Super League Κίνας (27/07): Συνεχίζει το σερί η Σανγκάι Σένουα

26/07/2019

Φτάσαμε αισίως στην 20η αγωνιστική για την Α’ κατηγορία της Κίνας. Τέσσερις αναμετρήσεις έχει το σημερινό πρόγραμμα (27/07). Επιστρέφει στις νίκες η Γκουοάν (1.65), σκοράρουν Ντάλιαν και Σαντόνγκ (2.50).

• Η Χεμπέι έχει δεχθεί ένα ή περισσότερα τέρματα στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις της
  • Από 4/5 Over 2.5 προέρχεται η Σαντόνγκ Λουνένγκ σε κύπελλο και πρωτάθλημα τον τελευταίο μήνα
  • Η Σανγκάι Σένουα δέχεται σταθερά γκολ στις αναμετρήσεις της τις τελευταίες έξι αγωνιστικές
  • Μόλις μία νίκη στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις έχει η Χέναν Γιανέ

Χεμπέι – Τσονγκίνγκ Λιφάν: Ισόπαλη με 2-2 αναδείχθηκε η Χεμπέι, εντός έδρας με αντίπαλο την Τιανγίν Κουανιάν. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς φάσεις για τις δύο ομάδες. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ με τους γηπεδούχους ωστόσο να φτάνουν στην ανατροπή στο 84ο λεπτό με τον Φερναντίνιο. Το γκολ του Ρενατίνιο ήρθε σαν «μαχαιριά» στο 92ο λεπτό με τις δύο ομάδες τελικά να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας. Στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Χενγκ με ρεκόρ 20-32 και 17 βαθμούς. Θα λείψει ο αναπληρωματικός Τσενγκ (μέσος).

Ισόπαλη με το ίδιο σκορ αναδείχθηκε και η Τσονγκίνγκ Λιφάν, εντός έδρας με αντίπαλο την Σανγκάη SIPG. Καλή εμφάνιση από τους γηπεδούχους, αντιμετώπισαν έναν σαφώς ποιοτικότερο αντίπαλο. Το γκολ του Κάρντεκ στο 72ο λεπτό καθόρισε το τελικό σκορ στην αναμέτρηση. Είχαν ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά για να πάρουν εκ νέου προβάδισμα οι παίκτες του Κρόιφ αλλά ο Γιάν προέβη σε εντυπωσιακές αποκρούσεις. Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Ολλανδού κόουτς με ρεκόρ 27-30 και 28 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Αμφότερες προέρχονται από ισόπαλα αποτελέσματα, αμφότερες πραγματοποίησαν πειστικές εμφανίσεις την προηγούμενη αγωνιστική. Από την μία πλευρά, η Χεμπέι διαθέτει ποιότητα μεσοεπιθετικά όμως είναι αδύναμη αμυντικά, «ισορροπία» στο ρόστερ υπάρχει από πλευράς Λιφάν. Αναμένεται ανοιχτή αναμέτρηση με γκολ, Over 2.5 σε απόδοση 1.65.

Ντάλιαν Γιφάνγκ – Σαντόνγκ Λουνένγκ: Άνετη επικράτηση με 4-0 στην έδρα της Κουανιάν για τον θεσμό του κυπέλλου και πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης για την Ντάλιαν Γιφάνγκ. MVP της αναμέτρησης σαφώς και ήταν ο Μπόατενγκ ο οποίος πέτυχε χατ τρικ. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Μπενίτεθ αναδείχθηκε ισόπαλη με 3-3 στην έδρα της Τιαντζίν Τέντα. Πολλά τα αμυντικά κενά για την ομάδα του Ισπανού κόουτς, οι φιλοξενούμενοι παρότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 69ο λεπτό ισοφάρισαν με τον Ροντόν στο 84ο λεπτό παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας. Στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον με ρεκόρ 29-32 και 24 βαθμούς. Θα απουσιάσει ο βασικός και τιμωρημένος Σενγκ (στόπερ), εκτός και ο αναπληρωματικός Σανπίνγκ (μέσος).

Πρόκριση και για την Σαντόνγκ Λουνένγκ στα ημιτελικά του κυπέλλου καθώς νίκησε με 2-1, εντός έδρας στην παράταση την Γκούοαν Πεκίνου. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Λι νίκησε άνετα με 3-0, εντός έδρας την αδύναμη Σεντζέν. Σκόραρε για ακόμα μία αγωνιστική ο Γκρατζιάνο Πελέ, στον πίνακα των σκόρερς προστέθηκε και ο μέσος Φελαινί. Σταθερά στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Κινέζου κόουτς με ρεκόρ 35-20 και 34 βαθμούς, στο -13 από την πρώτη τριάδα. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Ομάδες με επιθετικές αρετές κοντράρονται με στόχο την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη «αναρρίχηση» στον βαθμολογικό πίνακα. Σκοράρει συνεχώς ο Ιταλός σέντερ φορ, ντεμπούτο με γκολ για τον Ροντόν που διαθέτει άξιους συμπαίκτες όπως είναι οι Καράσκο και Χαμσίκ. Αναμένονται πολλά τέρματα καθώς τα δύο ρόστερ δεν φημίζονται για τα αμυντικά τους καθήκοντα. Over 3.5 σε απόδοση 2.50.

Σανγκάι Σένουα – Γκουαντζού Ρ&Φ: Πειστική εμφάνιση πραγματοποίησε η Σανγκάι στην έδρα της Τιανζίν παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου έχοντας νικήσει με 3-1. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Τσόι εντυπωσίασε στην έδρα της Μπεϊτζίνγκ Ρενέ νικώντας με 4-1. Πολύ καλή εμφάνιση από όλους τους παίκτες του Κορεάτη τεχνικού, σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική ο Μορένο. Στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον οι γηπεδούχοι με ρεκόρ 26-34 και 18 βαθμούς. Εκτός ο βασικός και σημαντικότατος Ιγκαλό (φορ).

Απογοήτευσε με την εμφάνιση της η Γκουαντζού η οποία δέχθηκε ταπεινωτική ήττα με 5-0, εντός έδρας από την Γκουαντζού Έβερεστ. Δεν λειτούργησε τίποτα σωστά για τους γηπεδούχους, ανήμποροι να βοηθήσουν οι ποιοτικοί Ντεμπελέ και Ζαχαβί. Πλέον η ομάδα του Στόικοβιτς βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 37-45 και 24 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Σε καλή αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση βρίσκονται οι γηπεδούχοι καθώς προέρχονται από ένα σερί τριών νικών ανεξαρτήτου διοργάνωσης. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι απογοήτευσαν στο ντέρμπι ενάντια στην Εβεράντε, έδειξαν για άλλη μία αγωνιστική τα πολλά αμυντικά κενά που διαθέτουν. Άσος σε απόδοση 1.91.

Χέναν Γιανιέ – Γκουοάν Πεκίνου: «Λευκή» ισοπαλία ανάμεσα σε Χέναν Γιανιέ και Γουχάν Ζαλ σε ένα ματς όπου δεν υπήρξαν απειλητικές φάσεις στις δύο εστίες. Η ομάδα του Γουάνγκ έτσι παρέμεινε με μόλις μία νίκη τις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, είναι ξεκάθαρο ότι χρειάζονται μεταγραφές ειδικότερα στην επιθετική γραμμή. Έτσι οι γηπεδούχοι βρίσκεται πλέον στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 24-31 και 21 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Μπορεί στην έδρα της να τα πηγαίνει εξαιρετικά μετρώντας έξι συνεχόμενες νίκες ωστόσο, μακριά από αυτήν η Γκουοάν Πεκίνου δείχνει να δυσκολεύεται. Αποκλεισμός από το κύπελλο στην παράταση από την Σαντόνγκ Λουνένγκ (2-1), ήττα και στο πρωτάθλημα με 1-0 στην έδρα της Γιανγκσού Σαϊντί. Άμεση αντίδραση καλείτε να δείξει η ομάδα του Σμιντ, βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 39-14 και 48 βαθμούς, στο -1 από την κορυφή. Θα λείψει ο σημαντικός Βιειρά (μέσος).

Εκτίμηση: Τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση σαφώς και τον έχουν οι φιλοξενούμενοι. Αουγκούστο και Μακαμπού αποτελούν ένα από τα πιο ποιοτικά δίδυμα στο πρωτάθλημα, η επιστροφή στις νίκες φαντάζει πλέον πιο αναγκαία από ποτέ. Αντίπαλος, μία ομάδα που βασίζεται στην αμυντική της λειτουργία δίχως να πείθει ωστόσο με τις εμφανίσεις της τον τελευταίο καιρό. Διπλό σε απόδοση 1.65.