Super League Κίνας (01/12): Όλα ανοιχτά για την πρώτη θέση

30/11/2019

Τελευταία αγωνιστική στην Α' κατηγορία Κίνας. Το ενδιαφέρον στρέφεται στην «κορυφή» του βαθμολογικού πίνακα και τους πρωτοπόρους όπου έχουν αφήσει τα πάντα ανοιχτά σε σχέση με την  κατάκτηση του πρωταθλήματος.

• 4/5 GG & Over 2.5 μετράει η Γκοουάν
  • Εννιά ματς αήττητη παραμένει η Σαντόνγκ Λουνένγκ
  • 5/5 Over 2.5 η Σέντζεν
  • 3/4 ΝG η Σανγκάη SIPG

Γκουανγκτζού Εβεργκράντε - Σανγκάι Σένουα: Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πήρε η Γκουανγκτζού Εβεργκράντε, με 3-1 στην έδρα της Χεμπέι. Ήταν σοβαρή καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, κατάφερε να βρίσκεται μπροστά με τρία τέρματα διαφορά μόλις στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης. Έτσι, η ομάδα του Καναβάρο εξακολουθεί να βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 65-24 και 69 βαθμούς. Λι (μέσος) και Γκάο (μέσος) δεν επηρεάζουν.

Όντας αδιάφορη, η Σανγκάι Σένουα δέχθηκε τέταρτη συνεχόμενη ήττα με 3-1 με αντίπαλο την Γιανγκσού Σαϊντί. Περισσότερο ως «αγγαρεία» είδαν το ματς οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν προσωρινά με γκολ του Ιγκαλό από την άσπρη βούλα στο 42ο λεπτό. Σταθερά στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Τσόι με συγκομιδή 43-54 και 30 βαθμούς. Εκτός ο Κουιάν (μέσος) και ο Κιμ (επιθετικός), δύο σημαντικές απουσίες.

Εκτίμηση: Παίζει για δύο αποτελέσματα η Εβεργκράντε η οποία βολεύεται εκτός από νίκη και με την ισοπαλία. Απέναντι της έχει μία εντελώς αδιάφορη ομάδα που δέχεται σταθερά γκολ εδώ και 19 (!) αγωνιστικές. Άσος & Over 3.5 σε απόδοση 2.08.

Γκοουάν Πεκίνου - Σαντόνγκ Λουνένγκ: Άλλη μία εμφατική νίκη πήρε η Γκοουάν Πεκίνου, με 4-1 στην έδρα της Γκουαντζού Ρ&Φ. Κατάφερε να προηγηθεί με τον Αουγκούστο μόλις στο 28ο λεπτό ενώ την «σκυτάλη στην συνέχεια πήρε ο Μπακαμπού ο οποίος με δύο προσωπικά του τέρματα στα επόμενα πέντε λεπτά ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Γκενέσιο με ρεκόρ 57-24 και 67 βαθμούς. Εκτός οι Γιού (μέσος) και Λέι (μέσος), δεν επηρεάζουν.

Έμεινε για όγδοο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη η Σαντόνγκ Λουνένγκ που αυτή την φορά νίκησε με 3-1, εντός έδρας την Τιαντζίν Τεντά. Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο από τους γηπεδούχους, εξαιρετικοί για ακόμα μία φορά οι Πελέ και Γκέντες που σκόραραν εκ νέου. Στην 4η θέση βρίσκεται η ομάδα του Λι με ρεκόρ 53-32 και 51 βαθμούς. Εκτός ο τιμωρημένος και βασικός Λίου (αμυντικός).

Εκτίμηση: «Σφιγμένοι» θα εμφανιστούν στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι οι οποίοι δεν κρατάνε στο χέρι τους την υπόθεση πρωτάθλημα καθώς θέλουν συνδυασμό αποτελεσμάτων. Για την «χαρά του παιχνιδιού» θα παίξουν οι φιλοξενούμενοι που εμφανίζονται απελευθερωμένοι παίζοντας φοβερό ποδόσφαιρο. GG & Over 2.5 σε απόδοση 1.85.

Γιανγκσού Σαϊντί - Τιανγίν Κουανιάν: Άλλη μία νίκη στο ενεργητικό της πρόσθεσε η Γιανγκσού Σαϊντί, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς στην έδρα της Σανγκάι Σένουα με 3-1. Επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος, πλέον η ομάδα του Ολαρουί βρίσκεται στην 5η θέση με ρεκόρ 58-41 και 50 βαθμούς, θα λείψουν οι σημαντικοί Έντερ (επιθετικός) και Λούο (μέσος).

Επιβλητική νίκη πήρε η Τιανγίν Κουανιάν, εντός έδρας απέναντι στην Ντάλιαν Γιφάνγκ με 5-1 «καθαρίζοντας» έτσι την υπόθεση παραμονής. Το καλύτερο ματς όλης την σεζόν έκαναν οι γηπεδούχοι οι οποίοι βρέθηκαν με τέσσερα τέρματα μπροστά στο πρώτο μέρος. Το δεύτερο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις καθώς όλα είχαν κριθεί, οριστικά στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Λίου με ρεκόρ 40-51 και 25 βαθμούς. Εκτός ο τιμωρημένος και βασικός Ζανγκ (αμυντικός).

Εκτίμηση: Θα «κυνηγήσει» μέχρι τέλους την 4η θέση η Γιανγκσού Σαϊντί που αναμένεται να χρησιμοποιήσει όλους τους βασικούς της παίκτες. Από την άλλη πλευρά, επιθετικό παιχνίδι αναμένεται από την Τιανγίν Κουανιάν που δεν έχει να κάνει κάτι άλλο από το να προσφέρει θέαμα στο κοινό. Over 3.5 σε απόδοση 1.85.

(Οι προτάσεις μου):

09:00 Γκουανγκτζού Εβεργκράντε - Σανγκάι Σένουα: 1 & Over 3.5 (2.08) / Stoiximan
09:00 Γκοουάν Πεκίνου - Σαντόνγκ Λουνένγκ: GG & Over 2.5 (1.85) / Stoiximan
09:00 Γιανγκσού Σαϊντί - Τιανγίν Κουανιάν: Over 3.5 (1.85) / Stoiximan