Σκοράρει η Ντόρτμουντ, δυσκολεύεται η Τότεναμ

10/11/2018

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του Bet-planet. Πολύ καλά τα πήγαμε μεσοβδόμαδα. Πέρασαν σημεία σε Τσάμπιονς Λιγκ, μέτρια τα πράγματα σε Γιουρόπα 2/2 στην προσωπική στήλη της Πέμπτης. Σήμερα ξεχώρισα δύο ματς όπου και έβγαλα μία δυάδα και ένα μονό. Πάμε να τα δούμε.

Ξεκίνημα από το ματς της Κρίσταλ Πάλας κόντρα στην Τότεναμ. Οι γηπεδούχοι ξεκάθαρα αδικούνται από το τελικό αποτέλεσμα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» απέναντι στην Τσέλσι όπου και έχασαν με 3-1. Πραγματοποίησαν σχετικά καλή εμφάνιση, δυσκόλεψαν τους Λονδρέζους ενώ βρήκαν και γκολ με όμορφο πλασέ του Τάουνσεντ στο πρώτο ημίχρονο. Από την άλλη η Τότεναμ έκανε την ανατροπή την Τρίτη απέναντι στην Αϊντχόφεν και τελικά πανηγύρισε τους τρεις βαθμούς κάτι που την έφερε πιο κοντά στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος δυσκολεύτηκε αλλά τελικά νίκησε εκτός έδρας την Γουλβς με 3-2. Παραδοσιακά η Κρίσταλ Πάλας βάζει δύσκολα στους «μεγάλους» του πρωταθλήματος κάτι που αποδειχθεί και την προηγούμενη αγωνιστική όταν η Άρσεναλ έφυγε από την έδρα των «Αετών» με τον βαθμό της ισοπαλίας. Δεν πείθει με τις εμφανίσεις της μέχρι στιγμής η Τότεναμ που βλέπει ακόμα τον Χάρι Κέιν να μην έχει βρει πλήρως τα πατήματα του. 1Χ διπλή ευκαιρία σε απόδοση διπλασιασμού.

Τελειώνω με το ματς Ντόρτμουντ απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου. Ηττήθηκε μεσοβδόμαδα στην έδρα της Ατλετικό Μαδρίτης η Ντόρτμουντ με 2-0 σε ένα ματς όπου δεν έπαιξαν καλά οι Γερμανοί και έδειξαν τις αδυναμίες που έχουν στα μετόπισθεν. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος δυσκολεύτηκε αλλά τελικά νίκησε σε μία δύσκολη έδρα με 1-0 την Βόλφσμπουργκ. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ο φορμαρισμένος Ρόις. Νίκησε χωρίς να πείσει η Μπάγερν την ΑΕΚ με 2-0 εντός έδρας για τον θεσμό του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν σκορ έπειτα από ανύπαρκτο πέναλτι και εκτέλεση του Λεβαντόφσκι στο31ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς να εντυπωσιάσουν με την εμφάνιση τους βρήκαν ακόμα ένα γκολ μετά από στημένη φάση και σουτ του Λεβαντόφσκι στην εστία του Μπάρκα. Ισόπαλη αναδείχθηκε στο πρωτάθλημα, εντός έδρας απέναντι στην Φράιμπουργκ με 1-1. Το γκολ για τους γηπεδούχους ο Γκνάμπρι στο 80ο λεπτό έπειτα από όμορφο σουτ ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Χόλερ. Ντέρμπι κορυφής λοιπόν ανάμεσα σε Ντόρτμουντ και Μπάγερν. Πατάνε καλύτερα οι γηπεδούχοι την φετινή χρονιά. Φοβερή φέτος η επιθετική γραμμή των «Βεστφαλών» με τους Ρόις, Σάντσο και Πάκο να φαντάζουν ασταμάτητοι. Από την άλλη πλευρά προβληματικοί μέχρι στιγμής παρουσιάζονται οι φιλοξενούμενοι με τον προπονητή Κόβατς να μην πείθει τους φιλάθλους μέχρι στιγμής με την δουλειά που έχει κάνει. Πιστεύω ότι θα υπάρξει ανοιχτό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες με τους παίκτες της Ντόρμουντ να βρουν πολλούς κενούς χώρους στην προβληματική άμυνα των παικτών της Μπάγερν. Over 1.5 γηπεδούχων σε απόδοση 2.30. Επίσης ένα σημείο που αξίζει να παιχτεί σαν μονό με λίγα Units είναι ο άσσος στο ματς σε απόδοση 3.20 καθώς η Μπάγερν δεν εμπνέει εμπιστοσύνη με το ποδόσφαιρο που παίζει και δυσκολεύεται απέναντι σε πιο έμπειρες άμυνες.