Super Lig (08/05): Ντέρμπι που κρίνει πολλά

07/05/2021

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Τουρκίας, ακολουθεί ανάλυση των τεσσάρων σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Ανκαραγκουτσού - Φενερμπαχτσέ: Έμεινε για πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη η Ανκαραγκουτσού η οποία ηττήθηκε αυτή τη φορά με 2-1 στην έδρα της Μπασακσεχίρ. Αν και ήταν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο μέρος του ματς ανοίγοντας το σκορ στο 15ο λεπτό, απειλήθηκε στα τελευταία λεπτά δεχόμενη το δεύτερο γκολ της ανατροπής με τον Φερνάντεζ στο 88ο λεπτό. Στην 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Καραμάν με ρεκόρ 44-59 και 38 βαθμούς. Εκτός οι Αιγκορέν (μέσος), Μπατζί (επιθετικός), Μπόρβεν (επιθετικός) και Γκεράλντο (επιθετικός).

Επιστροφή στις νίκες για την Φενερμπαχτσέ με 3-1 εντός έδρας κόντρα στην Ερζουρούμσπορ. Κατάφερνα να πετύχουν όλα τα γκολ της αναμέτρησης στα πρώτα δεκατέσσερα λεπτά με τους Σόσα, Βαλέντσια και Πέλκα, από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση του σκορ παίρνοντας ένα εύκολο σχετικά τρίποντο. Σταθερά στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Μπελοζόγλου με ρεκόρ 67-37, έχοντας 76 βαθμούς. Εκτός οι Αζίζ (αμυντικός), Μπαγιντίρ (τερματοφύλακα), Τσιφτπινάρ (αμυντικός), Περότι (επιθετικός) και Σανγκαρέ (αμυντικός).

Εκτίμηση: Τεράστιο το βαθμολογικό κίνητρο για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι με θετικό αποτέλεσμα ξεφεύγουν από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα ενώ οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο παραμένουν σε κοντινή απόσταση από την πρωτοπόρο. Υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών και στις δύο ομάδες, αναμένεται να υπάρξουν κενά. GG σε απόδοση 1.66.

Γαλατασαράι - Μπεσίκτας: Κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο η Γαλατασαράι η οποία νίκησε με 2-0 στην έδρα της Γκενσλερμπιρλίγκι. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Ντερβισόγλου και Ακμπάμπα ενώ παράλληλα δεν απειλήθηκαν καθόλου από τον αντίπαλο. Στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα συνεχίζει να βρίσκεται η ομάδα του Τερίμ με ρεκόρ 70-33 και 75 βαθμούς. Εκτός παραμένουν οι Λουγιντάμα (αμυντικός), Οζτούρκ (τερματοφύλακας), Οζορνγουαφόρ (αμυντικός) και Ονιεκουρού (επιθετικός).

'Εκπληκτική εμφάνιση από την Μπεσίκτας που «διέλυσε» με 7-0 εντός έδρας την Χατάισπορ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν πέντε τέρματα στο πρώτο μέρος ενώ και στο δεύτερο, αν και έριξαν τον ρυθμό, έβαλε άλλα δύο γκολ με τον Λάριν. Σταθερά στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Γιαλσίν με ρεκόρ 85-38 και 81 βαθμούς. Εκτός παραμένουν οι Αμπουμπακάρ (επιθετικός), Τοσούν (επιθετικός), Χάσιτς (μέσος) και Οζιακούπ (μέσος).

Εκτίμηση: Ντέρμπι πρώτης τριάδας ανάμεσα σε δύο από τις πιο ποιοτικές ομάδες του πρωταθλήματος. Με νίκη η Γαλατασαράι μειώνει στο -3 από την κορυφή, με τρίποντο η Μπεσίκτας βρίσκεται ένα βήμα πριν από την κατάκτηση του τίτλου. Αμφότερες θα τα παίξουν όλα για όλα με μοναδικό στόχο τους τρεις βαθμούς, υπάρχουν οι ποιοτικές λύσεις για να δούμε ένα ματς γεμάτο γκολ. Over 2.5 σε απόδοση 1.75.

Σίβασπορ - Μπασακσεχίρ: Δεύτερο σερί τρίποντο για τη Σίβασπορ, με 1-0 στην έδρα της Γκαζιάντεπ. Άνοιξε το σκορ με τον Γκραντέλ στο 30ο λεπτό, απειλήθηκε δίχως όμως να της κοστίσει παίρνοντας ένα δύσκολο τρίποντο σε μία δύσκολη έδρα. Η ομάδα του Καλιμπάι βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 50-41 και 58 βαθμούς. Εκτός οι Απιντανγκόγιε (αμυντικός), Ριμπάκλα (μέσος) και Γιαταμπαρέ (επιθετικός).

Τεράστια βαθμολογικού ενδιαφέροντος νίκη πήρε η Μπασακσεχίρ, με 2-1 εντός έδρας κόντρα στην Ανκαραγκουτσού. Αν και βρέθηκε πίσω στο πρώτο ημίχρονο, «ανέβαε στροφές στο δεύτερο φτάνοντας αρχικά στην ισοφάριση με τον Αλέκσιτς στο 63ο λεπτό, κάνοντας την ανατροπή με τον Φερνάντες στο 88ο λεπτό. Στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Κοχαμάν με ρεκόρ 41-55 και 43 βαθμούς, στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Εκτός οι Γκιλιάνο (μέσος), Καισάρα (αμυντικός), Καλντιρίμ (αμυντικός) και Ποντσκ (μέσος).

Εκτίμηση: Θα επιδιώξει να παίξει ανοιχτά για να σκοράρει η Μπασακσεχίρ έτσι ώστε να παραμείνει στην κατηγορία και να μην κινδυνεύσει τις τελευταίες αγωνιστικές. Από την άλλη πλευρά, η Σίβασπορ παίζε ανοιχτά, δέχεται γκολ με μεγάλη ευκολία. Υπάρχει αξία στο Over 2.5 το οποίο και βρίσκουμε σε απόδοση 2.40.

Τραμπζονσπόρ - Αντάλιασπορ: Έκτη ισοπαλία στα τελευταία εφτά ματς για την Τραμπζονσπόρ, αυτή τη φορά με 1-1 στην έδρα της Γκιοζντέπε. «Κλείδωσαν» την Ευρώπη μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι βρήκαν γκολ ισοφάρισης, παίζοντας με δέκα παίκτες από το 67ο λεπτό, με τον Εκουμπάν στο 88ο λεπτό. Στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Αβτσί με ρεκόρ 45-34 και 64 βαθμούς. Εκτός οι Έντγκαρ (αμυντικός), Μαλί (μέσος) και ο τιμωρημένος Οζντεμπίρ (μέσος).

Απέναντι στον ίδιο αντίπαλο, η Αντάλιασπορ ηττήθηκε με 3-2 εντός έδρας. Αν και προηγήθηκε, δεν κατάφερε να δείξει καλό «αμυντικό πρόσωπο» στην αναμέτρηση δεχόμενοι τρία τέρματα στο 31ο, 66ο και 84ο λεπτό. Στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Γιανάλ με ρεκόρ 40-53 και 43 βαθμούς. Εκτός οι Γκουρλέρ (επιθετικός), Οζτούρκ (αμυντικός) και Σινίκ (μέσος). Αμφίβολος ο αναπληρωματικός Ντρόλε (επιθετικός).

Εκτίμηση: Ανώτερη -ποιοτικά- ομάδα είναι οι γηπεδούχοι οι οποίοι θα προσπαθήσουν να πάρουν τρίποντο ψυχολογίας απέναντι σε έναν αντίπαλο με πολλά αμυντικά κενά και γενικότερα πολλά προβλήματα. Υπάρχουν οι λύσεις για να δούμε κυριαρχία από πλευράς Τραμπζονσπόρ, οριακά αποδεκτός ο άσος σε απόδοση 1.75.