Super League Κίνας (22/09): Πείθει με την εμφάνιση της η Γκουοάν

21/09/2019

Με τρεις αγώνες τελειώνει η 25η αγωνιστική της Α' κατηγορίας στην Κίνα. Νικάει με σκορ η Γκουοάν (2.05), ανοιχτές άμυνες σε Σανγκάη (2.00) και Γκουανγκτζού (1.83)/

• Αγνοεί την νίκη για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι η Τιανγίν
  • 3/4 NG μετράει η Γκουοάν
  • 4/5 GG για την Σανγκάη SIPG

Τιανγίν Κουανιάν – Γκουοάν Πεκίνου: Έμεινε για ακόμα μία αγωνιστική μακριά από τις νίκες η Τιανγίν Κουανιάν χάνοντας αυτή την φορά στην έδρα της Γκουαντζού Ρ&Φ με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι παρότι προηγήθηκαν στην αναμέτρηση, δέχθηκαν την ανατροπή χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν το γκολ της ισοφάρισης, σπαταλώντας τεράστιες ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος. Πλέον η ομάδα του Παρκ βρίσκεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 29-42 και 18 βαθμούς. Θα λείψει ο τιμωρημένος και βασικός Τζανγκ (αμυντικός).

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Γκουοάν Πεκίνου στην έδρα της Σεντζέν. Μοιρασμένο ήταν κυρίως το ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να προηγούνται και τον Μπακαμπού να ισοφαρίζει στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης. Στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Γκενέσιο με ρεκόρ 45-19 και 55 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Οι φιλοξενούμενοι θα επιδιώξουν την άμεση επιστροφή τους στις νίκες καθώς δείχνουν να απομακρύνονται από την 1η θέση. Από την άλλη πλευρά, δεν δείχνει ικανή να προβάλει αντίσταση η Τιανγίν που αγνοεί την νίκη εδώ και πέντε αγωνιστικές. Διπλό & Over 2.5 σε απόδοση 2.05.

Σανγκάη SIPG – Χέναν Γιανιέ: Αποκλεισμό από την συνέχεια του ασιατικού Τσάμπιονς Λιγκ δέχθηκε η Σανγκάη φέρνοντας ισοπαλία στην έδρα της Ουράβα με 1-1 και ενώ είχε προηγηθεί το 2-2 του πρώτου αγώνα. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Περέιρα έχασε με 3-1 στην έδρα της Σαντόνγκ Λουνένγκ, ένα αποτέλεσμα που ωστόσο την αδικεί άμα αναλογιστεί κάποιος την εικόνα των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση. Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον η Σανγκάη SIPG με ρεκόρ 48-22 και 53 βαθμούς. Θα λείψει ο αναπληρωματικός Γιάνγκ (μέσος).

Μεγάλη νίκη με 4-1 κατάφερε να πανηγυρίσει, εντός έδρας η Σέναν Γιανιέ απέναντι στην Χεμπέι. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στην αναμέτρηση με τον Τσο στο 11ο λεπτό ενώ ξαναβρήκαν δίχτυα μετά από εννιά λεπτά με τον Ουάνγκ. Και το δεύτερο μέρος άνηκε στους γηπεδούχους με τους Μπασόγκοκ και Φενγκ επίσης να βρίσκουν δίχτυα. Στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Γουάνγκ με ρεκόρ 31-38 και 30 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Σαφώς και οι γηπεδούχοι αποτελούν το μεγάλο φαβορί για την αναμέτρηση ωστόσο η κούραση του μεσοβδόμαδου παιχνιδιού ίσως να τους στοιχίσει απέναντι σε ένα αρκετά ποιοτικό και ομοιογενές σύνολο. Αναμένεται να βρουν χώρους οι φιλοξενούμενοι καθώς διαθέτουν επιθετική ικανότητα για να επιτύχουν κάποιο τέρμα. GG σε απόδοση διπλασιασμού.

Γκουανγκτζού Εβεργκράντε – Γουχάν Ζαλ: Πήρε «χρυσή» ισοπαλία στην έδρα της Κασίμα με 1-1 και πλέον η ΕΒεργκράντε μπορεί να ονειρεύεται την κατάκτηση του ασιατικού Τσάμπιονς Λιγκ καθώς προηγήθηκε στα ημιτελικά. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος τώρα, η ομάδα του Καναβάρο ηττήθηκε με 3-1 στην έδρα της Γιανγκσού Σαϊντί πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση, παρόλα αυτά δεν το πλήρωσε καθώς παρέμεινε στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 55-18 και 59 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Χου (αμυντικός) και Γι (μέσος).

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Γουχάν Ζαλ, με 1-0 εντός έδρας απέναντι στην Ντάλιαν Γιφάνγκ. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και δίκαια προηγήθηκαν στην αναμέτρηση με γκολ του Μπαπτιστάο στο 68ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Λι βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 31-31 και 34 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Άλλη μία αναμέτρηση όπου τα σημάδια κούρασης που θα έχουν οι γηπεδούχοι μπορούν να διαδραματίσουν καθοριστικό ρόλο. Οι φιλοξενούμενοι θα κοιτάξουν να εκμεταλλευτούν τους ανοιχτούς χώρους και να σκοράρουν απέναντι σε μία «καταπονημένη» αμυντική γραμμή. GG σε απόδοση 1.83.