Προγνωστικά Στοιχήματος Serie B 08/02

Από: Αντώνης Μαρκαντώνης

07/02/2014

Συνέχεια της 24ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Serie B, με 4 από τους 9 αγώνες να μας τραβάνε το ενδιαφέρον στοιχηματικά.

crotovspesc

ΚΡΟΤΟΝΕ-ΠΕΣΚΑΡΑ(16:00): Νέα ήττα της Κροτόνε εκτός έδρας με 1-0 στο Stadio Dino Manuzzi  την προηγούμενη αγωνιστική από την Τσεζένα. Αν και έπεσε στην 12η θέση, έμεινε όμως στο παιχνίδι για τα πλέι οφφ με μόλις έναν βαθμό διαφορά, από τις ομάδες που δεκδικούνε θέση σ’αυτά. Οι φιλοξενούμενοι  είχαν τις πρωτοβουλίες, τις ευκαιρίες και την κατοχή της μπάλας, χωρίς να το αξιοποιήσουν και έτσι έφτασαν στην ήττα. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε από τους γηπεδούχους στο 71’ από τον Alejandro Rodriguez.

Ακόμη μία ήττα  και για την Πεσκάρα, επίσης με 1-0 από την Τραπάνι εντός έδρας στο Stadio Adriatico-Giovanni Cornacchia. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του την διάρκεια, με κατακόρυφη αγωνία για το ποια θα πετύχει το νικητήριο τέρμα, αφού και οι δύο ομάδες δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες,. Με την Τραπάνι να το πετυχαίνει στο 54’ με τον S. Gambino.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Με τους γηπεδούχους να έχουν μόλις έναν βαθμό διαφορά από τους φιλοξενούμενους, η αναμέτρηση μπορεί να πάρει τον χαρακτηρισμό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες διανύουν περίοδο ντεφορμαρίσματος, με την Κροτόνε όμως να δείχνει δυνατή στα εντός έδρας παιχνίδια της, όπου έχει δεχτεί μόλις 3 ήττες και όλες από δυνατές αντιπάλους. Από την άλλη πλευρά όμως, και η Πεσκάρα έχει δείξει δυνατή εκτός έδρας όπου μετράει 3 ήττες σε 11 αγώνες. Μόνη μου επιλογή στην αναμέτρηση θα είναι το Over με απόδοση 2.00 στην Stoiximan.

palermo-padova

ΠΑΛΕΡΜΟ-ΠΑΝΤΟΒΑ(16:00): Δεύτερη σερί ισοπαλία για την Παλέρμο στο πρωτάθλημα, αυτή την φορά εκτός έδρας με 1-1 στο ντέρμπι κορυφής που διεξήχθη στο Stadio Carlo Castellani με αντίπαλο την Έμπολι. Πολύ μέτρια εμφάνιση από τους φιλοξενούμενους σε όλοι την διάρκεια του αγώνα, έχοντας λιγοστές ευκαιρίες, παρόλα αυτά κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα μετά και το τέρμα του K. Lafferty στο 70’. Στην συνέχεια η Έμπολι πίεσε περισσότερο για την ισοφάριση και τα κατάφερε 10’ λεπτά αργότερα με τον F. Tavano. Μέχρι την λήξη του παιχνιδιού οι δύο ομάδες προτίμησαν να αλληλοεξουδετερώσουν η μία την άλλη χωρίς να κάνουν κάποια σημαντική ευκαιρία για να πετύχουν το γκολ της νίκης.

Τη βαριά ήττα με 4-1 εντός έδρας στο Stadio Comunale Euganeo από την Κάρπι γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Πάντοβα, ανεβάζοντας κι' άλλο το αρνητικό σερί της χωρίς νίκη φτάνοντας το στις 6 αγωνιστικές. Το ημίχρονο δεν προμήνυε την συντριβή που θα έβρισκε την Πάντοβα στην επανάληψη, καθώς βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα στο 42’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του  A. Sgrigna, με τους γηπεδούχους να απαντάνε στο γκολ με επίσης εύστοχο πέναλτι του G. Musacci στο 45+1. Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάντοβα μάλλον έμεινε στα αποδυτήρια, καθώς  η Κάρπι ήταν καταιγιστική, ελέγχοντας τον αγώνα και την κατοχή της μπάλας έφτασε να πάρει πάλι το προβάδισμα στο 53’ με τον G. Musacci. Στο 71’ πήρε διαφορά δύο γκολ με τον L. Lollo, με τον M. Ardemagni 7’ αργότερα να βάζει το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 1-4.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Την πρώτη της νίκη για το 2014 θα επιδιώξει η Παλέρμο, έχοντας και το προβάδισμα καθώς παίζει εντός έδρας, με την Πάντοβα να δείχνει αδύναμη στο να καταφέρει να τις κόψει βαθμούς. Με τον άσσο να κυμαίνεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα η μόνη μου επιλογή θα είναι το Over με απόδοση 2.00 στην VistaBet.

TrapanisvsEmpolis

ΤΡΑΠΑΝΙ-ΕΜΠΟΛΙ(16:00): Σε ένα παιχνίδι που ήταν πραγματικό ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του με τις δύο ομάδες να δημιουργούν πολλές ευκαιρείες και να προσφέρουν θέαμα στο κοινό που παρευρέθηκε στο Stadio Adriatico-Giovanni Cornacchia, η Τραπάνι κατάφερε να φύγει με το διπλό από την έδρα της Πεσκάρα, σημειώνοντας το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 54’ με τον S. Gambino.

Αν και η Έμπολι έκανε μία πάρα πολύ καλή εμφάνιση, δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε μένοντας στο 1-1 στο ντέρμπι κορυφής εντός έδρας στο Stadio Carlo Castellani επί της Παλέρμο. Και τα δύο τέρματα του αγώνα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με την πρωτοπόρο Παλέρμο να παίρνει κεφάλι στο σκορ μετά και το γκολ του K. Lafferty στο 70’ και τους γηπεδούχους να απαντάνε 10’ λεπτά αργότερα και να ισοφαρίζουν με τον  F. Tavano γράφοντας το τελικό 1-1.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Δυνατό παιχνίδι αναμένεται στο Stadio Polisportivo Provinciale με τις δύο ομάδες να θέλουν την νίκη για δικούς τους λόγους. Η μεν Τραπάνι για να ανέβει και άλλο στην βαθμολογία και να πλασαριστεί σε μία καλή θέση για τα πλει οφφ, η δε Έμπολι για να καταφέρει να ανέβει στην πρώτη θέση σε ενδεχόμενη γκέλα της Παλέρμο ή  για να μην αυξηθεί η διαφορά από την κορυφή. Μόνη μου επιλογή στον αγώνα θα είναι το διπλό με απόδοση 2.375 στην Sportingbet.

juvestvsregg

ΣΤΑΜΠΙΑ-ΡΕΤΖΙΝΑ(16:00): Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα από την αρχή του δεύτερου γύρου έδωσε η Στάμπια, καθώς κατάφερε να φύγει με την ισοπαλία 1-1 από την έδρα της Σπέτσια. Αν και οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν μία μέτρια προς κακή εμφάνιση στον αγώνα, κατάφεραν να προηγηθούν στο 14’ με τον  F. Falcoκαι να πάνε με το προβάδισμα στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Σπέτσια πίεσε από το πρώτο λεπτό και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του N. Ferrari στο 55’ και στην συνέχεια του αγώνα δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για να πάρει την νίκη αλλά πλήρωσε την αστοχία τον παιχτών της.

Δεύτερη συνεχόμενη  και συνάμα σημαντική νίκη κατάφερε να πετύχει η ομάδα της Ρετζίνα, αυτή την φορά επικρατώντας εντός έδρας στο Stadio Oreste Granillo με 1-0 επί τη Λαντσιάνο. Και οι δύο ομάδες είχαν μέτρια απόδοση σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που κατάφεραν να πετύχουν στο 65’ με τον A. Barillà το μοναδικό τέρμα του αγώνα και να πετύχουν την νίκη.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Ντέρμπι με έπαθλο την παραμονή στην κατηγορία διεξάγεται στο Stadio Comunale Romeo Menti, με τις δύο ομάδες να θέλουν την νίκη για να καταφέρουν να ανέβουν πάνω από την  ζώνη του υποβιβασμού που βρίσκονται αυτή την στιγμή. Μόνη επιλογή μου στην αναμέτρηση το G/G με απόδοση 1.90 στην Stoiximan.