17/09/2013

Χωρίς να το καταλάβουμε πέρασαν οι ώρες και το πρώτο μισό της πρεμιέρας του Τσάμπιονς Λιγκ έλαβε τέλος.

Σειρά παίρνει η Τετάρτη 18/9 με τους υπολοίπους 4 ομίλους. Στον 5ο όμιλο αγωνίζονται Σάλκε, Στεάουα Βουκουρεστίου, Τσέλσι, Βασιλεία. Εκ πρώτης όψεως τα φαβορί είναι δυο αλλά να δούμε και πως θα ολοκληρωθεί η φάση των ομίλων καθώς η Βασιλεία (ειδικά) έχει κάνει ζημιές και στο παρελθόν.

Σάλκε – Στεάουα Βουκουρεστίου

Στις 5 πρώτες αγωνιστικές του γερμανικού πρωταθλήματος οι “βασιλικοί μπλε” δεν έχουν παρουσιάσει και την αναμενόμενη εικόνα. Τις δυο τελευταίες αγωνιστικές έκαναν δυο ισάριθμες νίκες κόντρα σε Λεβερκούζεν (2-0) και Μάιντς ενώ προηγουμένως μια ισοπαλία (3-3 Αμβούργο) και δυο ήττες από Βόλφσμπουργκ και Αννόβερο. Από την άλλη πλευρά σε πέντε αναμετρήσεις οι Ρουμάνοι είναι αήττητοι καθώς έχουν 4 νίκες και δυο ισοπαλίες. Οι Γερμανοί προκρίθηκαν στους ομίλους ύστερα από δυο επεισοδιακά παιχνίδια κόντρα στον ΠΑΟΚ (1-1 εντός και 2-3 εκτός)ενώ η Στεάουα στον τελευταίο προκριματικό γύρο προκρίθηκε επί της Λέγκια Βαρσοβίας με δυο ισοπαλίες 1-1(εντός) και 2-2(εκτός).

Πρόταση: Προβλέπω ένα κλειστό παιχνίδι ύστερα από την εικόνα που έχει δείξει το σύνολο του Κέλερ ενώ η Στεάουα είναι με την αυτοπεποίθηση στα ύψη αλλά απουσιάζει από την σεζόν 2008-2009 στο Τσάμπιονς Λιγκ και στην πρεμιέρα θα αγωνιστεί κλειστά θεωρητικά. Αρχική επιλογή το 2-3 γκολ στη stoiximan σε απόδοση 2,02 ενώ θεωρώ εφικτό να επιτευχθεί γκολ μετά το 28ο λεπτό που δίνεται σε απόδοση 2,12 καθώς η Σάλκε φέτος 2/9 φετινά της γκολ έχει σκοράρει πριν από αυτό το λεπτό ενώ η Στεάουα δεν έχει την δυναμική να σκοράρει πριν από αυτό το λεπτό.

Τσέλσι – Βασιλεία

Στο Στάμφορντ Μπριτζ θα βρεθούν ξανά οι δυο ομάδες, καθώς δεν πέρασε καιρός από τότε που αναμετρήθηκαν στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Τότε οι Λονδρέζοι επικράτησαν με συνολικό σκορ 5-2. Στόχος για το σύνολο του Ζοζέ Μουρίνιο είναι το τρίτο συνεχόμενο ευρωπαϊκό τρόπαιο. Οι γηπεδούχοι δεν έχουν κάνει και το καλύτερο ξεκίνημα στο αγγλικό πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα σε 4 αναμετρήσεις στην Πρέμιερ Λιγκ έχουν δυο νίκες( Άστον Βίλα 2-1 και Χαλ 2-0) μια ισοπαλία (0-0) με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αλλά την περασμένη αγωνιστική υπέστησαν την πρώτη τους ήττα με 1-0 από την Έβερτον με τον Σαμουέλ Ετό να κάνει ένα ένα αρκετά καλό ντεμπούτο.

Η Βασιλεία από την πλευρά της στο πρωτάθλημα στις πρώτες 7 αγωνιστικές έχει 3 νίκες και 3 ισοπαλίες με μόλις μια ήττα από την Ζυρίχη με 1-2 παρά το γεγονός πως προηγήθηκαν. Οι Ελβετοί σκοράρουν ενώ ο βετεράνος επιθετικός Μάρκο Στρέλλερ είναι σε εξαιρετική κατάσταση καθώς έχει σκοράρει τέσσερις φορές στα πέντε τελευταία παιχνίδια. Οι φιλοξενούμενοι προκρίθηκαν στους ομίλους επικρατώντας της Λουντογκόρετς στον τελευταίο προκριματικό με σκορ 6-2 (2-4 εκτός έδρας και 2-0 εντός έδρας).

Πρόταση: Σε αυτό το παιχνίδι θα καταφύγω στο 4-6 γκολ που βρίσκεται σε απόδοση 2,65 στη stoiximan καθώς λίγο η ανωτερότητα των Άγγλων λίγο η επιθετική δεινότητα των Ελβετών θα μπορέσουν να αυξήσουν το δείκτη του σκορ σε υψηλά επίπεδα.