Super League Κίνας (13/09): Κόντρα στο φαβορί η Γιανγκσού Σαϊντί

12/09/2019

Επιστροφή μετά από διακοπή ενός μήνα στο πρωτάθλημα της Κίνας, τρεις αναμετρήσεις διεξάγονται σήμερα. Δείχνει χαρακτήρα η Σαϊντί (2.00), ανοιχτό παιχνίδι από Σαντόνγκ και Σανγκάη (2.55).

• Αήττητη για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι παραμένει η Γιανγκσού Σαϊντί
  • 4/6 NG μετράει η Εβεργκράντε
  • 4/5 NG μετράει η Λουνένγκ
  • 3/5 Over 2.5 η Σανγκάη SIPG

Γιανγκσού Σαϊντί – Γκουανγκτζού Εβεργκράντε: Εμφατική νίκη με 3-0 πήρε η Γιανγκσού Σαϊντί εντός έδρας απέναντι στην Χέναν Γιανιέ πριν την διακοπή του πρωταθλήματος. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις από τις δύο ομάδες ωστόσο στο δεύτερο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά με τον Έντερ να σκοράρει στο 47ο λεπτό και να ανοίγει τον χορό των γκολ. Τειχέιρα και Ξιέ μπήκαν επίσης στον πίνακα των σκόρερς, πλέον η ομάδα του Ολαρουί βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 42-34 και 34 βαθμούς. Εκτός θα παραμείνουν οι βασικοί και τιμωρημένοι Λι (μέσος), Γιέ (στόπερ) και Αμπντουχαμίτ (μέσος).

«Κόλλησε» στο 0-0 για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας η Εβεργκράντε απέναντι στην Ιαπωνική Κασίμα σε έναν αγώνα όπου δεν υπήρξαν ιδιαίτερες φάσεις από τις δύο ομάδες. Στην τελευταία –χρονικά- αναμέτρηση της ομάδας του Καναβάρο για το πρωτάθλημα, «στραβοπάτησε» εντός έδρας απέναντι στην Τσονγκίνγκ Λιφάν μένοντας στο 1-1. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Ταλίσκα στο 30ο λεπτό για να έρθει η ισοφάριση μόλις δύο λεπτά αργότερα. Σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Ιταλού κόουτς με ρεκόρ 54-15 και 59 βαθμούς. Εκτός θα παραμείνουν για ακόμα μία αγωνιστική οι αναπληρωματικοί Γιού (μέσος) και Γιάν (μέσος).

Εκτίμηση: Δυνατή αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο πολύ ποιοτικές ομάδες. Από την μία πλευρά, οι γηπεδούχοι παρουσιάζουν ένα αρκετά ανταγωνιστικό πρόσωπο τις τελευταίες αγωνιστικές και αυτό είναι κάτι που μπορούν να εκμεταλλευτούν απέναντι στην ασταθή Εβεργκράντε. Διαθέτουν ποιοτικούς παίκτες για να κάνουν την «ζημιά», 1Χ σε απόδοση διπλασιασμού.

Σαντόνγκ Λουνένγκ – Σανγκάη SIPG: Τεράστια πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Κίνας κατάφερει να πάρει η Σαντόνγκ Λουνένγκ με νίκη στην έδρα της Σανγκάη SIPG με 2-0 στο τοπικό ντέρμπι. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Λι απογοήτευσε στην έδρα της Γουχάν Ζαλ δεχόμενη την ήττα με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι παρότι προηγήθηκαν στην αναμέτρηση και στο 19ο λεπτό με τον Μόισες, κατάφεραν να δεχθούν την ανατροπή πριν την λήξη μάλιστα του πρώτου ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σαντόνγκ δημιούργησε φάσεις χωρίς ωστόσο να καταφέρει να φτάσει στην επίτευξη κάποιου τέρματος. Στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Κινέζου τεχνικού με ρεκόρ 39-26 και 37 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Ισόπαλη με 2-2 αναδείχθηκε η Σανγκάη για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας, εντός έδρας απέναντι στην Ιαπωνική Ουράβα. Ανέτρεψαν το 0-2 του πρώτου ημίχρονου με δύο εύστοχα πέναλτι του Χούλκ, υπάρχουν ελπίδες ενόψει επαναληπτικού. Κακή εμφάνιση και αποκλεισμός από την σημερινό αντίπαλο με 2-0 για τον θεσμό του κυπέλλου ενώ στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Περέιρα επέστρεψε εμφατικά στις νίκες με 5-1, εντός έδρας απέναντι στην Τιανζίν Τεντά. Σταθερά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Πορτογάλου τεχνικού με ρεκόρ 47-19 και 53 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Παραδοσιακά υπάρχουν γκολ στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων και αυτό θα είναι το στήριγμα και για την σημερινή μέρα. Αμφότερες μπορεί να είναι τοπ ομάδες στο πρωτάθλημα ωστόσο διαθέτουν αμυντικά κενά τα οποία δεν καλύφθηκαν κατά την μεταγραφική περίοδο. Σημείο από την αναμέτρηση το Over 3.5 σε απόδοση 2.55.

Σεντζέν – Γκουοάν Πεκίνου: Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το αριθμητικό της πλεονέκτημα η Σεντζέν καταφέρνοντας να νικήσει, εντός έδρας την Γκουαντζού Ρ&Φ με 4-0. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην αναμέτρηση με εύστοχη εκτέλεση του Σόουζα στο 45ο λεπτό ενώ διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Μαίρι να σκοράρει επίσης από τα έντεκα μέτρα. Τα υπόλοιπα δύο γκολ του αγώνα ήρθαν έπειτα από όμορφα σουτ στο 90ο και 94ο λεπτό. Δείχνει να αλλάζει την νοοτροπία της ομάδας ο καινούργιος τεχνικός Ντοναντόνι, η ομάδα του Ιταλού κόουτς πλέον βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 20-33 και 18 βαθμούς. Μοναδικός απών ο τιμωρημένος και βασικός Χιν (μέσος).

Μεγάλο διπλό με 2-0 κατάφερε να πραγματοποιήσει η Γκουοάν Πεκίνου στην έδρα της ποιοτικής Ντάλιαν Γιφάνγκ με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στην αναμέτρηση καταφέρνοντας να προηγηθούν στο 56ο λεπτό του αγώνα, «κλειδώνοντας» τους τρεις βαθμούς με γκολ του Τζανγκ στο 86ο λεπτό. Στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Γκενέσιο με ρεκόρ 44-18 και 54 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Σαφώς και οι φιλοξενούμενοι αποτελούν το μεγάλο φαβορί στην αναμέτρηση ωστόσο οι τιμές που υπάρχουν στο διπλό δεν είναι value. Ασταθής η εικόνα που παρουσιάζει γενικότερα φέτος στο πρωτάθλημα η Σεντζέν, δεν θα μπλέξουμε περαιτέρω με αυτό τον αγώνα. NO BET.