Προγνωστικά Στοιχήματος Ligue 2 20/1

Από: Αντώνης Μαρκαντώνης

20/01/2014

Φτάνοντας στο τέλος μίας αμφίρροπης αγωνιστικής (με 3/4 σωστές προβλέψεις, αφού η CA Μπαστιά σημείωσε την βόμβα της αγωνιστικής επικρατώντας εκτός έδρας της Νανσί με 0-1), και με το πεδίο να ξεκαθαρίζει έπειτα από πολύ καιρό για τις τρεις προνομιούχες θέσεις που οδηγούν στην Ligue 2, η αυλαία της 20ης αγωνιστικής πέφτει στο Stade Saint-Symphorien, όπου η  πρωτοπόρος στην βαθμολογία Μετς φιλοξενεί την Κρετέιγ.

bfb352aae5e6614d89484df98119e32e7832baf1

ΜΕΤΣ-ΚΡΕΤΕΙΓ(21:30): Σε έναν αγώνα όπου το θέαμα και τα γκολ ήταν χορταστικά, η ομάδα της Μετς απέσπασε την ισοπαλία στο Stade Océane με 2-2 επί της Χάβρη. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ με τον R. Saïss στο 34’ και τους  φιλοξενούμενους να απαντάνε στο γκολ λίγο πριν το σφύριγμα για την ανάπαυλα του ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 45’ με τον Y. N'Gbakoto. Στην επανάληψη η ευκαιρίες διαδέχτηκαν η μία την άλλη, με την Χάβρη όμως να ξαναπαίρνει κεφάλι στο σκορ στο 71’ με τον C. Louvion. Οι παίχτες του Albert Cartier δεν έβαλαν κάτω και με πίεση διαρκείας κλείνοντας τους γηπεδούχους στα καρέ τους κατάφεραν με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Y. N'Gbakoto να ξανά ισοφαρίσουν το παιχνίδι και να κρατήσουν το βαθμό της ισοπαλίας μέχρι το τέλος της αναμέτρησης

Με νίκη ξεκίνησε το 2014 για την Κρετέιγ, κερδίζοντας με 3-2 εντός έδρας την Σατορού στο Stade Dominique Duvauchelle. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτή που κατάφεραν μόλις στο 7’ να προηγηθούν με το τέρμα του B. Mahon de Monaghan, αλλά η Σατορού χάρις τα δύο τέρματα του C. Maboulou στο 35’ και στο 43’ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το υπέρ της 1-2. Στην επανάληψη όμως το σκηνικό άλλαξε και με πολύ δόση τύχης μέσα σε 4’ λεπτά και με δύο αυτογκόλ η Κρετέιγ κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα στον αγώνα. Ο R. Fournier στο 72’ και ο J. Obiang στο 76’ σκόραραν αλλά στην εστία της ομάδας τους.  Έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος

ΠΡΟΤΑΣΗ: Απόλυτο φαβορί για την νίκη οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος καθώς μέχρι στιγμής παραμένουν αήττητοι στην έδρα τους και η Κρετέιγ δεν έχει την δυναμική για να καταφέρει να σπάσει το κάστρο που έχει δημιουργήσει στο Stade Saint-Symphorien η Μετς. Σαν μόνη επιλογή στον αγώνα θα κρατήσω το Over με απόδοση 1.95 στην Stoiximan .