Από: Αντώνης Μαρκαντώνης

23/01/2014

Μετά την μεσοβδόμαδη δράση για τον θεσμό του κυπέλλου στην Γαλλία, η Ligue 2 κάνει άνοιγμα με την 21η αγωνιστική, σήμερα Παρασκευή, με συνολικά 7 αναμετρήσεις και τις 4 από αυτές να μας ενδιαφέρουν στοιχηματικά.

cabvsfci

CA ΜΠΑΣΤΙΑ-ΙΣΤΡ(21:00): Την έκπληξη της προηγούμενης αγωνιστικής κατάφερε να σημειώσει η CA Μπαστιά, φεύγοντας με το διπλό από το Stade Marcel Picot με αντίπαλο την Νανσί κερδίζοντας με 0-1, πετυχαίνοντας παράλληλα την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα. Αν και οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, το γκολ του J. Rivas Marouani στο 72’  ήταν αρκετό για να δώσει τους τρεις βαθμούς στους φιλοξενούμενους, καθώς η Νανσί το μόνο που κατάφερε να κάνει μέχρι το σφύριγμα της λήξης, ήταν να χάνει την μία ευκαιρία μετά την άλλη χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

Πολύτιμη εντός έδρας νίκη για την Ίστρ στο Stade Parsemain με 3-1 επί της Μπρέστ, βγάζοντας την παράλληλα από την ζώνη του υποβιβασμού, αλλά με μόλις έναν βαθμό διαφορά από αυτή. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα χάρις το τέρμα του G. Malfleury στο 35’. Στην επανάληψη η Μπρέστ κατάφερε να φέρει νωρίς νωρίς το παιχνίδι στα ίσια με το τέρμα του N. Verdier στο 48’, αλλά η Ίστρ έδειξε ότι ήθελε απεγνωσμένα το τρίποντο και με τον J. Leroy να σκοράρει δις σε 62’ και 74’ κατάφερε να παραμείνει αήττητη για τρίτη σερί αγωνιστική στην έδρα της.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Την νίκη που θα τους δώσει μεγάλη βαθμολογική ανάσα θα επιδιώξουν και οι δύο ομάδες. Με την Ίστρ όμως να έχει το προβάδισμα, καθώς δείχνει ποιο δυνατή και με περισσότερη εμπειρία από τους γηπεδούχους για να πετύχει τον στόχο της. Επιλογή του διπλού λοιπόν με απόδοση 2.70 στην VistaBet.

cretvscaen

ΚΡΕΤΕΙΓ-ΚΑΕΝ(21:00): Σημαντική εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 κατάφερε να αποσπάσει επί της πρωτοπόρου Μέτς στο Stade Saint-Symphorien η Κρετέιγ την προηγούμενη αγωνιστική. Και τα δύο τέρματα του αγώνα σημειώθηκαν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να προηγούνται μετά το τέρμα στο 46’ του N. Fauvergue και τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να φτάσουν στην ισοφάριση έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του F. Andriatsima στο 53’. Στην συνέχεια του αγώνα και οι δύο έχασαν αρκετές ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάποια από τις δύο να πετύχει το νικητήριο τέρμα που θα της χάριζε την νίκη.

Συνέχεια στο αήττητο σερί της εντός έδρας κατάφερε να δώσει η Καέν, επικρατόντας όμως δύσκολα με 2-1 στο Stade Michel d'Ornano με αντίπαλο την Λαβάλ. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, με την Καέν αρχικά να παίρνει το προβάδισμα στο 14’ με το γκολ του M. Duhamel, αλλά την Λαβάλ να απαντάει στο 38’ με τον C. Bekamenga. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά για να φτάσουν στο γκολ της νίκης, με τους γηπεδούχους να το καταφέρνουν στο 67’ με τον J. Calvé.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις τους θέλουν να δώσουν και οι δύο ομάδες, με του γηπεδούχους λόγο έδρας να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα για την νίκη. Παρ’όλα αυτά η μόνη μου επιλογή στον αγώνα θα έιναι του Over με απόδοση 2.00 στην Stoiximan.

sb29vsasnancy

ΜΠΡΕΣΤ-ΝΑΝΣΙ(21:00):  Νέο αρνητικό αποτέλεσμα, όπου επεκτείνει το αρνητικό σερί της χωρίς νίκη που έχει μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα στους οχτώ αγώνες για την ομάδα της Μπρέστ, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 3-1 στο Stade Parsemain από την Ίστρ. (ανάλυση του αγώνα στο παιχνίδι CA Μπαστιά-Ίστρ).

Μεγάλη σφαλιάρα λιγοστεύοντας έτσι τις ελπίδες της κατά πολύ για την προσπάθεια που κάνει να βρεθεί στις τρεις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, δέχτηκε την προηγούμενη αγωνιστική εντός έδρας στο Stade Marcel Picot η Νανσί, γνωρίζοντας την ήττα με 0-1 από την ουραγό του πρωταθλήματος CA Μπαστιά. Το γκολ του J. Rivas Marouani στο 72’  ήταν αρκετό για να δώσει τους τρεις βαθμούς στους φιλοξενούμενους, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν πάρα πολύ άστοχοι στην τελική προσπάθεια, σπαταλώντας πολλές ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο τέρμα, είτε πριν αλλά και μετά το γκολ που δέχτηκαν από την CA Μπαστιά.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Την πρώτη τους εντός έδρας νίκη μετά από 6 σερί αγωνιστικές θα επιδιώξουν οι γηπεδούχοι, με τους φιλοξενούμενους στον αντίποδα να θέλουν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα έπειτα και την ήττα σοκ που υπέστησαν. Σαν μόνη επιλογή στον αγώνα θα κρατήσω το G/G με απόδοση 1.95 στην mybet.

acavsmetzfc

ΑΡΛ-ΜΕΤΣ(21:00): 6η συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα και συνέχεια στο αήττητο σερί εντός έδρας από την αρχή του πρωταθλήματος για την Αρλ, καθώς επικράτησε εύκολα με 3-0 στο Parc des Sports της Τρουά. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ χάρις στο τέρμα του Y. Abdelhamid στο 43, ενώ στην επανάληψη η κυριαρχία της Αρλ παρέμεινε, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν ανήμποροι να απαντήσουν έστω για την ισοφάριση. Έτσι ο L. Nabab με τα γκολ του σε 66’ και 73’ έγραψε το τελικό 3-0 σφραγίζοντας την νίκη για την Αρλ.

Νέα γκέλα για την πρωτοπόρο Μέτς στο πρωτάθλημα, καθώς δεν κατάφερε να πάρει την νίκη εντός έδρας στο Stade Saint-Symphorien, μένοντας στο 1-1 με αντίπαλο την Κρετέιγ. Και τα δύο τέρματα του αγώνα σημειώθηκαν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να προηγούνται μετά το τέρμα στο 46’ του N. Fauvergue και τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να φτάσουν στην ισοφάριση έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του F. Andriatsima στο 53’.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Ένα από τα ποιο ενδιαφέροντα παιχνίδια της αγωνιστικής διεξάγεται στο Parc des Sports, με τους γηπεδούχους να θέλουν την συνέχεια του αήττητου στην έδρα τους και στο πρωτάθλημα και τους φιλοξενούμενους να θέλουν μια καλή εμφάνιση και την επιστροφή τους στις νίκες. Αν και η Αρλ δείχνει φαβορί λόγο έδρας θα πάω αντίθετα και η επολογή μου θα είναι το διπλό με απόδοση 2.85 στην Sportingbet.