Σκοράρουν και πληρώνουν

28/09/2019

Μετά το 2/2 της Πέμπτης, συνεχίζουμε και σήμερα με μία δυνατή δυάδα. Πάμε να δούμε τα σημεία μας για σήμερα.

Ξεκίνημα στις 17:15 και τον αγώνα Άρης - Λάρισα. Στάθηκε άτυχος ο Άρης στο ντέρμπι ενάντια στον Π.Α.Ο.Κ στην «Τούμπα» καθώς δέχθηκε την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (2-2). Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο γήπεδο καθώς ο Ιντέγε βρήκε δίχτυα μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα, με την ισοφάριση ωστόσο να έρχεται δύο λεπτά αργότερα. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Τερζή κατάφερε σε μία από τις λίγες φάσεις που απείλησε την εστία του Πασχαλάκη να βρει το γκολ με τον Ματίγια στο 87ο λεπτό, με τον Μίσιτς όμως να μην έχει πει την τελευταία κουβέντα πετυχαίνοντας ένα όμορφο γκολ στο 97ο λεπτό, δίνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του. Από την άλλη πλευρά, η Λάρισα κατάφερε να είναι καταιγιστική και να «φιλοδωρήσει» με τρία γκολ στην έδρα της, την μέχρι τότε αήττητη στο πρωτάθλημα Ξάνθη. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Μιλοσάβλγιεβιτς ενώ καθοριστική ήταν και η παρουσία του Ουάρντα στην βασική ενδεκάδα. Στην αναμέτρηση που θα πραγματοποιηθεί στο «Κλεάνθης Βικελίδης, αναμένω ανοιχτό παιχνίδι από τις δύο ομάδες. Από πλευράς γηπεδούχων, σημαντική θα είναι η απουσία του τιμωρημένου Σάσα καθώς την θέση του αναμένεται να πάρει ο ανέτοιμος Μπα. Επίσης, κάτω από τα γκολπόστ θα είναι ο νεαρός Εμάν μετά και τον τραυματισμό του Κουέστα. Οι φιλοξενούμενοι έτσι αναμένεται να βρουν ελεύθερους χώρους, υπάρχουν παίκτες που με προσωπικές τους ενέργειες μπορούν να κάνουν την διαφορά στο χορτάρι. GG σε απόδοση 2.30.

Το δεύτερο μας σημείο για σήμερα προέρχεται από την αναμέτρηση Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι. Αμφότερες πανηγύρισαν εύκολες προκρίσεις στην επόμενη φάση του Καραμπάο Καπ, αμφότερες έπαιξαν με αλλαγές απέναντι σε κατώτερους αντιπάλους. Ωστόσο για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η Έβερτον ήταν η μεγάλη απογοήτευση της αγωνιστικής χάνοντας εντός έδρας από την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 2-0. Καμία πρωτοβουλία από την επιθετική τριάδα, φαίνεται πως «μετράει μέρες» στον πάγκο της ομάδας ο Μάρκο Σίλβα. Από την αντίπερα όχθη, εντυπωσιακή εμφάνιση από την ομάδα του Πεπ Γκουαρντίολα που «ισοπέδωσε» με 8-0, εντός έδρας την Γουότφορντ. Τα έκανε όλα στο γήπεδο ο Ντε Μπρούινε, πέτυχε το πρώτο χατ τρικ της καριέρας του ο Μπερνάντο Σίλβα. Έτσι στο «Γκούντισον Παρκ» αναμένω έναν αγώνα με πολλά γκολ από τις δύο ομάδες. Παραμένει το κενό στα στόπερ για τους φιλοξενούμενους που προβαίνουν σε λύσεις ανάγκης, δέχεται γκολ με το «τσουβάλι» η Έβερτον που ωστόσο διαθέτει μία από τις ποιοτικότερες επιθετικές γραμμές της κατηγορίας. Over 3.5 σε απόδοση 2.17.