Super League Κίνας (21/09): Με το 2.15 από ημίχρονο

20/09/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Κίνας με τέσσερις αναμετρήσεις

Γκουανγκτζού Εβεργκράντε - Χέναν Γιανιέ: Συνέχισε με νίκη η Γκουανγκτζού Εβεργκράντε στο πρωτάθλημα, με 2-1 απέναντι στην Σαντόνγκ Λουνένγκ. Η ομάδα του Καναβάρο απέκτησε προβάδισμα στο 41ο λεπτό ενώ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Έλκεσον στο 69ο. Σταθερά στην 1η θέση βρίσκεται η ομάδα του Ιταλού κόουτς με ρεκόρ 27-9 και 28 βαθμούς. Νίκη και για το FA Cup πήρε η Εβεργκράντε με 2-0 απέναντι στην Χέναν Γιανιέ. Εκτός ο βασικός Λουό (αμυντικός).

Άλλη μία ήττα, αυτή την φορά με 3-1 δέχθηκε η Χέναν Γιανιέ, αυτή την φορά απέναντι στην Σεντζέν. Πραγματοποίησε τραγικό πρώτο μέρος ενώ το μόνο που κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν να μειώσει το σκορ με τον Μπασογκόγκ στο 75ο λεπτό. Βρίσκεται σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 13-27 και 6 βαθμούς ενώ δύο μέρες πριν δέχθηκε και αποκλεισμό από τους «16» του FA Cup, με 2-0 από τον σημερινό της αντίπαλο. Εκτός ο βασικός Γουεντάο (μέσος).

Εκτίμηση: Ξεκάθαρο προβάδισμα για τους γηπεδούχους που ξέρουν να παίρνουν αποτελέσματα ακόμα και απέναντι σε δυνατούς αντιπάλους. Από την άλλη πλευρά, η Χέναν δεν μπορεί να βρει ισορροπία στο παιχνίδι της αλλά και ούτε σταθερότητα. Άσος & Over 2.5 σε απόδοση 1.70.

Σεντζέν - Σαντόνγκ Λουνένγκ: Επιτέλους νίκη μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα πήρε η Σεντζέν, με 3-1 απέναντι στην Χέναν Γιανιέ πραγματοποιώντας εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο όπου και σκόραρε όλα τα γκολ που πέτυχε στον αγώνα. Ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 16-16 και 14 βαθμούς. Για τον θεσμό του FA Cup δέχθηκε τον αποκλεισμό από την Γιανγκσού Σαϊντί με 2-0 δίχως να πείσει με την εμφάνιση της. Δεν υπάρχουν απουσίες για τους «τυπικά» γηπεδούχους.

Δεν βρίσκεται σε καθόλου καλή αγωνιστική κατάσταση η Σαντόνγκ Λουνένγκ που και αυτή την φορά έμεινε μακριά από τις νίκες, δεχόμενη ήττα με 2-1 από την πρωτοπόρο Εβεργκράντε. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα με γκολ του Γου στο 86ο λεπτό, πλέον η ομάδα του Λι βρίσκεται στην 3η θέση με ρεκόρ 15-10 και 17 βαθμούς. Εκτός ο τιμωρημένος και βασικός Λιν (μέσος).

Εκτίμηση: Αμφίρροπη η συγκεκριμένη αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες δεν έχουν καταφέρει να πείσουν με τις εμφανίσεις τους στο πρωτάθλημα καθώς δείχνουν να έχουν αμυντικά κενά τα οποία με κάθε ευκαιρία εκμεταλλεύεται ο αντίπαλος. Δεν θα μπλέξουμε περαιτέρω, NO BET.

Σανγκάι Σένουα - Γιανγκσού Σαϊντί: Άλλη μία ισοπαλία για την Σανγκάι Σένουα στο πρωτάθλημα, αυτή την φορά με 1-1 απέναντι στην Ντάλιαν Προ. Αρκετά ισορροπημένη αναμέτρηση με την ομάδα του Τσοί να βρίσκει απάντηση με γκολ του Μπι στο 86ο λεπτό. Αποκεισμό στα πέναλτι δέχθηκε στο FA Cup, απέναντι στην Γκουαντζού, από τον ερχόμενο αγώνα θα λείψουν οι σημαντικοί Κιάν (μέσος) και Κιμ (μέσος).

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία και για την Γιανγκσού Σαϊντί, με 3-3 απέναντι στην Γκουαντζού Ρ&Φ για το πρωτάθλημα. Ματς «ροντέο» το συγκεκριμένο, η «αρμάδα» Ολραουί δέχθηκε γκολ «μαχαιριά» στο 92ο λεπτό όπου και της στέρησε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Μεσοβδόμαδα, πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του FA Cup, νικώντας με 2-0 την Σεντζέν. Εκτός οι αναπληρωματικοί Ζανγκ (μέσος) και Γιάνγκ (αμυντικός).

Εκτίμηση: Ποιοτικότερο ρόστερ αποτελούν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι θα επιδιώξουν να επιστρέψουν στις νίκες, στο πρωτάθλημα. Διαθέτουν μία πολύ ποιοτική επιθετική γραμμή, δεν αναμένεται να βρουν ιδιαίτερη αντίσταση απέναντι σε έναν αντίπαλο που παρουσιάζει «χτυπητά» προβλήματα στην άμυνα τον τελευταίο καιρό. Διπλό σε απόδοση 1.72.

Γκουαντζού Ρ&Φ - Ντάλιαν Προ: Έμεινε αήττητη για δεύτερο συνεχόμενο ματς, παίρνοντας ισοπαλία με 3-3 απέναντι στην Γιανγκσού Σαϊντί, χάρις σε γκολ του Τζι και του Τσανγκ στο 88ο και 92ο λεπτό και ενώ η ομάδα βρισκόταν πίσω. Στα του FA Cup, πέρασε στην επόμενη φάση καθώς ήταν εύστοχη στην διαδικασία των πέναλτι απέναντι στην Σανγκάι Σένουα. Αποχώρησε με μεταγραφή για την PSV ο μέχρι πρότινος σταρ της ομάδας Ζαχαβί (φορ), εκτός ο αναπληρωματικός Τσούν (μέσος).

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Νταλιάν Προ, απέναντι στην Σανγκάι Σένουα. Αν και προηγήθηκε με τον Ροντόν, η ομάδα του Μπενίτεθ εμφάνισε στασιμότητα στο δεύτερο μέρος όπου και δέχθηκε την ισοφάριση. Στα του FA Cup, δέχθηκε αποκλεισμό με ήττα 4-0 από την Σαντόνγκ Λουνένγκ. ΕΚτός ο αναπληρωματικός Σαν (μέσος).

Εκτίμηση: Βελτιωμένη εικόνα παρουσιάζουν οι δύο ομάδες τον τελευταίο καιρό ακόμα και χωρίς να παίρνουν νίκες. Έχουν βρει την λύση για να σκοράρουν με τα αμυντικά ωστόσο να παραμένουν. «Μονόδρομος» τα γκολ και το Over 1.5 ημίχρονο σε απόδοση 2.15.