Προγνωστικά Στοιχήματος Ligue 2 17/1

Από: Αντώνης Μαρκαντώνης

16/01/2014

Άνοιγμα τις 20ης αγωνιστικής σήμερα Παρασκευή στην Ligue 2, με το ενδιαφέρον να παραμένει στο κόκκινο στις θέσεις που οδηγούν στην άνοδο, όπου μόνο η πρωτοπόρος Μετς έχει διαφορά ασφαλείας 5 βαθμών από την δεύτερη θέση. Απο’κει και πέρα η δεύτερη Λανς νιώθει την ανάσα της 3ης Ανζέρ που έχει μόλις 2 βαθμούς διαφορά και της 4ης Τουρ που απέχει μόλις μία νίκη.

Ας έρθουμε στην σημερινή ημέρα όμως όπου συνολικά  είναι προγραμματισμένες 7 αναμετρήσεις και τις 4 από αυτές να μας απασχολούν στοιχηματικά.

caenvslaval

ΚΑΕΝ-ΛΑΒΑΛ(21:00): Με κακή αρχή για το 2014 ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Καέν, γνωρίζοντας την ήττα εκτός έδρας με 2-1 στο Stade de la Vallée du Cher από την ομάδα της Τούρ. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κατάφεραν να πετύχουν οι γηπεδούχοι, με τον F. Diawara στο 42’ να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του και τον X. Chavalerin στο 53’ να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην Τούρ. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ στο 75’ με τον M. Duhamel, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Με ήττα ξεκίνησε της υποχρεώσεις της και η Λαβάλ, βάζοντας παράλληλα τέλος στο αήττητο σερί 6 αγωνιστικών εντός έδρας στο Stade Francis Le Basser που κατείχε, χάνοντας με 1-3 από την Νίμ. Αν και η Λαβάλ κατάφερε ν’ανοίξει το σκορ πολύ νωρίς στον αγώνα και μόλις στο 6’ με τον A. Baby, η Νίμ στο 19’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον V. Gragnic. Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες πίεσαν για το γκολ, αλλά οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν πιο τυχεροί αφού αρχικά πήραν το προβάδισμα στο 67’ με το αυτογκόλ του M. Couturier. Λίγο πριν το τέλος, με τη Λαβάλ να έχει σχεδόν όλη της την ομάδα στην επίθεση, η Νίμ το εκμεταλλεύτηκε τελειώνοντας το παιχνίδι με το γκολ του N.Kovačević στο 90+3 και λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Την πρώτη τους νίκη θα επιδιώξουν και οι δύο ομάδες στον σημερινό αγώνα, με την Καέν μέχρι στιγμής να μετράει τρεις σερί αήττητους αγώνες εντός έδρας και τους φιλοξενούμενους να τα έχουν πάει τις τελευταίες τρεις αγωνιστικές πολύ καλά μακριά από την έδρα τους έχοντας 2 νίκες και μία ήττα. Η μόνη μου επιλογή στον αγώνα θα είναι το Over με απόδοση 1.90 στην Stoiximan.

nancyvscab

ΝΑΝΣΙ-CA ΜΠΑΣΤΙΑ(21:00): Για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι κατάφερε να παραμείνει αήττητη η Νανσί, καταφέρνοντας να αποσπάσει την ισοπαλία με 1-1 από την 3η Ανζέρ εκτός έδρας στο Stade Jean Bouin και παράλληλα να παραμένει στο κόλπο της ανόδου. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 35’ με τον J. Blayac, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 69’ με τον R. Walter και να κρατάνε τον βαθμό της ισοπαλίας μέχρι το τέλος.

Χωρίς να καταφέρει και πολλά στον αγώνα και με μόλις δύο τελικές προσπάθειες σε όλη την αναμέτρηση, η CA Μπαστιά γνώρισε ακόμη μία ήττα, αυτή την φορά εντός έδρας με 0-3 από την Νιόρ στο Stade Armand Césari. Και τα τρία τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο από τους φιλοξενούμενους, με τον L. Glombard στο 52’ να τους δίνει το προβάδισμα και τον K. Mayi στο 84’ να σημειώνει το 0-2. Ο  S. Lombard στο 90+2 με αυτογκόλ έγραψε το τελικό 0-3 στην άνετη επικράτηση της Νιόρ, επιβεβαιώνοντας παράλληλα και την πρόβλεψη του διπλού, που είχαμε κάνει για τον αγώνα.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Εύκολη νύχτα προβλέπεται στο Stade Marcel Picot για την Νανσί, με την CA Μπαστιά σιγά σιγά αν και νωρίς να καταστρώνει τα σχέδια της για την επόμενη αγωνιστική όπου θα την βρει στην 3η κατηγορία. Σαν πρώτη επιλογή θα κρατήσω το Over με απόδοση 2.00 στην VistaBet και σαν δεύτερη με ρίσκο η επιλογή του 1ημίχρονο/1τελικό με απόδοση 2.10 στην mybet.

niortvstours

ΝΙΟΡ-ΤΟΥΡ(21:00): Εύκολη νύχτα είχε η ομάδα της Νιόρ την προηγούμενη αγωνιστική, καταφέρνοντας να φύγει με το διπλό από την έδρας της CA Μπαστιά, κερδίζοντας με 0-3 μπαίνοντας έτσι με το δεξί στις υποχρεώσεις της για το 2014. Και τα τρία τέρματα της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο 2ο ημίχρονο, με τον L. Glombard  στο 52’ αρχικά να ανοίγει το σκορ για την Νιόρ, και τον K. Mayi στο 84’ να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 90+2 και λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης ο S. Lombard με αυτογκόλ έγραψε το τελικό 0-3.

Νίκη και της Τούρ με 2-1 στην προηγούμενη αγωνιστική, σημειώνοντας παράλληλα πολύ καλή εμφάνιση εντός έδρας στο Stade de la Vallée du Cher επί της Καέν. Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κατάφερε να πετύχει η ομάδα του O. Pantaloni, με τον F. Diawara στο 42’ να δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους και τον X. Chavalerin στην επανάληψη, στο 53’ να τους δίνει αέρα δύο τερμάτων. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν και κατάφεραν στο 75’ με τον M. Duhamel να μειώσουν το σκορ, χωρίς όμως να φτάσουν στην ισοφάριση μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Την επιστροφή της στις νίκες σε εκτός έδρας αγώνα τους θα επιδιώξουν οι φιλοξενούμενοί στον αγώνα, με την Νιόρ από την άλλη να θέλει την νίκη για να ζευγαρώσει τις νίκες της και να κάνει ποδαρικό με το δεξί για το 2014 σε εντός έδρας παιχνίδι της. Μοναδική μου επιλογή το G/G με απόδοση 1.80 στην Sportingbet.

chateaurouxvsangers

ΣΑΤΟΡΟΥ-ΑΝΖΕΡ(21:00): Με ήττα ξεκίνησε το 2014 για την Σατορού, χάνοντας με 3-2 από την Κρετέιγ στο Stade Dominique Duvauchelle. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτή που κατάφεραν μόλις στο 7’ να προηγηθούν με το τέρμα του B. Mahon de Monaghan, αλλά η Σατορού χάρις τα δύο τέρματα του C. Maboulou στο 35’ και στο 43’ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το υπέρ της 1-2. Στην επανάληψη όμως η ατυχία χτύπησε την πόρτα στους φιλοξενούμενους, αφού μέσα σε 4’ λεπτά και με δύο αυτογκόλ κατάφεραν να χάσουν το προβάδισμα στον αγώνα. Ο R. Fournier στο 72’ και ο J. Obiang στο 76’ σκόραραν αλλά στην εστία της ομάδας τους και έτσι οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια δεν κατάφεραν να βρουν τα ψυχικά αποθέματα για να πάρουν έστω την ισοπαλία και γνώρισαν την ήττα.

Αν και η Ανζέρ δεν κατάφερε να πάρει την νίκη για 3η συνεχόμενη αγωνιστική στην έδρα της, η ισοπαλία με 1-1 και αντίπαλο την Νανσί στο Stade Jean Bouin  δεν την έριξε από τις θέσεις που οδηγούν στην απευθείας άνοδο. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 35’ με τον J. Blayac, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στην επανάληψη και στο 69’ με τον R. Walter, με το παιχνίδι μέχρι το σφύριγμα της λήξης να μην έχει κάτι άξιο αναφοράς.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Συνέχεια στο αήττητο σερί τριών αγωνιστικών θέλει να δώσει η Ανζέρ, με την αποστολή της όμως να είναι πολύ δύσκολη αφού οι γηπεδούχοι μετράνε στις 7 τελευταίες αναμετρήσεις τους εντός έδρας 5 νίκες 1 ισοπαλία και 1 ήττα. Παρ’όλα αυτά η μοναδική μου επιλογή θα είναι το διπλό με απόδοση 2.50 στην Stoiximan.