Super League Κίνας (21/07): Φιλοξενούμενοι και γκολ

20/07/2019

• Μπεϊτζίνγκ Ρένε – Σανγκάι Σένουα: Συνέχεια στις κακές εμφανίσεις έδωσε η Μπεϊτζίνγ Ρένε χάνοντας αυτή την φορά στην έδρα της Γκουσάν Πεκίνου με 2-1. Κακή εμφάνιση από την ομάδα του Γκαρσία, για ακόμα μία φορά ήταν απαράδεκτη στο αμυντικό κομμάτι. Μόνος του προσπαθεί να κρατήσει «όρθια» την ομάδα ο Ντιόπ. Σταθερά στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Ισπανού τεχνικού με ρεκόρ 15-36 και 11 βαθμούς. Θα απουσιάσουν οι βασικοί και τιμωρημένοι Χουανχόγκ (μέσος) και Γιουφένγκ (στόπερ).

Νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές πανηγύρισε η Σανγκάι Σένουα, εντός έδρας με 3-2 απέναντι στην Χέναν Γιανέ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γούκ στο 17ο λεπτό ενώ απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μορένο στην συνέχεια αστόχησε από τα 11 μέτρα, πήρε όμως το «ριμπάουντ» και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας. Η αντίδραση ωστόσο των φιλοξενούμενων ήταν άμεση. Κατάφεραν να βρουν δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με την απάντηση ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Κονγκ Ζεν να σκοράρει στο 64ο λεπτό και να καθορίζει το τελικό σκορ στην αναμέτρηση. Στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Τσόι Κανγκ Χι με ρεκόρ 24-31 και 20 βαθμούς. Επιστρέφει ο βασικός Ιγκαλό (φορ), δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Μάχη των τελευταίων θέσεων αυτή ανάμεσα στις δύο ομάδες με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να έχουν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση. Βρίσκονται σε καλή ψυχολογική και αγωνιστική κατάσταση ενώ ο Μορένο δείχνει ασταμάτητος την δεδομένη χρονική στιγμή. Διπλό σε απόδοση 2.10.

Σαντόνγκ Λουνένγκ – Σεντζέν: Επέστρεψε άμεσα στα επιτυχή αποτελέσματα η Σαντόνγκ Λουνέγκ καθώς νίκησε, εντός έδρας με 2-1 την Τιανγίν Κουανιάν. Καλό παιχνίδι πραγματοποίησε η ομάδα του Λι, σταθερά στον πίνακα των σκόρερς ο ποιοτικός Γκρατζιάνο Πελέ. Πλέον, οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 32-20 και 31 βαθμούς. Επιστρέφει στο αρχικό σχήμα ο σημαντικός Φελαινί (μέσος), δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Άλλη μία κακή εμφάνιση για την Σεντζέν, άλλη μία οδυνηρή ήττα, εντός έδρας με 2-0 από την Τσονγκίνγκ Λιφάν. Κακό ποδόσφαιρο για άλλη μία φορά από την ομάδα του Λόπεθ, είναι πλέον ξεκάθαρο ότι αν δεν αλλάξουν πρόσωπα, αυτή θα κινδυνεύσει με υποβιβασμό. Βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 15-27 και 14 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση σαφώς και τον έχουν οι γηπεδούχοι καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν δείχνουν να αντιδρούν από τις κακές εμφανίσεις που συνεχώς πραγματοποιούν. «Βούτυρο στο ψωμί» οι ανοιχτές άμυνες για τον Πελέ, σημαντική βοήθεια από αέρος θα του παρέχει και ο Φελαινί που επιστρέφει μετά τον τραυματισμό του. Over 3.5 σε απόδοση 2.50.

Χεμπέι – Τιανγίν Κουανιάν: Δεν μπόρεσε να προβάλει καμία αντίσταση η Χεμπέι που γνώρισε εύκολη ήττα στην έδρα της Σανγκάη SIPG με 3-0. Ανήμπορη να αντιδράσει η ομάδα του Φενγκ, δεν υπήρχαν Μαρκάο και Λαβέτσι στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι η ομάδα του Κινέζου προπονητή βρίσκεται πλέον στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-30 και 16 βαθμούς. Δεν επηρεάζει η απουσία του Τσενγκ (μέσος).

Πλήρωσε τα αμυντικά της κενά η Τιανγίν Κουανιάν και εν τέλει έχασε με 2-1 στην έδρα της Σαντόνγκ Λουνένγκ. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 36ο λεπτό ενώ έχασαν και πέναλτι στο 45ο λεπτό με τον Λεονάρντο. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 92ο λεπτό με όμορφο σουτ του Άλαν. Σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Παρκ με ρεκόρ 22-35 και 11 βαθμούς.

Εκτίμηση: Δύο ομάδες που βρίσκονται στα χαμηλά στρώματα της κατηγορίας αναμετρούνται με στόχο να ανέβουν ψυχολογικά αλλά και βαθμολογικά. Δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα οι «αστέρες» από πλευράς γηπεδούχων, ασταθείς εμφανίσεις από Μασεράνο και Λαβέτσι. Δεν έχει τελειωμό η «κατρακύλα» για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι δεν φαίνονται ικανοί να αλλάξουν την εικόνα της ομάδας. NO BET.

Χέναν Γιανιέ – Γουχάν Ζαλ: Το πάλεψε ωστόσο ήταν εμφανές το κενό του Χουάν και έτσι η Χέναν Γιανιέ ηττήθηκε άδικα με 3-2 στην έδρα της Σανγκάι Σένουα. Η ομάδα του Γουάνγκ, παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα διαφορά και έπαιζε με παίκτη λιγότερο, ανέβηκε επιθετικά και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Καράνγκα να σκοράρει δις στο 46ο και 48ο λεπτό. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η κούραση έπαιξε καθοριστικό ρόλο και έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το γκολ της νίκης στο 64ο λεπτό. Στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Κινέζου προπονητή με ρεκόρ 24-31 και 20 βαθμούς. Θα απουσιάσει ο τιμωρημένος και σημαντικός Χουάν (στόπερ).

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε εντός έδρας η Γουχάν Ζαλ απέναντι στην Γιανγκσού Σαϊντί. Μοιρασμένο ήταν κυρίως το ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι γηπεδούχοι πίεσαν κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να βρουν το γκολ που τους χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Σίλβα στο 64ο λεπτό. Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Λιλ Τι με ρεκόρ 24-25 και 25 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Οι γηπεδούχοι παρουσιάζουν αστάθεια στις αναμετρήσεις τους ενώ οι φιλοξενούμενοι αποτελούν ένα δεμένο σύνολο που υστερεί ωστόσο σε ποιότητα έναντι των άλλων κορυφαίων ομάδων της κατηγορίας. Αναμένεται κλειστό ματς καθώς οι δύο προπονητές θα προσπαθήσουν να διασφαλίσουν πρώτα το «μηδέν» στην άμυνα. Under 2.5 σε απόδοση 1.95.

Γιανγκσού Σαϊντί – Γκουάν Πεκίνου: Ικανοποιημένη θα έπρεπε να είναι με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) η Γιανγκσού Σαϊντί καθώς η Γουχάν Ζαλ απείλησε πολλές φορές την εστία της χωρίς εν τέλει να βρει δίχτυα στο δεύτερο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι παρότι προηγήθηκαν με τον Γού Ξι στο 25ο λεπτό, έμειναν με 10 παίκτες στο 41ο λεπτό έπειτα από κόκκινη κάρτα του Παλέτα. Απειλήθηκαν, δέχθηκαν γκολ, ενώ σε πολλές φάσεις τους έσωσε ο Ζανγκ με φοβερές αποκρούσεις. Η ομάδα του Ολαροίου βρίσκεται πλέον στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 32-30 και 23 βαθμούς. Εκτός οι βασικοί και τιμωρημένοι Παλέτα (μέσος), Τσονγκκιού (μέσος) και Πενγκφέι (στόπερ).

Αγχωτική νίκη με 2-1, εντός έδρας πήρε η Γκουοάν Πεκίνου ενάντια στην Μπεϊτζίνγκ Ρενέ. Η ομάδα του Σμιντ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό μετά από γκολ του Ουάνγκ. Η ισοφάριση ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ του Ντιόπ στο 61ο λεπτό για να έρθει η απάντηση με πέναλτι του Αουγκούστο στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης. Σταθερά στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ματς λιγότερο η ομάδα του Γερμανού τεχνικού με ρεκόρ 39-13 και 48 βαθμούς. Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του σημαντικού Βιειρά (μέσος).

Εκτίμηση: Μεγάλο το ποιοτικό χάσμα που χωρίζει τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι δείχνουν αποφασισμένοι να κυνηγήσουν μέχρι τέλους τον τίτλο του πρωταθλητή με την Γιανγκσού Σαϊντί να μην δείχνει ικανή να σταθεί εμπόδιο καθώς έχει πολλές απουσίες στο ενεργητικό της. Διπλό σε απόδοση 1.88.

Τσονγκίνγκ Λιφάν – Σανγκάη SIPG: Πειστική εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο πραγματοποίησε η Τσονγκίνγκ Λιφάν καταφέρνοντας να νικήσει στην έδρα της Σεντζέν με 2-0. Τα γκολ για την ομάδα του Κρόιφ τα πέτυχαν οι Κάρντεκ και Φενγκ Τζινγκ στο 67ο και 69ο λεπτό αντίστοιχα. Σε καλή μέρα βρέθηκε ο Βιρζάτι ο οποίος αποσόβησε τον κίνδυνο πάμπολλες φορές στην αναμέτρηση. Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Ολλανδού τεχνικού με ρεκόρ 25-28 και 27 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Άλλη μία νίκη πρόσθεσε στο δυναμικό της η Σανγκάη SIPG καθώς υπέταξε την Χεμπέι, εντός έδρας με 3-0. Δεν υπήρξαν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ωστόσο κατάφεραν να βρουν γκολ στο 40ο λεπτό με τον Τσεν. Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης κύλησε σε χαμηλό τέμπο για να έρθουν τα γκολ των Χουλκ και Όσκαρ στο 84ο και 86ο λεπτό να καθορίσουν το τελικό αποτέλεσμα. Σταθερά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ματς λιγότερο η ομάδα του Περέιρα, με ρεκόρ 37-13 και 46 βαθμούς. Θα απουσιάσει για ακόμα μία αγωνιστική ο αναπληρωματικός Βεντζούν (μέσος).

Εκτίμηση: Ποιοτικές ομάδες αμφότερες αναμένεται να υπάρξουν γκολ στην αναμέτρηση. Από την μία πλευρά, οι Καρντέκ και Σίλβα δείχνουν να βρίσκουν με τον καιρό τον καλό τους εαυτό ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων, Όσκαρ και Χούλκ αποτελούν παίκτες-αστέρες που κάθε ομάδα θα ήθελε να έχει στο ρόστερ της. GG σε απόδοση 1.87.