Super League Κίνας (23/11): Το ντέρμπι πάει στον γηπεδούχο

Με τέσσερις αναμετρήσεις κλείνει η 28η αγωνιστική για την Α' κατηγορία Κίνας.

• Χωρίς νίκη για δεκαοχτώ συνεχόμενα παιχνίδια βρίσκεται η Μπεϊτζίνγκ Ρενέ
  • Αήττητη στα τελευταία δέκα παραμένει η Σαϊντί
  • 4/5 Over 2/5 η Τιαντζίν Τέντα
  • 4/5 GG η Σεντζέν

Μπεϊτζίνγκ Ρενέ – Γιανγκσού Σαϊντί: Συνέχεια στις κακές εμφανίσεις έδωσε η Μπεϊτζίνγκ Ρενέ που αυτή την φορά ηττήθηκε, εντός έδρας από την ποιοτική Γκουαντζού Ρ&Φ με 4-1. Ήταν ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο όπου προηγήθηκε και κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ. Καταστροφή στο δεύτερο μέρος, πλέον είναι και μαθηματικά υποβιβασμένη βρισκόμενη στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ23-59 και 13 βαθμούς. Εκτός ο τιμωρημένος Φερνάντεζ (μέσος).

Τέλος στο σερί νικών για την Γιανγκσού Σαϊντί που αυτή την φορά αναδείχθηκε εντός έδρας ισόπαλη με 1-1 απέναντι στην Σαντόνγκ Λουνένγκ. Αν και έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα για περισσότερο από ογδόντα λεπτά στην αναμέτρηση, ισοφαρίστηκε με γκολ «μαχαιριά» του Λιν στο 94ο λεπτό. Στο «κυνήγι» της 4ης θέσης βρίσκεται η ομάδα του Ολαρουί, απέχει μόλις τέσσερις βαθμούς με παιχνίδι λιγότερο. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Χειρότερη η κατάσταση στο «στρατόπεδο» των γηπεδούχων δεν μπορεί να γίνει. Κακό ποδόσφαιρο, πολλά τα αμυντικά προβλήματα τα οποία δεν διορθώνονται. Μπορεί να εκμεταλλευτεί αυτά τα κενά η ποιοτική Σαϊντί, αναμένονται μεγάλα σκορ στην αναμέτρηση. Over 3.5 σε απόδοση 2.25.

Ντάλιαν Γιφάνγκ – Χεμπέι: Δεύτερη συνεχόμενη ήττα δέχθηκε η Ντάλιαν Γιφάνγκ, εκτός έδρας από την Σανγκάη SIPG με 3-0. Υπερίσχυσε το μεγαλύτερο κίνητρο στην αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι ήταν η καλύτερη ομάδα και δίκαια νίκησαν στην αναμέτρηση. Πλέον η «αρμάδα» του Ράφα Μπενίτεθ βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 38-43 και 34 βαθμούς. Εκτός θα παραμείνουν οι σημαντικοί Λι (μέσος), Σουάι (αμυντικός) και Ζάο (μέσος).

Επιστροφή στις νίκες για την Χεμπέι, με 2-1 εντός έδρας απέναντι στην Γκουαντζού Ρ&Φ. Αν και ο βρέθηκαν πίσω στο σκορ έχοντας αστοχήσει μάλιστα και σε πέναλτι στο 8ο λεπτό, βρήκε στο δεύτερο μέρος τα κατάλληλα ψυχικά αποθέματα για να γυρίσει «τούμπα» το ματς  με τα γκολ του Μαρκάο στο 69ο και 98ο λεπτό. Βρίσκεται σταθερά στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 31-48 και 29 βαθμούς. Εκτός ο αναπληρωματικός Γιάνγκ (μέσος).

Εκτίμηση: Ποιοτικότερη ομάδα οι γηπεδούχοι οι οποίοι ωστόσο φαίνεται να κάνουν συντήρηση δυνάμενων ενόψει της επόμενης σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι θα θελήσουν να «καθαρίσουν» την υπόθεση παραμονή, αναμένεται ένα ανοιχτό ματς με συνεχόμενη εναλλαγή σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες. GG & Over 2.5 σε απόδοση 1.75.

Τιαντζίν Τεντά – Σεντζέν: Επιστροφή στα κακά αποτελέσματα για την Τιαντζίν Τεντά που αυτή την φορά έχασε στην έδρα της ποιοτικής Γκοουάν Πεκίνου με 3-1. Φάνηκε η διαφορά ποιότητας που υπάρχει ανάμεσα στις δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, πλέον η ομάδα του Στιλάικ βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 37-42 και 35 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Ζεν (μέσος).

Το «πάλεψε» μέχρι τελικής πτώσης η Σεντζέν με αποτέλεσμα να κερδίσει τον βαθμό της ισοπαλίας (4-4), εντός έδρας απέναντι στην Γουχάν Ζαλ. Πραγματοποίησε κακό πρώτο μέρος, άλλαξε πρόσωπο στο δεύτερο καταφέρνοντας να πετύχει τέσσερα καθοριστικά γκολ, τα τρία εξ αυτών σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Σταθερά στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Ντοναντόνι με ρεκόρ 28-45 και 20 βαθμούς. Εκτός ο βασικός Χούι (μέσος).

Εκτίμηση: Η Σεντζέν, μετά το «στραβοπάτημα» της Τιανγίν έχει την ευκαιρία με νίκη να φύγει από την ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι θα προσπαθήσουν μέχρι τέλους για ένα καλύτερο πλασάρισμα στον βαθμολογικό πίνακα. Έτσι και οι δύο ομάδες αναμένεται να ρισκάρουν έχοντας κάτι για να διεκδικήσουν καθώς δεν είναι αδιάφορες τρεις στροφές πριν το τέλος της σεζόν. GG & Over 2.5 σε απόδοση 1.91.

Γκουανγκτζού Εβεργκράντε – Σανγκάη SIPG: Έχει χάσει «έδαφος» η Εβεργκράντε στην διεκδίκηση του τίτλου με τις τελευταίες εμφανίσεις που πραγματοποιεί και η διακοπή φάνηκε πως ήρθε την κατάλληλη στιγμή. Στην τελευταία –χρονικά- αναμέτρηση αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2, εντός έδρας απέναντι στην αδύναμη Χέναν Γιανιέ καταφέρνοντας μόνο να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, βρισκόμενη μέχρι το 51ο λεπτό πίσω στο σκορ με δύο τέρματα. Μόλις στο -1 από την πρώτη θέση με συγκομιδή 60-23 και 63 βαθμούς, Γιάν (μέσος), Χου (αμυντικός) και Χάου (αμυντικός) αποτελούν σημαντικές απουσίες.

Τρεις συνεχόμενες νίκες μετράει η Σανγκάη SIPG με την τελευταία να έρχεται απέναντι στην Ντάλιαν Γιφάνγκ με 3-0. Πήρε το προβάδισμα από νωρίς στην αναμέτρηση, δεν απειλήθηκε ουσιαστικά ποτέ με τον Όσκαρ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 93ο λεπτό. Σταθερά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Καναβάρο με ρεκόρ 55-23 και 62 βαθμούς. Εκτός ο αναπληρωματικός Γιανγκ (επιθετικός).

Εκτίμηση: Όποια χάσει ουσιαστικά αποχαιρετάει και την «μάχη» της πρώτης θέσης. Αμφότερες διαθέτουν ένα από τα ποιοτικότερα ρόστερ στην κατηγορία. Σε καλύτερη αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση βρίσκονται οι φιλοξενούμενοι με τους γηπεδούχους ωστόσο να έχουν προσπαθήσει να διορθώσουν τα λάθη τους στην διακοπή που υπήρξε. Στήριξη στην έδρα, Ταλίσκα και Παουλίνιο είναι εξαιρετικοί την φετινή χρονιά. Άσος σε απόδοση 2.10.