Super League Κίνας (14/08): Αλλαγή εικόνας για την Σεντζέν

• Η Μπεϊτζίνγκ Ρενέ είναι χωρίς νίκη για 10 συνεχόμενα παιχνίδια
  • Η Χεμπέι έχει χάσει τα τελευταία έξι από τα εφτά εκτός έδρας παιχνίδια
  • Ισόπαλη στα τέσσερα τελευταία της παιχνίδια η Σανγκάη
  • Over 2.5 τα τελευταία εφτά παιχνίδια της Γκουαντζού

Εμβόλιμη αγωνιστική στην Κίνα με τρεις δυνατές αναμετρήσεις. Γκολ σε Ρενέ και Σανγκάη, τον πρώτο λόγο οι γηπεδούχοι στον τρίτο αγώνα της ημέρας.

Μπεϊτζίνγκ Ρενέ – Χεμπέι: Νέα ήττα για την Μπεϊτζίνγκ Ρενέ, με 2-1 στην έδρα της Χέναν Γιανιέ. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 10ο λεπτό. Ανέβασα ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισαν αλλά και πάλι προδόθηκαν από τα αμυντικά κενά για ακόμα μία φορά. Σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Γκαρσία με ρεκόρ 18-46 και 12 βαθμούς. Εκτός λόγω τιμωρίας ο βασικός Ντου (αμυντικός).

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Χεμπέι, εντός έδρας απέναντι στην Σαντόνγκ Λουνένγκ με 3-0. Πολύ κακή εμφάνιση από τους γηπεδούχους που έγιναν «έρμαιο» στις ορέξεις των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος. Μαρκάο και Ντονγκ απέχουν από τα γκολ, Χανγκ και Παν συνεχίζουν να είναι ευάλωτοι στην άμυνα. Στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Φανγκ με ρεκόρ 23-37 και 20 βαθμούς. Εκτός ο αναπληρωματικός Τσενγκ (μέσος).

Εκτίμηση: Αμφότερες βρίσκονται σε κακή ψυχολογική κατάσταση, αμφότερες δεν πείθουν τον τελευταίο καιρό με τις εμφανίσεις τους. Αναμένεται ένα ανοιχτό παιχνίδι, οι δύο ομάδες θα κυνηγήσουν τα γκολ έτσι ώστε να αποκτήσουν προβάδισμα στον αγώνα για την σωτηρία. Over 2.5 σε απόδοση 1.71.

Σανγκάη SIPG – Τιαντζίν Τεντά: Κρίση φέρεται ναι περνάει η Σανγκάη καθώς για ακόμα μία αγωνιστική αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2, στην έδρα της ποιοτικής Γκουαντζού. Οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τους Αρναούτοβιτς και Χου να χρίζονται σκόρερς στο 69ο και 78ο λεπτό. Γκολ «μαχαιριά» ωστόσο αυτό του Τόσιτς στο 98ο λεπτό, χάρισε τον βαθμό στους κατώτερους γηπεδούχους. Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Περέιρα με ρεκόρ 42-18 και 50 βαθμούς. Εκτός για ακόμα μία αγωνιστική ο αναντικατάστατος Χούλκ (επιθετικός).

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Τιανζίν Τέντα με 2-1, εντός έδρας απέναντι στην Γουχάν Ζαλ. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς να πραγματοποιηθούν ευκαιρίες από τις δύο ομάδες, στο δεύτερο μέρος ωστόσο αμφότερες αύξησαν την πίεση τους με τους γηπεδούχους να είναι πιο αποτελεσματικοί σκοράροντας δύο γκολ με τους Τζόναθαν και Ατσεαμπόνγκ στο 54ο και 69ο λεπτό αντίστοιχα. Πλέον η ομάδα του Στιλάικ βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 30-32 και 29 βαθμούς. Εκτός οι τιμωρημένοι και βασικοί Τζόναθαν (μέσος) και Ταν (αμυντικός).

Εκτίμηση: Επιτακτική πρέπει να θεωρείται η νίκη στο «στρατόπεδο» των γηπεδούχων. Ακόμα μία γκέλα θα σημαίνει και περαιτέρω απομάκρυνση από τις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Σε καλή ψυχολογική και αγωνιστική κατάσταση οι γηπεδούχοι, αναμένεται να βρουν γκολ απέναντι σε μία προβληματική άμυνα. GG σε απόδοση 1.77.

Σεντζέν – Γκουαντζού Ρ&Φ: Σημαντική ισοπαλία κατάφερε να αποσπάσει η Σεντζέν, εντός έδρας με αντίπαλο την Μπεϊτζίνγκ Ρένε (1-1). Ισορροπημένο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ωστόσο δεν κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι τέλους το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Νέος προπονητής πλέον ο Ντοναντόνι, δύσκολο το έργο που έχει να αντιμετωπίσει καθώς η ομάδα βρίσκεται πλέον στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 16-33 και 15 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Χωρίς νίκη για ακόμα μία αγωνιστική παρέμεινε η Γκουαντζού. Μοιράστηκε τον βαθμό της ισοπαλίας, εντός έδρας με αντίπαλο την Σανγκάη (2-2). «Κοίταξαν στα μάτια» τους ποιοτικούς αντιπάλους οι γηπεδούχοι, κατάφεραν στο τέλος να ισοφαρίσουν με γκολ του Τόσιτς στο 98ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Στόικοβιτς βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 44-54 και 26 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Να δείξει αντίδραση θα θελήσει η Σεντζέν απέναντι σε έναν αντίπαλο που είναι κυρίως στα μέτρα της. Είχε χρόνο να δουλέψει ο Ιταλός προπονητής, διορθώθηκαν κάποιες αδυναμίες την προηγούμενη αγωνιστική. Άσος σε απόδοση 2.40.