Serie A 18/05: 4 ομάδες, 1 θέση, τελευταία αγωνιστική!

Από: Αντώνης Μαρκαντώνης

17/05/2014

Η αυλαία πέφτει σήμερα στο πρωτάθλημα της Serie A, και ο Αντώνης Μαρκαντώνης μας δίνει για τελευταία φορά τα προγνωστικά του για 4 αναμετρήσεις, οι οποίες μονοπωλούν και το ενδιαφέρον για την μάχη της 6ης θέσης.

ΜΙΛΑΝ-ΣΑΣΟΥΟΛΟ (21:45)

Milan-Sassuolo

Αποτέλεσμα 1ου γύρου Σασουόλο-Μίλαν 4-3

Έδρα: “Stadio Giuseppe Meazza”

Προϊστορία: Οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες για πρώτη φορά στον πρώτο γύρο με την Σασουόλο να επικρατεί εντός έδρας με 4-3 της Μίλαν.

ΜΙΛΑΝ:

Βαθμολογική θέση: Βρίσκεται στην 8η θέση με 54 βαθμούς (Ισοβαθμία με Βερόνα).

Εντός έδρας αποτελέσματα: 10 Νίκες – 4 Ισοπαλίες – 4 Ήττες

Προηγούμενη αγωνιστική: Επιστροφή στις μέτριες εμφανίσεις για τη Μίλαν, την προηγούμενη αγωνιστικήαφού γνώρισετην ήττα εκτός έδρας με 2-1 από την αδιάφορη Αταλάντα. Ενδεικτικό της μέτριας εμφάνισής της είναι πωςκαι το γκολ της Μίλαν προήλθε από αυτογκόλ του Μπεναλουάν στο 51’.

Κατάσταση: Η ομάδα του Κλάρενς Ζέεντορφ, μετά την ήττα της αυτή έχασε πολύτιμό έδαφος για την μάχη της 6η θέσης, αφού ισοβαθμεί στην 8η θέση με τη Βερόνα, παρ’ όλα αυτά συνεχίζει να έχει ελπίδες για έξοδο της στην Ευρώπη αφού μετά και την ισοπαλία στο παιχνίδι της Τορίνο με την Πάρμα βρίσκεται στο -2 από την 6η θέση. Εντός έδρας στα τελευταία 5 παιχνίδια της μετράει 4 νίκες και μόλις 1 ήττα.

ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ:

Βαθμολογική θέση: Στην 16η θέση με 34 βαθμούς.

Εκτός έδρας αποτελέσματα: 4 Νίκες – 5 Ισοπαλίες – 9 Ήττες

Προηγούμενη αγωνιστική: Μεγάλη νίκη πέτυχε η Σασουόλο την προηγούμενη αγωνιστική με 4-2 εντός έδρας επί της Τζένοα εξασφαλίζοντας παράλληλα και την παραμονή της στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτεροι και άνοιξαν το σκορ στο 16’ με τον Φλόρο Φλορες, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 40’ με τον Καλαϊό μετά το χαμένο πέναλτι του Τζιλαρντίνο. Στην επανάληψη η Σασσουόλο ανέβασε στροφές και πέτυχε 3 τέρματα στο 66’ με τον Μπιοντίνι και στο 86’ και 88’ με τους Σανσόνε και το 2ο προσωπικό τέρμα του Φλόρο Φλορες αντίστοιχα. Το μόνο που κατάφερε η Τζένοα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν να πετύχει ένα τέρμα με τον Τζιλαρντίνο, που κατάφερε αυτή τη φορά να βρεί να δίχτυα.

Κατάσταση: Μετά την νίκη της αυτή η ομάδα του Εουζέμπιο Ντι Φραντσέσκο όπως ανέφερα και πριν εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία αφού ανέβασε την διαφορά της στο +5 από τη 18η θέση. Εκτός έδρας στα τελευταία 5 παιχνίδια της έχει 3 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Με τους φιλοξενούμενους να έχουν εξασφαλίσει την παραμονή τους στην κατηγορία και να κάνουν τα σχεδιά τους για την επόμενη αγωνιστική περίοδο, η Μίλαν θέλει να το εκμεταλλευθεί για να πετύχει την νίκη, και σε συνδυασμό με κάποια απώλεια βαθμών της Τορίνο να κλέψει την 6η θέση. Έτσι η επιλογή μου θα είναι 1ημίχρονο/1τελικό με απόδοση 1.85 στην Stoiximan, αφού περιμένω τους ροσονέρι να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη από το 1ο ημίχρονο.

ΝΑΠΟΛΙ:

Βαθμολογική θέση: Στην 3η θέση με 75 βαθμούς.

Εντός έδρας αποτελέσματα: 12 Νίκες – 4 Ισοπαλίες – 2 Ήττες

Προηγούμενη αγωνιστική: Την προηγούμενη αγωνιστική η Νάπολι συνέτριψε εκτός έδρας τη Σαμπντόρια με 2-5. Σε ένα άκρως επιθετικό παιχνίδι, από τη πλευρά των φιλοξενούμενων κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο να πετύχουν 3 τέρματα μέσα σε διάστημα 13 λεπτών (19’ με τον Ζαπάτα, 26’ με τον Ινσίνιε και  στο 32’ με τον Καγιεχόν) οι γηπεδούχοι απλά σημείωσαν ένα τέρμα στο 30’ με σκορερ τον Εντερ. Στην επανάληψη τα πράγματα δεν ήταν πολύ διαφορετικά με τη Νάπολι να πετυχαίνει νωρίς, στο 47’ με τον Χάμσικ ένα ακόμα τέρμα, ενώ διπλασίασε τα τέρματα της για το 2ο ημίχρονο μετά το αυτογκόλ του Μουστάφι στο 61’. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Σαμπντόρια ήταν να πετύχει ένα ακόμα τέρμα στο 88’ με τον Βσόλεκ, και έτσι ο αγώνας να ολοκληρώνεται με σκορ  2-5.

Κατάσταση: Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ έχει εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στα προκριματικά του Champions League, και παραμένει αήττητη για 5 συνεχόμενες αγωνιστικές. Εντός έδρας μετράει  4 νίκες και μόλις 1 ήττα στα τελευταία 5 παιχνίδια της.

ΒΕΡΟΝΑ:

Βαθμολογική θέση: Στην 8η θέση με 54 βαθμούς. (Ισοβαθμία με Μίλαν)

Εντός έδρας αποτελέσματα: 6 Νίκες – 3 Ισοπαλίες – 9 Ήττες

Προηγούμενη αγωνιστική: Στραβοπάτημα της Βερόνα την προηγούμενη, αγωνιστική αφού αναδείχτηκε ισόπαλη με 2-2 με αντίπαλο την Ουντινέζε. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και από τις δύο ομάδες σε όλη του την διάρκεια. Το πρώτο ημίχρονο έληξε υπέρ της Βερόνα με 1-0 και σκόρερ τον Τόνι στο 14’ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο δεύτερο ημίχρονο η γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 54’ με τον Χάλφρεντσον. Η νίκη φαινόταν να είναι σίγουρη για τους γηπεδούχους  όμως 2’ λεπτά αργότερα (54’) ο Ντι Νατάλε μείωσε σε 2-1  και στο 90+2’ ο Μπαντού στέρησε τους 3 πόντους από τη Βερόνα.

Κατάσταση: Αυτή ήταν η 2η συνεχόμενη ισοπαλία  για την ομάδα του, και παραμένει αήττητη 4 συνεχόμενες αγωνιστικές και πλέον βρίσκεται μόλις 2 βαθμούς μακριά από την 6η θέση αλλά έχει να μονομαχήσει γι’ αυτήν με τις Πάρμα, Μίλαν (με την οποία ισοβαθμεί) και την Τορίνο που είναι στην 6η θέση. Εκτός έδραςστα τελευταία 5 παιχνίδια της  μετράει 2 νίκες, 1 ισοπαλία και 2 ήττες.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Το ουσιαστικό κίνητρο στον αγώνα το έχει η ομάδα της Βερόνα, ωστόσο θα πρέπει να κάνει μία πραγματικά τέλεια εμφάνιση για να καταφέρει να επικρατήσει της Νάπολι, αφού αν και αδιάφορη στην αναμέτρηση, θέλει να κλείσει με θετικό τρόπο τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις. Η επιλογή μου θα τα 4+ γκολ με απόδοση 1.80 στην VistaBet, αφού περιμένω ένα αρκετά ανοιχτό παιχνίδι και από τις δύο πλευρές.

ΠΑΡΜΑ:

Βαθμολογική θέση: Βρίσκεται στην 5η θέση με 55 βαθμούς.

Εντός έδρας αποτελέσματα: 8 Νίκες – 7 Ισοπαλίες – 3 Ήττες

Προηγούμενη αγωνιστική: Μέτρια συνεσθήματα αφήνει ηεκτός έδρας ισοπαλία με την Τορίνο με 1-1, για την Πάρμα την προηγούμενη αγωνιστική, αφού οι ομάδες μοιράστηκαν από 1 βαθμό όση είναι και πλέον η διαφορά τους.

Κατάσταση: Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντοναντόνι, είχε την ευκαιρία την προηγούμενη αγωνιστική, με νίκη της να βρεθεί στην 6η θέση, ωστόσο μετά την ισοπαλία αυτή βρίκσεται μόλις 1 βαθμό πίσω από αυτή. Επίσης. Εντός έδρας στα παιχνίδια της για το 2014 έχει μόλις 1 ήττα, ενώ μετράει ακόμη 5 νίκες και 3 ισοπαλίες.

ΛΙΒΟΡΝΟ:

Βαθμολογική θέση: Στην 20η θέση με 25 βαθμούς.

Εκτός έδρας αποτελέσματα: 2 Νίκες – 2 Ισοπαλίες – 14 Ήττες

Προηγούμενη αγωνιστική: Την 6η συνεχόμενη ήττα γνώρισε η Λιβόρνο την προηγούμενη αγωνιστική εντός έδρας με 0-1 από την Φιορεντίνα.

Κατάσταση: Ο υποβιβασμός για την ομάδα της Λιβόρνο είναι βέβαιος αφού βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογικής κατάταξης. Η ομάδα της Λιβόρνο έχει αποδεχτει το γεγονός και αυτό φαίνεται από τις κακές εμφανίσεις που πραγματοποιεί, αφού τόσο συνολικά όσο και εκτός έδρας μετράει 6 συνεχόμενες ήττες.

ΠΡΟΤΑΣΗ:  Την ποιο εύκολη αποστολή από τις υπόλοιπες ομάδες έχει η ομάδα της Πάρμα την σημερινή ημέρα, και αυτό γιατί παίζει με την αδιάφορη και ουραγό του πρωταθλήματος Λιβόρνο εντός έδρας μάλιστα. O άσσος της Πάρμα είναι σε πάρα πολύ χαμηλά επίπεδα σε όλες τις στοιχηματικές εταιρείες, με την δικιά μου επιλογή να είναι τα 2-3 γκολ  με απόδοση 2.20 στην mybet, αφού πιστεύω πως και οι γηπεδούχοι θα προσπαθήσουν να κλειδώσουν το παιχνίδι παίρνοντας ένα σκορ ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους και στην συνέχεια να περιμένουν τα αποτέλεσματα των αγώνων Φιορεντίνα-Τορίνο και Μίλαν-Σασουόλο, για να δουν αν θα είναι αυτοί που θα εξασφαλίσουν την 6η θέση.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ–ΤΟΡΙΝΟ (21:45)

Fiore-Torino

Αποτέλεσμα 1ου γύρου Τορίνο-Φιορεντίνα 0-0

Έδρα:

Νίκες Φιορεντίνα: 3. Ισοπαλίες: 2

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ:

Βαθμολογική θέση: Βρίσκεται στην 4η θέση με 64 βαθμούς.

Εντός έδρας αποτελέσματα: 9 Νίκες – 3 Ισοπαλίες – 6 Ήττες

Προηγούμενη αγωνιστική: Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα της Φιορεντίνα, αφού επικράτησε με 1-0 της αδιάφορης Λιβόρνο, την προηγούμενη αγωνιστικής με το τέρμα του Κουαρδάδο στο 57’ να της δίνει τη νίκη.

Κατάσταση: Η ομάδα του Μοντέλα έχει εξασφάλισε με την νίκη της αυτή την συμμετοχή της στο Europa League της επόμενης περιόδου. Στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της μετράει 2 νίκες και 3 ήττες.

ΤΟΡΙΝΟ:

Βαθμολογική θέση: Στην 6η θέση με 56 βαθμούς.

Εκτός έδρας αποτελέσματα: 6 Νίκες – 5 Ισοπαλίες – 7 Ήττες

Προηγούμενη αγωνιστική: Σημαντική απώλεια βαθμών για την Τορίνο, ώστε να εξασφαλίσει την 6η θέση, την προηγούμενη αγωνιστική, αφού αναδείχτηκε ισόπαλη εντός έδρας με 1-1 με την Πάρμα. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 41’ με τον Ιμόμπιλε αλλά στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 71’ ο Μπιαμπιανί ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Κατάσταση: Τη νίκη πάση θυσία χρειάζεται η ομάδα του ώστε να περάσει στην προκριματική φάση του Europa League, με την 7η Πάρμα και τις 8ες Μίλαν και Βερόνα να την απειλούν. Στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της μετράει 2 νίκες, 2 ήττες και 1 ισοπαλία.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Την ποιο δύσκολη αποστολή από όλες τις ομάδες που κυνηγάνε να της πάρουν την 6η θέση έχει η ομάδα της Τορίνο, αφού η Φιορεντίνα θέλει να πετύχει την εκτός έδρας νίκη και μία καλή εμφάνιση για να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο την θετική χρονία που πραγματοποίησε. Ωστόσο η επιλογή μου θα είναι το διπλό με απόδοση 1.95 στην Sportingbet, αφού περιμένω τους φιλοξενούμενους να δείξουν χαρακτήρα και να εξασφαλίσουν έστω και στην τελευταία αγωνιστική την 6η θέση του πρωταθλήματος.