Προγνωστικά στοιχήματος: Λιγκ Καπ Αγγλίας (Μέρος B)

Από: Νίκος Γιαλαμάς

24/09/2013

Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος των επιλογών μας από το αγγλικό Λιγκ Καπ.

Το Λιγκ Καπ (που ονομάζεται Capital One Cup τα τελευταία χρόνια) αποτελεί τον 3ο τη τάξει θεσμό στο Νησί (μετά την Πρέμιερ Λιγκ και το FA CUP) και ξεκίνησε το 1960. Συμμετέχουν οι 20 ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ και οι 72 ομάδες των Τσάμπιονσιπ, League One και League Two. Τα παιχνίδια είναι νοκ-άουτ με εξαίρεση τα ημιτελικά, όπου διεξάγονται διπλές αναμετρήσεις. Ο τελικός της διοργάνωσης φιλοξενείται στο "Γουέμπλεϊ" με το νικητή να εξασφαλίζει εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης σεζόν. Η Λίβερπουλ είναι η πολυνίκης του θεσμού, με 8 τρόπαια.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ – ΤΟΤΕΝΑΜ

Δύσκολο αλλά πολύ σημαντικό τρίποντο πήρε η Άστον Βίλα το Σάββατο κόντρα στη Νόριτς. Ο Κόζακ σκόραρε για πρώτη φορά με τη φανέλα της, μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς. Πάντως, οφείλει πολλά στον γκολκίπερ Γκούζαν, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, αποκρούοντας μάλιστα και πέναλτι του Σνόντγκρας. Ο πρώτος σκόρερ της ομάδας Μπεντεκέ τραυματίστηκε στον αγώνα με τα "καναρίνια" και δεν θα ρισκάρει τη συμμετοχή του στο σημερινό αγώνα, με το ματς με τη Μάντσεστερ Σίτι να ακολουθεί. Τραυματίες επίσης οι Αγκμπολανχόρ (ΕΠ 5/0), Κλαρκ (ΑΜ 4/0) και Γουέστγουντ (ΜΕ 4/0).

Χρειάστηκε να επιμείνει μέχρι τις καθυστερήσεις, ωστόσο η Τότεναμ πήρε τελικά αυτό που άξιζε την Κυριακή στην έδρα της Κάρντιφ, με τον Βραζιλιάνο Παουλίνιο να της χαρίζει το τρίποντο στις καθυστερήσεις. Αυτή ήταν η 3η νίκη στις 4 πρώτες αγωνιστικές για τους Λονδρέζους, που έχουν ηττηθεί μόνο στο ντέρμπι με την Άρσεναλ (1-0 εκτός), ενώ έχοντας δεχθεί μόλις ένα γκολ, διαθέτουν την καλύτερη άμυνα της Πρέμιερ Λιγκ. Τραυματίες οι Ντεφό (ΕΠ 3/0) και Καπού (ΜΕ 3/0).

Πρόταση: Τρίτο ματς σε διάστημα 6 ημερών για τη Τότεναμ , ωστόσο διαθέτει βάθος για να ανταπεξέλθει, ενώ έχει σύμμαχο την παράδοση (δεν έχει ηττηθεί στα τελευταία εννιά ματς) απέναντι σε μια Άστον Βίλα με αρκετές απουσίες με σοβαρότερη φυσικά να είναι αυτή του Μπεντεκέ. Θα στηρίξουμε τους φιλοξενούμενους.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ – ΓΟΥΙΓΚΑΝ

Με την ψυχολογία στα ύψη πηγαίνει στη σημερινή αναμέτρηση η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία την Κυριακή "διέλυσε" με 4-1 την συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ. Παρέμεινε, έτσι, για τέταρτο διαδοχικό ματς αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις, καθώς είχαν προηγηθεί δύο νίκες και μία ισοπαλία, καταφέρνοντας, μάλιστα, στα τρία αυτά ματς να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της. Παράλληλα, σήμερα θέλει να πάρει εκδίκηση για την περσινή απώλεια του Κυπέλλου από τη Γουίγκαν. Το ντεμπούτο για φέτος αναμένεται να κάνει ο Μίκα Ρίτσαρντς που ανέρρωσε από τον τραυματισμό του, ενώ αρκετοί αναπληρωματικοί θα πάρουν χρόνο συμμετοχής. Ρόντγουελ (ΜΕ 1/0), Κλισί (ΑΜ 2/0) και Σίλβα (ΜΕ 3/1), προέρχονται από τραυματισμούς και η συμμετοχή τους είναι αμφίβολη.

Φορτωμένο πρόγραμμα για τη Γουίγκαν, καθώς έχει αγωνιστεί ήδη για 180 λεπτά μέσα σε διάστημα πέντε ημερών. Την προηγούμενη Πέμπτη (19/9) ταξίδεψε στο Βέλγιο και αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με αντίπαλο τη Ζούλτε Βάρεγκεμ για το Γιουρόπα Λιγκ, στο πρώτο παιχνίδι της ιστορίας της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Ακολούθησε η αναμέτρηση με την Ίπσουιτς την Κυριακή (22/9) στο πλαίσιο της Τσάμπιονσιπ στην οποία επικράτησε 2-0 και αντιμετωπίζει σήμερα τη Σίτι για το Λιγκ Καπ, σε ένα ματς που της "ξυπνά" όμορφες αναμνήσεις. Η κούραση των παικτών αναγκάζει τον Όυοεν Κόιλ να προβεί σε πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα. Τραυματίας ο Χολτ (ΕΠ 4/2).

Πρόταση: Η Σίτι παρατάσσεται με ψυχολογία, απέναντι σε μια ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, που έχει συγκεντρώσει κούραση και θα παραταχθεί με αλλαγές. Δεν μπορούμε να μιλάμε για "δεύτερα" όταν ο Πελεγκρίνι έχει να διαχειριστεί ένα τόσο πλούσιο ρόστερ, οι γηπεδούχοι θα ψάξουν τα γκολ και το θέαμα, έχοντας στο μυαλό τους και το περσινό σοκ στον τελικό του Κυπέλλου. Ο άσσος είναι πολύ χαμηλός γι'αυτό θα ρισκάρουμε να επιβεβαιωθεί από το πρώτο ημίχρονο.