Προγνωστικά στοιχήματος Primera Division - 01/09

Από: Ηλίας Μαλιγιάννης

01/09/2013

Μεγάλα παιχνίδια έχει το πρόγραμμα στην Ισπανία για σήμερα, τα φώτα σε Βασκονία, Ανδαλουσία και Βαλένθια.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ - ΜΠΕΤΙΣ (18:00): Καλό ξεκίνημα για την Εσπανιόλ, δεν έχει ήττα στα δύο πρώτα ματς. Έκανε πολύ καλό β’ ημίχρονο με τη Βαλένθια εντός έδρας και σκόραρε δύο φορές (Στουάνι 47, Μπιφουμά 88’) παίρνοντας σημαντική νίκη. Στην πρεμιέρα στο Βίγο, αν και έμεινε πίσω με 2-0, γύρισε το ματς στο β’ ημίχρονο και πήρε εν τέλει τον βαθμό. Δεύτερη ήττα για την Μπέτις, που μετά την πολλά υποσχόμενη εμφάνιση στο Μπερναμπέου επί της Ρεάλ γνώρισε εντός έδρας ήττα από τη Θέλτα. Δημιουργικά ήταν καλή, έκανε πολλές φάσεις όμως οι εκτελέσεις ήταν κακές και το γκολ δεν ήρθε. Απλά μείωσε το σκορ στις καθυστερήσεις. Εύκολη δεύτερη νίκη επί της Γιάμπλονετς την Πέμπτη για το Γιουρόπα Λιγκ. Εκτός αποστολής ο αμυντικός Περκίς (2 συμμ.).

ΠΡΟΤΑΣΗ: Ομάδες που δεν κλείνονται, θα κυνηγήσουν το γκολ, επομένως Over 2.5 με απόδοση 1.90 στον stoiximan.

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ – ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (20:00): Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση στο «Ανοέτα», μεταξύ της τρίτης Ατλέτικο και της τέταρτης Σοσιεδάδ με βάση την τελική κατάταξη πέρυσι. Οι Βασκοι ξεκίνησαν με νίκη επί της Χετάφε εντός έδρας χωρίς να εντυπωσιάσουν έχοντας το μυαλό στο ματς για το Τσάμπιονς Λιγκ με τη Λυών. Δύο σχετικά εύκολες νίκες με συνολικό σκορ 4-0 και πρόκριση στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Ισοπαλία την προηγούμενη αγωνιστική με αντίπαλο την Έλτσε, ισοφάρισε στο 75’ αλλά δεν έκανε γκολ τις 2-3 ευκαιρίες που δημιούργησε μέχρι το τέλος. Καταιγιστική η Ατλέτικο την προηγούμενη αγωνιστική, συνέτριψε με 5-0 τη συμπολίτισσα Ράγιο Βαγεκάνο στο «Καλντερόν», φτάνοντας τις δύο νίκες. Την Πέμπτη έπαιξε για το Σούπερ Καπ με τη Μπαρτσελόνα, πήρε την ισοπαλία στο Καμπ Νου, όμως δεν αρκούσε για να πάρει και το τρόπαιο.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Αξίζει το ρίσκο της ισοπαλίας με απόδοση 3.33 στον stoiximan.

ΣΕΒΙΛΛΗ - ΜΑΛΑΓΑ (22:00): Τοπικό ντέρμπι της Ανδαλουσίας, ανάμεσα σε δύο ομάδες που δεν έχουν εκκινήσει καλά τη σεζόν. Χωρίς νίκη παραμένουν αμφότερες, με τους Σεβιγιάνους να έχουν έναν πόντο από τη «λευκή» ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στη Λέβάντε. Προβληματίζει η ομάδα του Ουνάι Έμερι, δεν πείθει ακόμα ότι μπορεί να σταθεί χωρίς Νεγρέδο, Νάβας και Μεντέλ που αποχώρησαν. Εύκολο έργο απέναντι στη Σλασκ και πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Δεύτερη ήττα έκανε η ομάδα του Σούστερ αυτή τη φορά εντός έδρας από τη Μπαρτσελόνα με γκολ του Αντριάνο στο 44’. Ανέβηκε στο β’ η Μάλαγα, είχε δοκάρι και σπουδαία διπλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις, όμως το γκολ δεν ήρθε. Χωρίς Φάτζιο, Ρέγες, Παρέχα, Σισινιο η Σεβίλλη, ξανά εκτός ο Ουέλινγκτον για Μάλαγα.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Στις λεπτομέρειες έχασε τα ματς η Μάλαγα, δεν έχει δείξει κάτι η Σεβίλλη και με άσο στο 1.57 και ντέρμπι, προτιμώ την κόντρα στο Χ2 με απόδοση 2.38 στον stoiximan.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (22:00): Δεύτερη επικίνδυνη έξοδος στη σειρά για Μπαρτσελόνα που μετά το επιτυχημένο πέρασμα από τη Ανδαλουσία και τη νίκη επί της Μάλαγα, καλείται να ξεπεράσει και το εμπόδιο της Βαλένθια στο Μεστάγια. Οι «Νυχτερίδες» μετά τη νίκη στην πρεμιέρα, ταξίδεψαν στη Βαρκελώνη όπου αντιμετώπισαν την Εσπανιόλ. Παρά το προβάδισμα μόλις στο 10’ με τον Πόστιγκα, δεν πήραν τίποτα από το ματς. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και έφτασαν στην ανατροπή παίρνοντας τη νίκη με 3-1. Έπαιξε όσο χρειάστηκε για να κερδίσει η «Μπάρτσα» κόντρα στη Μάλαγα, σκόραρε στο 44’ και ύστερα της έδωσε χώρο, κάτι που δεν της στοίχησε παρότι κινδύνεψε σε 1-2 φάσεις. Την Πέμτη αντιμετώπισε την Ατλέτικο και το 0-0 σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου ματς στη Μαδρίτη, της χάρισαν τον πρώτο τίτλο στη σεζόν. Πέναλτι έχασε ο Μέσι που επέστρεψε από μικροτραυματισμό.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Με τον Μέσι στο γήπεδο η Μπάρτσα είναι άλλη ομάδα, περιμένω ματς με γκολ εκατέρωθεν. Γκολ/Γκολ με απόδοση 1.55 στον stoiximan.