Super League Κίνας (26/08): Η ποιότητα κάνει την διαφορά

25/08/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Κίνας με τρεις αναμετρήσεις.

Χέναν Γιανιέ - Σανγκάι Σένουα: Δεύτερη συνεχόμενη ήττα δέχθηκε η Χέναν Γιανιέ, με 2-1 αυτή την φορά απέναντι στην ποιοτικότερη Σάντονγκ Λουνένγκ. Η ομάδα του Τζι εμφάνισε κακό πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο, το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει προσωρινά στο πρώτο μέρος με τον Ενρίκε Ντουράντο. Εκτός για την ομάδα του Κινέζου προπονητή οι Ζόνγκ (μέσος) και Σονγκ (επιθετικός).

Πραγματοποίησε πολύ κακό πρώτο μέρος και αυτό της κόστισε καθώς η Σανγκάι Σένουα δέχθηκε ήττα με 3-2 από την Γκουαντζού Ρ&Φ. Στο πρώτο ημίχρονο δέχθηκε τρία τέρματα ενώ η προσπάθεια της στο δεύτερο μέρος δεν στάθηκε αρκετή για να κερδίσει κάτι από την αναμέτρηση. Για την ομάδα του Τσόι εκτός βρίσκονται οι σημαντικοί Ξιαοτίνγκ (αμυντικός) και Σιν- Γουκ (επιθετικός).

Εκτίμηση: Άμεσα στα τρίποντα θα επιδιώξουν να επιστρέψουν οι τυπικά φιλοξενούμενοι οι οποίοι μάλιστα κατέχουν ένα κατά πολύ ποιοτικότερο σύνολο σε σύγκριση με αυτό των γηπεδούχων. Αναμένεται έτσι η Σανγκάι Σένουα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων με μοναδικό στόχο να βρεθεί ακόμα πιο κοντά στην κορυφή, απέναντι σε μία ομάδα που βρίσκεται μία θέση μακριά από τον «πάτο» της βαθμολογίας. Διπλό σε απόδοση 1.98.

Σανγκάη SIPG - Τσονγκίνγκ Λιφάν: Επιστροφή στις νίκες για την Σανγκάη SIPG, με 2-1 απέναντι στην Γκουοάν Πεκίνου. Η ομάδα του Περέιρα, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 14ο λεπτό, κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά με τον Γουάνγκ στο 27ο και εν τέλει να πάρει το πολύ σημαντικό τρίποντο με γκολ του Όσκαρ στο 76ο. Σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Πορτογάλου κόουτς με ρεκόρ 13-5 και 14 βαθμούς, δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών ή γενικότερα απουσίες.

Επιτέλους νίκη για την Τσονγκίνγκ Λιφάν με το «αγχωτικό» 1-0 απέναντι στην Σιγιαζουάνγκ. Σε μία αρκετά μοιρασμένη αναμέτρηση όπου η ομάδα του Τσανγκ έπαιξε πιο κλειστά, κατάφερε να σκοράρει με τον Μαρσέλ στο 69ο λεπτό, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Σταθερά στην 6η θέση βρίσκονται οι «τυπικά» φιλοξενούμενοι με ρεκόρ 6-8 και 6 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Άλαν Καρντέκ (επιθετικός).

Εκτίμηση: Σαφώς και η Σανγκάη SIPG αποτελεί ένα κατά πολύ ποιοτικότερο σύνολο που στοχεύει μόνο στην πρώτη θέση του ομίλου. Από την άλλη πλευρά, η Τσονγκίνγκ ωστόσο έδειξε σχετικά καλή εικόνα στον τελευταίο αγώνα όπου φάνηκε να αντιμετώπισε κάποια από τα προβλήματα που την «βασάνιζαν» όλο αυτό τον καιρό στην άμυνα. Δεν υπάρχει αξία στην αγορά νικητή, όλα ανοιχτά σε ότι αφορά το σκορ, θα απέχουμε. NO BET.

Γουχάν Ζαλ - Τιαντζίν Τεντά: Κακή εμφάνιση και ήττα για την Γουχάν Ζαλ, με 3-1 από την Χεμπέι. Δεν απέδωσε τα αναμενόμενα στον αγωνιστικό χώρο, παρουσίασε μία άθλια εικόνα στον αγωνιστικό χώρο καθώς δεν υπήρξε ούτε ένας παίκτης που να ξεχώρισε στον αγωνιστικό χώρο. Το μοναδικό που κατάφερε η ομάδα του Γκονζάλεζ ήταν να ισοφαρίσει προσωρινά στο 41ο λεπτό, πλέον η ομάδα του Ισπανού τεχνικού βρίσκεται στην 3η θέση με ρεκόρ 8-7 και 9 βαθμούς. Εκτός παραμένει ο σημαντικός Ράφαελ Σίλβα (μέσος).

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Τιαντζίν Τεντά, με 2-0 αυτή την φορά απέναντι στην Κινγκντάο Χουανγκχάι. Μόλις ένα σουτ και αυτό εκτός στόχου για τους «τυπικά» γηπεδούχους που παρουσιάστηκαν νωχελικοί, με πολλά κενά, δίχως καμία επιθετική πρωτοβουλία. Σταθερά στην τελευταία θέση βρίσκεται η «αρμάδα» του Γουάνγκ με ρεκόρ 4-15 και μόλις έναν βαθμό. Ατσεαμπόνγκ (μέσος) και Τενγκλόνγκ (μέσος) συνεχίζουν εκτός.

Εκτίμηση: Άμεση επιστροφή στις νίκες θα επιδιώξει η Γουχάν Ζαλ έτσι ώστε να συνεχίσει να βρίσκεται στις πρώτες θέσεις του ομίλου. Δεν φαίνεται ικανή να βγάλει καμία αντίδραση η Τιατζίν Τέντα, πραγματοποιεί απελπιστικές εμφανίσεις δίχως να δίνει ιδιαίτερα «αισιόδοξα μηνύματα» για το μέλλον της ομάδας στην κατηγορία. Άσος σε απόδοση 1.80.