Super Lig (1/12): Υπάρχουν δεδομένα στη Τραπεζούντα

01/12/2019

Μεγάλη αναμέτρηση στη Τραπεζούντα με τις «ευρωπαίες» Τραμπζονσπόρ και Γαλατασαράϊ να συγκρούονται.

• Απο τέσσερα σερί NG στο πρωτάθλημα η Ντενίζλισπορ.
  • 4/6 over 2.5 προσφάτως η Μπασακσεχίρ ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Τραμπζονσπόρ - Γαλατασαράι: Ξεκίνησε καλά απέναντι στην σκληροτράχηλη Χετάφε όμως λίγο η κούραση της, λίγο η αδιαφορία της για το παιχνίδι (δεν είχε ουσιαστικό κίνητρο) δεν της έδωσαν τη δυνατότητα να το χτυπήσει. Τελικό σκορ, 1-0 για τους Ισπανούς που κέρδισαν πιο εύκολα απο ό,τι δείχνει το τελικό σκορ. Στο -2 απο τη κορυφή στη Super Lig μετά το 3-0 απο την Ανκαραγκουτσού, ακολουθεί μάχη με την Αντάλιασπορ μετά το ντέρμπι. Μέσα ο κίπερ Τσακίρ, μακροχρόνιες οι απουσίες της.

Το… buzzer beater του Ντιατά στις καθυστερήσεις «ξέρανε» την Γαλατά και το τελικό 1-1 δεν έδωσε ούτε λίγη χαρά στους οπαδούς της που είδαν το πρώτο γκολ της ομάδας τους στους ομίλους. Είχε μάλιστα ξεμείνει λόγω τραυματισμών από στόπερ και σέντερ-φορ, έπαιξε με σύνθεση ανάγκης κι όμως λίγο έλειψε να πιάσει κορόιδο την Μπριζ. Η Γαλατασαράι ήθελε μόνο την νίκη απέναντι στους Βέλγους για να τους προσπεράσει στην μάχη για την τρίτη θέση που οδηγεί στο Champions League και την κρατούσε στα χέρια της μέχρι το φινάλε που ο Ντιατά «λύτρωσε» τους Μπριζουά. Στο πρωτάθλημα έρχεται από ήττα εντός έδρας με 0-1 κόντρα στην Μπασακσεχίρ. Έντονες αποδοκιμασίες για παίκτες και Τερίμ απο τους οπαδούς. Ο Μπάμπελ (Μ) είναι τιμωρημένος, ενώ θα λείψει ο Λουϊνταμά (Α).

Εκτίμηση: Δεν είναι σε καθόλου καλή κατάσταση η Γαλατά και όσο κι αν είναι μεγάλη ομάδα θεωρητικά, στο χορτάρι δείχνει προβληματική. Η Τράμπζονσπορ έχει την ποιότητα και με όπλο την έδρα μπορεί να το πάρει. Άσος στο 2.25.

Μπασακσεχίρ - Αντάλιασπορ: Τεράστια εμφάνιση και διπλό στην έδρα της Γαλατά με 1-0 σε ματς που κρίθηκε στα σημεία, κάκιστη απέναντι στη Ρόμα για το Europa League μεσοβδόμαδα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά τα πράγματα μοιάζουν πλέον πολύ δύσκολα. Είναι πλέον η πρόκριση σχεδόν... ανέφικτη, εντούτοις ακόμα πιο αποκαρδιωτική ήταν η εμφάνιση απέναντι στους Ιταλούς. Τιμωρημένος ο Τεκντεμίρ (Μ).

Έμεινε χαμηλά βαθμολογικά η Αντάλιασπορ, με τον Τομάς πάντως να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο και να δείχνει έτοιμος να βγάλει ξανά στον αφρό την ομάδα του. Πρόσφατο το 1-1 με την Γκαζιαντέπ τη Δευτέρα, θα μπορούσε να σκοράρει και δεύτερο γκολ και να τελειώσει όμως μετά την ισοφάριση δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της προέκυψαν απέναντι στην μαζική άμυνα του αντιπάλου. Με έναν βαθμό στις τελευταίες 5 αγωνιστικές, λείπουν οι μέσοι Αρούν και Άμιλτον.

Εκτίμηση: Δύσκολα να χάσει βαθμούς εδώ η Μπασακσεχίρ που είναι ωστόσο κουρασμένη και έχει να λύσει αρκετά δικά της προβλήματα. Για μια νίκη με οχι τόσο μεγάλη άνεση και έκταση το ματς, 1 & under 3.5 στο 1.75.

Γκαζιαντέπ - Ντενίζλισπορ: Το πάλεψε πολύ απέναντι στην Αντάλιασπορ όμως η νίκη δεν ήρθε ποτέ με το τελικό 1-1 να θεωρείται ως ένα αποτέλεσμα που αφήνει μεν γλυκόπικρη γεύση όμως δεν είναι και καταστροφικό. Θα μπορούσε κάλλιστα να το χάσει, έβγαλε όμως πολλές ευκαιρίες και είχε και δοκάρι. Αυτά στο πρώτο μέρος γιατί στην επανάληψη έπαιξε παθητικά για την ισοπαλία και όταν ισοφαρίστηκε έμοιαζε να χάνει τη γη κάτω απο τα πόδια της. Βρίσκεται πάντως στη δεκάδα της λίγκας. Εκτός ο φορ Ντεμίρ και ο μέσος Τετέ.

Ανακουφισμένος ο Εζντιλέκ που είδε την ομάδα του να κερδίζει με 2-0 μεν τη Ρίζεσπορ, πολύ πιο δύσκολα απο όσο υποδηλώνει το τελικό σκορ πάντως. Το παιχνίδι ήταν μέχρι το 86ο λεπτό «κολλημένο» στο 0-0, σκόραρε στα τελευταία φορά δίς. Ήταν τυχερή διότι η Ρίζεσπορ δεν έμεινε «κλεισμένη» αλλά κυνήγησε το γκολ που θα την έβαζε εκ νέου στο κόλπο. Είχε μάλιστα και δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο. Ανάσα οι τρείς βαθμοί για τους «νεοφώτιστους» που δεν θα έχουν τον χαφ Μουράφσκι.

Εκτίμηση: Δύσκολο παιχνίδι για στοιχηματισμό. Αμφότερες είναι «νεοφώτιστες» όμως απο πλευράς ποιότητας συγκλίνουμε πιο πολύ στον άσο. Αυτό δεν σημαίνει όμως οτι θα μπεί και στην διαλογή μας.