Super League Κίνας (26/10): Η Γουχάλ Ζαλ που αντιστέκεται

Φτάσαμε αισίως στην 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος με τρεις αναμετρήσεις να λαμβάνουν χώρα στην πολυπληθέστερη χώρα του πλανήτη.

• 4/5 GG μετράει η Χεμπέι
  • 5/5 Over 2.5 για την Γκουαντζού Ρ&Φ
  • Χωρίς νίκη για τρία διαδοχικά ματς παραμένει η Σεντζέν
  • 3/4 NG για την Γκοουάν Πεκίνου

Χεμπέι – Γκουαντζού Ρ&Φ: Πικρή ήττα με 4-1 δέχθηκε η Χεμπέι στην έδρα της Γιανγκσού Σαϊτντί. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στην αναμέτρηση καταφέρνοντας να προηγηθούν με τρία γκολ από το πρώτο και όλας ημίχρονο. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Ντονγκ στο 56ο λεπτό πριν δεχθούν και άλλο γκολ στην συνέχεια. Πλέον η ομάδα του Φενγκ βρίσκεται στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 29-47 και 26 βαθμούς. Εκτός ο Γουάνγκ (μέσος) απώλεια που ωστόσο δεν επηρεάζει.

Ήττα και για την Γκουαντζού στην εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Σαντόνγκ Λουνένγκ με 3-1. Οι γηπεδούχοι για ακόμα μία φορά «προδόθηκαν» από τα πολλά αμυντικά τους κενά. Σκόραρε για ακόμα μία αγωνιστική ημέρα ο Ζαχαβί όμως αυτό δεν στάθηκε αρκετό για να χαρίσει κάποιον βαθμό στην ομάδα του. Πλέον η «αρμάδα» του Στοίκοβιτς βρίσκεται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 47-62 και 29 βαθμούς. Εκτός οι Λού (μέσος) και Ζού (μέσος).

Εκτίμηση: Από την μία πλευρά έχουμε την Χεμπέι που φέτος σκοράρει με το «σταγονόμετρο» στις αναμετρήσεις της. Από την άλλη πλευρά, όλη η Γκουαντζού είναι ο Ζαχαβί καθώς η ομάδα είναι πλήρως εξαρτημένη πάνω του. Αμφότερες είναι αναγκασμένες να ψάξουν την νίκη στην αναμέτρηση καθώς μόνο έτσι θα βάλουν τέλος μία και καλή στα σενάρια υποβιβασμού. Αυτό θα έχει ως συνέπεια να αφεθούν ελεύθεροι χώροι στην άμυνα. Over 3.5 σε απόδοση 1.88.

Γκουοάν Πεκίνου – Τιαντζίν Τεντά: Εντός έδρας ήττα που μπορεί να φανεί καθοριστική στο μέλλον υπέστη η Γκουοάν Πεκίνου, στο ντέρμπι απέναντι στην πρωτοπόρο Σανγκάη SIPG με 2-0. Σε ένα κλειστό ματς, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες τους σε γκολ «κατρακυλώντας» ταυτόχρονα στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 48-21 και 58 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού.

Επιστροφή στις νίκες για την Τιαντζίν Τεντά, με 1-0 εντός έδρας απέναντι στην Μπεϊτζίνγκ Ρενέ. Οι γηπεδούχοι παρότι δεν εντυπωσίασαν με την εμφάνιση τους κατάφεραν να βρουν το νικητήριο τέρμα στην αναμέτρηση με τον Βάγκνερ να σκοράρει για ακόμα ένα ματς στο 59ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Στίελαικ βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 36-39 και 35 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Σου (μέσος) και Τενγκ (τερματοφύλακας).

Εκτίμηση: Σαφώς και η Γκουοάν αποτελεί το φαβορί στην αναμέτρηση, σαφώς και έχει τον πρώτο λόγο καθώς είναι ποιοτικότερη ομάδα σε σχέση με την Τιαντζίν. Οι γηπεδούχοι, θα επιδιώξουν να νικήσουν κρατώντας το μηδέν στην άμυνα απέναντι σε έναν αντίπαλο που η έφεση του δεν είναι τα γκολ. Under 3.5 σε απόδοση 1.70.

Σεντζέν – Γουχάν Ζαλ: Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Σέντζεν, με 3-2 εντός έδρας απέναντι στην Γκουαντζού Εβεργκράντε. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μόλις στο 19ο λεπτό με δύο γκολ στην «πλάτη» τους, προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς με τα δύο γκολ του Μέρι ωστόσο να μην είναι αρκετά. Στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Ντοναντόνι με ρεκόρ 24-41 και 19 βαθμούς. Εκτός οι Γουέι (μέσος) και Πενγκ (αμυντικός) αμφότεροι δεν επηρεάζουν τα πλάνα του προπονητή.

Μετά από συνεχόμενες νίκες, ήρθε η στιγμή η Γουχάλ Ζαλ να κάνει την πρώτη της ήττα με 3-1 στην έδρα της Τιανγίν Κουανιάν. Από την αρχή ήταν κυρίαρχοι στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι με τους φιλοξενούμενους να αρκούνται σε ένα αμυντικό προσανατολισμό χωρίς να δημιουργήσουν φάσεις. Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Λι με ρεκόρ 33-34 και 37 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Δεν βρίσκεται σε καθόλου καλή αγωνιστική κατάσταση η Σεντζέν. Παρουσιάζει ένα αδιάφορο πρόσωπο και αυτό ίσως να αποτελεί ευκαιρία για την Γουχάν Ζαλ έτσι ώστε να κάνει την ζημιά. Χ2 σε απόδοση 1.78.