Προγνωστικά Στοιχήματος Serie B 01/02

Από: Αντώνης Μαρκαντώνης

31/01/2014

Πολλές ανατροπές και ήττες των φαβορί, περιελάμβανε η έναρξη του δεύτερου γύρου στην Serie B την προηγούμενη αγωνιστική, με πιο χαρακτηριστική την γκέλα της δεύτερης Έμπολι εκτός έδρας στο Stadio Comunale Domenico Francioni, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την Λατίνα. Χθες Παρασκευή στον αγώνα που έκανε άνοιγμα για την 22η αγωνιστική, Αβελίνο και Λατίνα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στοStadio Partenio με την Αβελίνο να καταφέρνει την ισοφάριση στο 90+1 της αναμέτρησης και να αποφεύγει την ήττα. Μία αγωνιστική που περιλαμβάνει το ματς φωτιά την Δευτέρα, στο οποίο η Έμπολι θα φιλοξενήσει στο ντέρμπι κορυφής την πρωτοπόρο Παλέρμο. Αλλά και το σημερινό ντέρμπι μεταξύ Τσεζένα-Κροτόνε στο Stadio Dino Manuzzi με φόντο μία καλή θέση για τα πλέι οφφ.

Για σήμερα η συνέχεια της 22ης αγωνιστικής περιλαμβάνει 9 αναμετρήσεις με τις 4 από αυτές να μας απασχολούν στοιχηματικά.

ModenavsVarese

ΜΟΝΤΕΝΑ-ΒΑΡΕΖΕ(16:00): Ακόμη μία αγωνιστική μακριά από την νίκη έμεινε η ομάδα της Μόντενα, φτάνονοντας έτσι τις 10 σερί αγωνιστικές χωρίς να πάρει το τρίποντο. Παρ' όλα αυτά κατάφερε να πετύχει ένα σημαντικό αποτέλεσμα καθώς έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Stadio Renzo Barbera μένοντας στο 0-0 με αντίπαλο την πρωτοπόρο Παλέρμο.

Συνέχεια όμως στο αρνητικό σερί που κατέχει και για την Βαρέζε, καθώς γνώρισε την εντός έδρας ήττα στο Stadio Franco Ossola με 1-3 από την Τσεζένα. Ο αγώνας έδειξε να έχει κριθεί από το πρώτο ημίχρονο, καθώς οι φιλοξενούμενοι μέσα σε 19’ λεπτά από την έναρξη του αγώνα είχαν κάνει το 0-2. Αρχικά ο M. D'Alessandro έδωσε το προβάδισμα στην Τσεζένα στο 3’, για να έρθει στο 19’ ο L. Belingheri να της δώσει αέρα δύο τερμάτων. Στο 33’ όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν έπειτα από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του μόνιμου σκόρερ της  στο πρωτάθλημα L. Pavoletti. Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες πίεσαν για το γκολ, με την Τσεζένα όμως να είναι αυτή που το κατάφερε στο 75’ με τον R. Gagliardini βάζοντας έτσι τέλος στις όποιες σκέψεις είχαν οι γηπεδούχοι για να ισοφαρίσουν.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Περίοδο ντεφορμαρίσματος διανύουν και οι δύο ομάδες, όπου θέλουν την νίκη και οι δύο καθώς όσο συνεχίζουν να μην την καταφέρνουν βρίσκονται όλο και ποιο κοντά στην ζώνη του υποβιβασμού. Μόνη μου επιλογή στον αγώνα το Over με απόδοση 2.25 στην Stoiximan.

regginavsLan

ΡΕΤΖΙΝΑ-ΛΑΝΤΣΙΑΝΟ(16:00): Την έκπληξη κατάφερε να κάνει την προηγούμενη αγωνιστική η Ρετζίνα, καθώς πήρε σπουδαίο διπλό, σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι της Μπάρι, στο Stadio Comunale San Nicola, κερδίζοντας με 0-1. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης που έκρινε και την έκβαση του αγώνα σημειώθηκε στο 1’ από τον Maicon Moreira, με την Μπάρι για έναν ακόμη αγώνα όπως και στους περισσότερους που έπαιξε στον πρώτο γύρο, να χάνει πολλές ευκαιρίες.

Με το δεξί μπήκε στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το νέο έτος η Λαντσιάνο, καταφέρνοντας να κερδίσει πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 1-0, εντός έδρας την Μπρέσια στο Stadio Comunale Guido Biondi. Η ομάδα του M. Baroni, έχασε πολλές ευκαιρίες στην αναμέτρηση, αλλά στο 78’ ήρθε το γκολ της λύτρωσης από τον A. Piccolo, για να δώσει το τρίποντο στους γηπεδούχους.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Την πρώτη της νίκη εντός έδρας έπειτα από σερί 4 αγωνιστικών θα επιδιώξει να πετύχει η Ρετζίνα, με την Λαντσιάνο να θέλει την νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να φτάσει ξανά στις δύο προνομιούχες θέσεις που  δίνουν την απευθείας άνοδο στην πρώτη κατηγορία. Η μόνη επιλογή μου στην αναμέτρηση θα είναι το διπλό με απόδοση 2.80 στην VistaBet.

TernivCitta

ΤΕΡΝΑΝΑ-ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ(16:00): Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το 2014 και η Τερνάνα, καταφέρνοντας να φύγει με τους τρεις πόντους από την έδρας της Κάρπι στο Stadio Sandro Cabassi, κερδίζοντας την με 1-2. Δυνατό ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ μετά και το τέρμα του L. Memushaj στο 20’, για να έρθει όμως ο  M. Antenucci 6’ αργότερα να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στην επανάληψη αν και η Τερνάνα προτίμησε να παίξει περισσότερο με αντεπιθέσεις, η επιλογή αυτή την δικαίωσε καθώς στο 69’ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον A. Rispoli και να το διατηρήσει μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Με την ήττα και με μία ακόμη άσχημη εμφάνιση έκανε ποδαρικό για το 2014 η Τσιταντέλα στην έδρα της στο Stadio Pier Cesare Tombolato, χάνοντας με 1-2 από την Σπέτσια. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε του γηπεδούχος μπροστά στο σκορ μετά και το τέρμα του M. Busellato στο 32’. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Σπέτσια ανέβασε στροφές, ισοφαρίζοντας αρχικά με τον N. Ferrari στο 64’, στην συνέχεια έχασε πολλές ευκαιρίες αλλά έφτασε στο τέρμα που θα της έδινε και την νίκη στο 89’ με τον L. Ceccarelli.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Την δυνατή της έδρα θέλει να εκμεταλλευθεί η Τερνάνα στον αγώνα, με την Τσιταντέλαν α μην δείχνει ικανή ότι θα καταφέρει να κάνει την ζημιά στους γηπεδούχους. Μόνη μου επιλογή στην αναμέτρηση το Over με απόδοση 2.20 στην mybet .        CesenavsCrot

ΤΣΕΖΕΝΑ-ΚΡΟΤΟΝΕ(16:00):

ΤΣΕΖΕΝΑ: Σπουδαία εμφάνιση με εύκολη νίκη 1-3 εκτός έδρας στο Stadio Franco Ossola με αντίπαλο την Βαρέζε, μπαίνοντας θετικά στις υποχρεώσεις της για το 2014 πέτυχε η Τσεζένα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μέσα σε 19’ λεπτά από την έναρξη της αναμέτρησης να καθαρίζουν το ματς καθώς προηγήθηκαν με 0-2. Ο M. D'Alessandro έδωσε το προβάδισμα στην Τσεζένα στο 3’, για να έρθει στο 19’ ο L. Belingheri να της δώσει αέρα δύο τερμάτων. Στο 33’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν έπειτα από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του μ L. Pavoletti. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό όπως στο πρώτο ημίχρονο, καταφέρνοντας στο 75’ με τον R. Gagliardini να κλειδώσουν οριστικά το παιχνίδι υπέρ τους.

Η ομάδα του P. Bisoli συνολικά στο πρωτάθλημα μέχρι στιγμήςσε 21 αγωνιστικές μετράει 8 νίκες, 10 ισοπαλίες, 4 ήττες και βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς.

ΚΡΟΤΟΝΕ: 4η σερί αγώνες χωρίς την νίκη συμπλήρωσε η Κροτόνε την προηγούμενη αγωνιστική, μένοντας στο 0-0 εντός έδρας στο Stadio Ezio Scida με την Σιένα. Με το αποτέλεσμα όμως να αδικεί τους γηπεδούχους καθώς σπατάλησαν πάρα πολλές ευκαιρίες στον αγώνα και κατάφεραν να περιορίσουν τις επιθετικές προσπάθειες της Σιένα σε μόλις 3 ευκαιρίες.

Η ομάδα του M. Drago συνολικά στο πρωτάθλημα μέχρι στιγμής σε 21 αγωνιστικές μετράει 9 νίκες, 6 ισοπαλίες, 7 ήττες και βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Αμφίρροπο παιχνίδι διεξάγεται στο Stadio Dino Manuzzi, με την Τσεζένα να έχει το προβάδισμα λόγο έδρας, αλλά την Κροτόνε να θέλει το τρίποντο για να βρεθεί ξανά στις ομάδες των πλέιοφ. Σαν πρώτη επιλογή θα κρατήσω το Over με απόδοση 2.20 στην Sportingbet και σαν δεύτερη με ελάχιστο ρίσκο η επιλογή του άσσου με απόδοση 2.10 στην Stoiximan.