Super League Κίνας (20/10): Οι επιθέσεις έχουν τον πρώτο λόγο

Με τέσσερις αγώνες κλείνει η αγωνιστική δράση της 26ης αγωνιστικής στην Κίνα.

• 4/5 over 2.5 η Τιαντζίν Τέντα
  • Χωρίς νίκη στα τελευταία 13 ματς η Μπεϊτζίνγκ Ρενέ
  • 5/5 GG μετράει η Λιφάν
  • 4/5 Over 2.5 η Χέναν Γιανιέ

Τιαντζίν Τεντά – Μπεϊτζίνγκ Ρενέ: Άλλη μία ήττα δέχθηκε η Τιαντζίν Τεντά, αυτή την φορά στην έδρα της Χεμπέι με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Βάγκνερ στο 42ο λεπτό χωρίς ωστόσο αυτό να σταθεί αρκετό έτσι ώστε να τους χαρίσει και την νίκη. Στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Στιλάικ με ρεκόρ 35-39 και 32 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Μπεϊτζίνγκ Ρενέ, εντός έδρας απέναντι στην Τσονγκίνγκ Λιφάν με 4-1. Αδύναμοι να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι, το μόνο που κατάφεραν στην αναμέτρηση ήταν να μειώσουν στο 26ο λεπτό με γκολ του μοναδικού διακριθέντα Μασίκα. Έτσι η «αρμάδα» του Γκαρσία βρίσκεται σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 20-52 και 12 βαθμούς. Εκτός ο αναπληρωματικός Ράο (μέσος).

Εκτίμηση: Δύσκολα θα προλάβει το «τραίνο» της παραμονής η Μπεϊτζίνγκ Ρενέ που πλέον ελπίζει σε ένα θαύμα για την σωτηρία της. Από την άλλη πλευρά, δεν πραγματοποιεί καλές εμφανίσεις τον τελευταίο καιρό η Τιαντζίν Τεντά που «κυνηγάει» την 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Δύσκολο ματς για προβλέψεις, δεν υπάρχει αξία στην αγορά του νικητή. NO BET.

Γιανγκσού Σαϊντί – Χεμπέι: Εμφατική εμφάνιση και νίκη με 2-0 κατάφερε να πάρει η Γιανγκσού Σαϊντί στην έδρα της Τσονκίνγκ Λιφάν με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν άρδην την εικόνα τους στο δεύτερο μέρος καταφέρνοντας έτσι να βρουν γκολ με τους Σαντίνι και Ξιέ να σκοράρουν στο 55ο και 64ο λεπτό αντίστοιχα. Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον η ομάδα του Ολαρίου με ρεκόρ 47-36 και 40 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Νίκη πανηγύρισε και η Χεμπέι με 2-1, εντός έδρας απέναντι στην Τιαντζίν Τεντά. Πήραν το προβάδισμα με τον Φερναντίνιο στο 23ο λεπτό και παρότι ισοφαρίστηκαν, ανέβασαν την απόδοση τους με τον ποιοτικό Μαρκάο να χαρίζει το τρίποντο στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης. Στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η «αρμάδα» του Φενγκ με ρεκόρ 28-43 και 26 βαθμούς. Θα λείψει ο βασικός Μασεράνο (αμυντικός).

Εκτίμηση: Πολύ σημαντική κρίνεται η απουσία του Αργεντινού από πλευράς φιλοξενούμενων, οι ποιοτικοί επιθετικοί των γηπεδούχων αναμένεται να βρουν αρκετούς ελεύθερους χώρους για να απειλήσουν. Άκρως ανταγωνιστική εντός έδρας η Σαϊντί, αναμένονται πολλά γκολ στην αναμέτρηση. Άσος & Over 2.5 σε απόδοση 1.93.

Σανγκάι Σένουα – Ντάλιαν Γιφάνγκ: Επιστροφή στις νίκες για την Σανγκάι Σένουα, εντός έδρας με 2-1 απέναντι στην Σεντζέν. Οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν με την «πλάτη στον τοίχο», μπόρεσαν να ανατρέψουν τα δεδομένα και με δύο γκολ να πάρουν τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς. Στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Τσοί με ρεκόρ 39-47 και 27 βαθμούς. Θα απουσιάσει ο τιμωρημένος και βασικός Σαν (μέσος).

Πήρε τους τρεις βαθμούς και η Ντάλιαν Γιφάνκ μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες, με 2-0 απέναντι στην Σεντζέν. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και άνοιξαν το σκορ λίγο πριν το ημίχρονο με σκόρερ τον Ζενγκ. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο με΄ρος με τον Ντονγκ να «κλειδώνει» την νίκη. Πλέον η ομάδα του Μπενίτεθ βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 37-38 και 34 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Λι (αμυντικός) και Ζάο (μέσος).

Εκτίμηση: Ποιοτικότερο σύνολο αποτελούν οι φιλοξενούμενοι, ο κόουτς Μπενίτεθ είχε χρόνο για να δουλέψει πάνω στις αδυναμίες της ομάδας του. Υπάρχει κίνητρο στην Σανγκάι έτσι ώστε να εξασφαλισθεί μία και καλή η παραμονή. Θα κυνηγήσουν τα γκολ οι δύο ομάδες, υπάρχει επιθετική ποιότητα και στα δύο ρόστερ. Over 3.5 σε απόδοση 2.30.

Χέναν Γιανιέ – Τσονγκίνγκ Λιφάν: Εμφανίστηκε ανταγωνιστική στην έδρα της Σανγκάη SIPG ωστόσο η Χέναν Γιανιέ δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 2-1 απέναντι σε έναν κατά πολύ ποιοτικότερο αντίπαλο. Γκολ «μαχαιριά» δέχθηκαν οι φιλοξενούμενοι στο 90ο λεπτό, πλέον η ομάδα του Γουάνγκ βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Εκτός ο Οχάντζα (μέσος).

Επιτέλους νίκη για την Τσονγκίνγκ Λιφάν με 4-1 στην έδρα της Μπεϊτζίνγκ Ρενέ. Έκαναν ότι ήθελαν στην αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι, τους δόθηκαν χώροι τους οποίους εκμεταλλεύτηκε ο φοβερός Κάρντεκ Άλαν σκοράροντας τέσσερα γκολ. Στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η «αρμάδα» του Κρόιφ με ρεκόρ 35-41 και 33 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Αμφότερες διαθέτουν αμυντικά κενά, αμφότερες θα προσπαθήσουν να «χτυπήσουν» στην επίθεση μην δίνοντας έτσι την απαραίτητη προσοχή στην άμυνα. Καράνγκα και Καρντέκ αναμένεται να πάρουν αρκετές προσπάθειες, Over 2.5 σε απόδοση 1.67.