Super League Κίνας (15/08): Αντιστέκεται η Τσονγκίνγκ Λιφάν

14/08/2019

Τελευταία μέρα της 22ης αγωνιστικής, τέσσερις αναμετρήσεις λαμβάνουν χώρα στην Κίνα. Κλειστό παιχνίδι σε Εβεργκράντε (2.25) και Γιφάνγκ (2.25), γκολ αναμένονται ανάμεσα σε Γουχάν Ζαλ και Σαντόνγκ Λουνένγκ (1.74).

• Η Εβεργκράντε έχει νικήσει τα τελευταία δεκατρία ματς
  • 5/6 Over 2.5 για την Λουνένγκ
  • Η Γουχάν Ζαλ αγνοεί την νίκη τις πέντε τελευταίες αγωνιστικές
  • Under 2.5 έληξαν τα τρία τελευταία ματς της Γκουοάν
  • 7/8 Ove r2.5 για την Γιφάνγκ

Γκουανγκτζού Εβεργκράντε – Τσονγκίνγκ Λιφάν: Τρεις συνεχόμενες νίκες συμπλήρωσε η Γκουανγκτζού Εβεργκράντε. Αυτή την φορά πήρε εύκολα τους τρεις βαθμούς στην έδρα της Γκουοάν Πεκίνου με 3-1. Πολύ καλή εμφάνιση για ακόμα μία φορά από Παουλίνιο και Έλκεσον, Γιανγκ και Τζανγκ συμπλήρωσαν τον πίνακα των σκόρερς. Σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Καναβάρο με ρεκόρ 53-14 και 58 βαθμούς. Θα λείψουν για ακόμα μία αγωνιστική οι αναπληρωματικοί Χατσάο (μέσος) και Ντινγκάο (μέσος).

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκαν Τσονγκίνγκ Λιφάν και Τιανγίν Κουανιάν στην έδρα της πρώτης. Οι δύο ομάδες σκόραραν με αυτογκόλ στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις ήταν ελάχιστες με το σκορ να καθορίζεται από το 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Κρόιφ με ρεκόρ 29-37 και 29 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Κάρντεκ (μέσος) και Λι (μέσος).

Εκτίμηση: Ξεκάθαρο φαβορί στην αναμέτρηση είναι οι γηπεδούχοι οι οποίοι βρίσκονται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας αποκτήσει μάλιστα ένα «μαξιλαράκι» εφτά βαθμών από τον δεύτερο. Η Τσονγκίνγκ Λιφάν αναμένεται να μην ανοιχτεί απέναντι σε έναν σαφώς ποιοτικότερο αντίπαλο, θα παλέψει να κερδίσει κάτι από την αναμέτρηση μέχρι τέλους. Under 3.5 σε απόδοση 2.25.

Γουχάν Ζαλ – Σαντόνγκ Λουνένγκ: Ήττα μετά από πέντε αγωνιστικές δέχθηκε η Γουχάν Ζαλ, στην έδρα της Τιαντζίν Τεντά με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν ανταγωνιστικό πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 79ο λεπτό με ωραία ενέργεια και γκολ του Σίλβα Ράφαελ. Στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Λι με ρεκόρ 28-30 και 28 βαθμούς. Θα απουσιάσει ο αναπληρωματικός Γι (αμυντικός).

Εμφατική εμφάνιση και νίκη για ητν Σαντόνγκ Λουνένγκ στην έδρα της κατώτερης Χεμπέι με 3-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στην αναμέτρηση, και τα τρία γκολ επιτεύχθηκαν στο δεύτερο μέρος με τους Γκέντες και Φελαινί να είναι διακριθέντες. Στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα «σκαρφάλωσε» η ομάδα του Ζιαοπένγκ με ρεκόρ 38-24 και 37 βαθμούς. Αμφίβολος ο σημαντικός Γιουνμίν (μέσος).

Εκτίμηση: Αμφότερες είναι ομάδες που σκοράρουν στις αναμετρήσεις τους, αναμένεται έτσι για ακόμα μία φορά ένα ανοιχτό παιχνίδι. Μπατιστάο και Πελέ θα επιχειρήσουν σουτ και θα τροφοδοτηθούν από τους συμπαίκτες τους, σημαντική θα είναι η βοήθεια των Κουασί και Μόισες. Over 2.5 σε απόδοση 1.74.

Ντάλιαν Γιφάνγκ – Γκουοάν Πεκίνου: Εντός έδρας στραβοπάτημα για την Ντάλιαν Γιφάνγκ, «κόλλησε» στο 2-2 με αντίπαλο την Γιανγκσού Σαϊντί. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δις στην αναμέτρηση, «πατούσαν» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο καθ’ όλη την διάρκεια, «πληγώθηκαν» ωστόσο από την κόκκινη κάρτα του Μπο στο 33ο λεπτό του αγώνα. Πλέον η ομάδα του Μπενίτεθ βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 35-35 και 31 βαθμούς. Πολλές και σημαντικές οι απουσίες. Θα λείψουν οι Λι (αμυντικός) και Μπο (αμυντικός) καθώς και οι αναντικατάστατοι Μπόατενγκ (επιθετικός) και Μινγτζιάν (μπακ).

«Πικρή» ήττα με 3-1 δέχθηκε η Γκοουάν Πεκίνου, εντός έδρας από την Γκουαντζού Εβεργκράντε. Δεν μπόρεσαν ποτέ στην αναμέτρηση να συναγωνιστούν τους ποιοτικούς φιλοξενούμενους, μοναδικός διασωθέν από τον αγώνα ο Τζανγκ ο οποίος πέτυχε το μοναδικό γκολ για τους γηπεδούχους στο 17ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Γκενέσιο βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 42-18 και 51 βαθμούς. Μοναδικό και σημαντικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του Βιειρά (μέσος).

Εκτίμηση: Αμφότερες αποτελούν ποιοτικά σύνολα, αμφότερες διαθέτουν έμπειρους προπονητές με παραστάσεις από τα μεγαλύτερα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Αναμένεται ένα κλειστό παιχνίδι που θα κριθεί κυρίως στην δύναμη. Δεν θα «ρισκάρει» καμία από τις δύο ομάδες, Χ ημίχρονο σε απόδοση 2.25.

Τιανγίν Κουανιάν – Σανγκάι Σένουα: Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την Τιανγίν Κουανιάν, εκτός έδρας με 1-1 απέναντι στην ποιοτική Τσονγκίνγκ Λιφάν. Ισορροπημένη αναμέτρηση, το ματς κρίθηκε στα αυτογκόλ του πρώτου ημιχρόνου. Πλέον η ομάδα του Παρκ βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 26-38 και 17 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Τέλος στο σερί νικών για την Σανγκάι Σένουα καθώς ήρθε ισόπαλη με 2-2, εντός έδρας με αντίπαλο την Γουχάν Ζαλ. Παρότι βρέθηκαν πίσω, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τον Κιμ να σκοράρει δύο γκολ στο 32ο και 44ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ισοφάριση ωστόσο ήρθε στο 48ο λεπτό με το σκορ να μένει μέχρι τέλους. Στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Τσόι με ρεκόρ 33-39 και 22 βαθμούς. Εκτός για ακόμα μία αγωνιστική ο σταρ Ιγκάλο (φορ).

Εκτίμηση: Aήττητο σερί τεσσάρων αγώνων τρέχουν οι δύο ομάδες, βρίσκονται σε καλή αγωνιστική κατάσταση. Από την μία πλευρά ,οι γηπεδούχοι πήραν σημαντικό βαθμό σε μία δύσκολη έδρα, από την άλλη οι φιλοξενούμενοι υποτίμησαν τον αντίπαλο και το πλήρωσαν. Δεν ξέρουμε τι πρόσωπο θα δείξουν οι δύο ομάδες στην αναμέτρηση, NO BET.