπορ και παρά το οτι είναι στη 4η θέση, η απόσταση της απο την κορυφή είναι στον ένα βαθμό. Προέρχεται απο τη νίκη με 1-0 επί της Αλάνιασπορ σε ένα ματς που έβγαλε πολύ καλή απόδοση παρά το γεγονός πως αγχώθηκε μέχρι το φινάλε. Εκτός ο Οσμάνπασα (Α).

Εκτίμηση: Ματς ζωής και θανάτου είναι κάθε παιχνίδι για την Ανκαραγκουτσού που παίζει την επιβίωση της. Απο την άλλη μεριά, η Σίβασπορ δεν θέλει να βάλει σε μπελάδες την υπόθεση τίτλος. Στο 1.90 το διπλό της Σίβασπορ.

Γαλατασαράι – Γκεντσλερμπιρλίγκι: Στη 2η θέση της βαθμολογίας η Γαλατά με ένα ντεμαράζ νικών το τελευταίο διάστημα ενώ παράλληλα πανηγύρισε διπλό στην έδρα της Φενέρ έπειτα απο το 1999 (1-3)! Το σκορ άνοιξε στο 21ο η γηπεδούχος Φενέρ, ωστόσο η εικόνα της Γαλατά ήταν εξαιρετική. Έτσι, ήρθε και η ισοφάριση στο 40ο λεπτό από τον Ράιν Ντονκ με κεφαλιά. Στην επανάληψη,  η Γαλατάσαραϊ να πάρει τη θέση οδηγού στο παιχνίδι, με τον Ρανταμέλ Φαλκάο να είναι εύστοχος στην εκτέλεση πέναλτι.Στο 84΄οι δύο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες, αφού μία αψιμαχία ανάμεσα στον Μπελχαντά και τον Τουρούτς ανάγκασε τον διαιτητή του αγώνα να δείξει κόκκινες κάρτες. Η Γαλατάσαραϊ ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ονιεκούρου να σημειώνει το 3-1. Εκτός οι μέσοι Λεμινά και Μπελχαντά.

Τεράστια νίκη επί της Ανκαραγκουτσού την προηγούμενη αγωνιστική για τη Γκεντσλέρ που έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο και κέρδισε έστω και με το φτωχό 1-0. Τεράστια η βαθμολογική της ανάσα σε ένα παιχνίδι πολύ ανοικτό στο οποίο οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείρηση μετά απο κάποιο σημείο. Με δύο σερί νίκες το σύνολο της Άγκυρας κατάφερε να βρεθεί στο +7 απο τις τελευταίες θέσεις ελπίζοντας σε ενα ακόμα καλύτερο πλασάρισμα στη πορεία. Εκτός ο φορ Στάνκου. Γνωστά τα υπόλοιπα.

Εκτίμηση: Στα καλύτερα της η Γαλατά, για τα καλά πλέον στο κυνήγι του τίτλου μετά το διπλό επί της Φενέρ που έστειλε μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση. Φιλότιμη η προσπάθεια της Γκεντσλέρ αλλά δύσκολα θα αντέξει. Άσος και over 1.5 στο 1.60.