Ρωσία από ημίχρονο, συνεχίζει το σερί η Αυστρία

13/10/2019

Καλημέρα σε όλη την παρέα του bet-planet. Στήλη Κυριακής, ξεχώρισε δύο σημεία από τις σημερινές «συναντήσεις» των Εθνικών.

Ξεκίνημα από Λευκωσία και τον αγώνα της Κύπρου απέναντι στην Ρωσία. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους γηπεδούχους, με ανατροπή στο Καζακστάν με 2-1. Η ομάδα του Σίμον μπορεί να μπήκε νωχελικά στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε ωστόσο στο δεύτερο μέρος να ανεβάσει στροφές και να πετύχει δύο όμορφα γκολ με τους Σωτηρίου και Ιωάννου στο 73ο και 84ο λεπτό αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, η Ρωσία συνέχισε το σερί νικών της, αυτή την φορά απέναντι στην Σκωτία, εντός έδρας με 4-0. Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο με «μπροστάρη» τον Τζούμπα που πέτυχε δύο φοβερά γκολ απέναντι σε οργανωμένη άμυνα. Τον πίνακα των σκόρερς συμπλήρωσαν οι ποιοτικοί Οτζόεβ και Γκολοβίν. Στην συγκεκριμένη αναμέτρηση περιμένω από την ομάδα του Τσερτσέσοβ να μπει με το «μαχαίρι στα δόντια» από το πρώτο λεπτό του αγώνα. Αδύναμη αμυντικά η Κύπρος, δεν μπορεί να ανταγωνιστεί την καλά οργανωμένη μεσοεπιθετική γραμμή των φιλοξενούμενων. Λιγοστές οι ελπίδες των γηπεδούχων άλλωστε για πρόκριση, οι Ρώσοι θα κυνηγήσουν μέχρι τέλος την πρωτιά στον όμιλο εκεί όπου βρίσκονται μόλις στο -3 από το Βέλγιο. Διπλό από ημίχρονο σε απόδοση 2.20.

Το δεύτερο σημείο μας για σήμερα προέρχεται από τον αγώνα της Σλοβενίας απέναντι στην Αυστρία. «Στραβοπάτημα» για την Σλοβενία στην έδρα της Βόρειας Μακεδονίας. Έχασε με 2-1 δίχως να αφήσει καλές εντυπώσεις, προβληματίζοντας κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν το σκορ στο 95ο λεπτό με τον Ίλισιτς να σκοράρει από τα έντεκα βήματα. Από πλευράς Αυστρίας, εμφατική εμφάνιση και νίκη με 3-1 κατάφερε να πάρει η ομάδα του Φόντα, εντός έδρας απέναντι στο ποιοτικό Ισραήλ. Σκόρερς των τριών τερμάτων οι Λαζάρο, Σάμπιτζερ και Χίντερεγκερ ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Αρναούτοβιτς στο δημιουργικό κομμάτι. Αναμένω τους Αυστριακούς να είναι αυτοί που θα έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Βάτος αντίπαλος η Σλοβενία, οι φιλοξενούμενοι θα κοιτάξουν να «καθαρίσουν» από νωρίς στον όμιλο την υπόθεση πρόκριση. Παίκτες ποιότητας στο ρόστερ υπάρχουν, σημείο μου το διπλό σε απόδοση 2.40.