Super League Κίνας (27/10): Βρίσκει γκολ η Ντάλιαν Γιφάνγκ

Με τέσσερις αναμετρήσεις κλείνει η 27η αγωνιστική στην Α' κατηγορία Κίνας.

• 4/5 Over 2.5 μετράει η Τιανγίν Κουανιάν
  • Χωρίς νίκη στα τελευταία δεκατέσσερα ματς παραμένει η Μπεϊτζίνγκ Ρενέ
  • 4/5 GG μετράει η Σανγκάη SIPG
  • 3/5 NG μετράει η Ντάλιαν Γιφάνγκ

Τιανγίν Κουανιάν – Μπεϊτζίνγκ Ρενέ: Επιτέλους νίκη κατάφερε να πάρει η Τιανγίν Κουανιάν, εντός έδρας με 3-1 απέναντι στην Γουχάλ Ζαλ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά τον αγώνα βρίσκοντας δύο γκολ στα πρώτα εικοσιπέντε λεπτά της αναμέτρησης με τον Γιάνγκ να καθορίζει το τελικό σκορ στο 81ο λεπτό. Στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Λίου με ρεκόρ 32-46 και 21 βαθμούς. Εκτός παραμένουν οι αναπληρωματικοί Τσού (μέσος) και Σούν (τερματοφύλακας).

Δεκατέσσερα ματς χωρίς νίκη έχει συμπληρώσει η Μπεϊτζίνγκ Ρενέ που αυτή την φορά το πάλεψε αλλά και πάλι έχασε με 1-0 στην έδρα της Τιαντζίν Τεντά. Απείλησαν ελάχιστες φορές οι φιλοξενούμενοι που φαίνεται να εγκαταλείπουν την μάχη της σωτηρίας βρισκόμενοι σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με συγκομιδή 20-53 και 12 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Σαφώς και οι γηπεδούχοι έχουν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση καθώς αποτελούν ποιοτικότερη ομάδα. Θα παίξουν ελεύθερα, θεωρείται δεδομένο ότι θα βρουν ελεύθερους χώρους για να σκοράρουν απέναντι στους προβληματικούς φιλοξενούμενους. Άσος & Over 1.5 σε απόδοση 1.80.

Γιανγκσού Σαϊντί – Σαντόνγκ Λουνένγκ: Άλλη μία νίκη πανηγύρισε η Γιανγκσού Σαϊντί, με το εμφατικό 4-1 απέναντι στην Χεμπέι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν τρία γκολ στο πρώτο μέρος με το δεύτερο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Πλέον η ομάδα του Ολαροουί ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 51-37 και 43 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο νέο πρόβλημα τραυματισμού.

Έμεινε για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη η Σαντόνγκ Λουνένγκ χάρις σε εκτός έδρας επικράτηση με 3-1 απέναντι στην Γκουαντζού Ρ&Φ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καθ’ όλη την διάρκεια η κυρίαρχη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο με τον Φελαινί να σκοράρει ένα γκολ ενώ να μοιράζει και μία ασίστ. Σταθερά στην 4η θέση η ομάδα του Λι με συγκομιδή 47-30 και 44 βαθμούς. Θα λείψουν οι αναπληρωματικοί Σονγκ (μέσος) και Ζού (επιθετικός).

Εκτίμηση: Αμφότερες βρίσκονται σε καλή αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση, αμφότερες θα κυνηγήσουν τα γκολ σε μία αναμέτρηση που φαντάζει ιδανική για να επικρατήσει κάποιο υψηλό σκορ. Over 3.5 σε απόδοση 2.20.

Γκουανγκτζού Εβεργκράντε – Χέναν Γιανιέ: Εκ νέου ήττα δέχθηκε η Εβεργκράντε από την Ουράβα αυτή την φορά στην έδρα της για τον θεσμό του Ασιατικού Τσάμπιονς Λιγκ και με συνολικό σκορ 3-0 μένει εκτός συνέχειας. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Καναβάρο δυσκολεύτηκε αλλά εν τέλει νίκησε με 3-2 στην έδρα της Σεντζέν παραμένοντας έτσι στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 58-21 και 62 βαθμούς. Δεν επηρεάζει η απουσία του Τζανγκ (μέσος).

Επιστροφή στις νίκες για την Χέναν Γιανιέ με 1-0, εντός έδρας απέναντι στην Τσονγκίνγκ Λιφάν. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 54ο λεπτό με τον Καράνγκα ενώ στα τελευταία λεπτά έμειναν με δέκα παίκτες δίχως όμως οι φιλοξενούμενοι να καταφέρουν να σκοράρουν απέναντι στην καλά δομημένη άμυνα της ομάδας του Γουάνγκ που πλέον βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 33-40 και 33 βαθμούς. Εκτός θα παραμείνει ο τιμωρημένος και σημαντικός Γκού Τσάο (αμυντικός).

Εκτίμηση: Οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να παρουσιάζουν ένα σοβαρό πρόσωπο στο πρωτάθλημα σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που η απόδοση τους παρουσιάζει πολλά «σκαμπανεβάσματα» τον τελευταίο καιρό. Πολύ χαμηλές οι αποδόσεις στην αγορά νικητή, θα επιλέξουμε να απέχουμε από την συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Σανγκάη SIPG – Ντάλιαν Γιφάνγκ: Στο μεγάλο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής, η Σανγκάη SIPG ήταν η μεγάλη νικήτρια με 2-0 στην έδρα της Γκουοάν Πεκίνου. Οι φιλοξενούμενοι παρότι πραγματοποίησαν λίγες ευκαιρίες κατάφεραν να βρουν τα πολυπόθητα γκολ με τους Λι και Ακμέντοφ στο 49ο και 66ο λεπτό αντίστοιχα. Έτσι η ομάδα του Περέιρα πλέον βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 52-23 και 59 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Νέα ήττα δέχθηκε η Ντάλιαν Γιφάνγκ, με 2-1 στην έδρα της Σανγκάι Σένουα. Οι φιλοξενούμενοι αν και προηγήθηκαν με τον Κάρασκο μόλις στο 1ο λεπτό, δέχθηκαν την ανατροπή πριν ακόμα την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην 9η θέση πλέον η «αρμάδα» του Μπενίτεθ με ρεκόρ 38-40 και 34 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού.

Εκτίμηση: Να κρατηθεί σε τροχιά πρωταθλητή θέλει η Σανγκάη που αντιμετωπίζει μία πολύ ποιοτική ομάδα που παρουσιάζει συνάμα μία αδιάφορη εικόνα τις τελευταίες αγωνιστικές αφού ουσιαστικά δεν διεκδικεί τίποτα. Ροντόν και Καράσκο ωστόσο μπορούν να κάνουν την ζημιά, με τον Μπόατενγκ να συμπληρώνει μία «φονική» τριάδα. GG σε απόδοση 1.68.