Προγνωστικά Στοιχήματος Β' Ιταλίας 24/9

Από: Αντώνης Μαρκαντώνης

23/09/2013

Τρίτη 24/9 σήμερα και στην Serie B της Ιταλίας είναι προγραμματισμένη η 6η αγωνιστική με φουλ αγωνιστική δράση. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 10 αγωνιστικές και όλοι οι αγώνες να παίζονται την ίδια ώρα, δεν θα αναλύσω και τους δέκα αγώνες αλλά έχω επιλέξει τέσσερις από αυτούς να ασχοληθώ στοιχηματικά.

ΒΑΡΕΖΕ-ΡΕΤΖΙΝΑ(21:30): Με απώλεια δύο βαθμών έφυγε η ομάδα της Βαρέζε από το Partenio Avellino οπού αντιμετώπισε την Αβελίνο. Η ομάδα του Andrea Agostinelli εμφανίστηκε με δύο πρόσωπα στο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο μπήκε δυνατά έλεγξε την ροή του αγώνα και έκανε πολλές ευκαιρίες. Σε μια από αυτές άνοιξε και το σκορ, συγκεκριμένα στο 40' λεπτό με σκόρερ τον Rea. Στο δεύτερο ημίχρονο σχεδόν εξαφανίστηκε όμως. Η Αβελίνο άρχισε να πιέζει κάνοντας κάποιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει ενώ η Βαρέζε δεν είχε καθαρό μυαλό και πάρα πολύ μέτρια ανάπτυξη στον αγώνα. Έτσι η Αβελίνο στο 63' λεπτό ισοφάρισε τον αγώνα με τον Arini. Η συνέχεια του αγώνα βρήκε και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βάλουν το γκολ της νίκης αφού μετά την ισοφάριση που δέχτηκε η Βαρέζε ξύπνησε και άρχισε να πιέζει με την Αβελίνο να συνεχίζει και αυτή στο ίδιο τέμπο πριν το γκολ της ισοφάρισης. Το σκορ όμως δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και έτσι η Βαρέζε έχασε δικαίως βάση της εμφάνισης που έκανε τους δύο βαθμούς.

Στον αντίποδα πολύ καλή εμφάνιση της Ρετζίνα εντός έδρας εναντίον της Νοβάρα αν και λόγο ατυχίας δεν κατάφερε να πάρει την νίκη. Η ομάδα του Giuseppe Pillon μπήκε με καθαρό μυαλό στον αγώνα χωρίς να έχει στο νου της στην βαριά ήττα που έκανε την 6η αγωνιστική. Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες παίξανε ωραίο ποδόσφαιρο και έχασαν πολλές ευκαιρίες. Η Νοβάρα όμως στο 28' λεπτό στάθηκε τυχερή και με αυτογκόλ του Colucci άνοιξε το σκορ. Στην επανάληψη η Ρετζίνα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο καθαρά για να πάρει θετικό αποτέλεσμα και έτσι από την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου πίεσε για την ισοφάριση. Στο 71' λεπτό τα κατάφερε και με σκόρερ Fischnaller έκανε το 1-1. Στην συνέχεια έχασε πολλές ευκαιρίες για την ανατροπή αλλά λίγο η αστοχία τον επιθετικών και το καλό στήσιμο της Νοβάρα στην αμυντική της γραμμή δεν τα κατάφερε.

ΠΡΟΤΑΣΗΠροβάδισμα για την Βαρέζε για τον λόγο ότι παίζει εντός έδρας, περιμένω καλή απόδοση κιόλας στον αγώνα της. Η ομάδα της Ρετζίνα έχει δύσκολο έργο για να καταφέρει να πάρει το κάτι θετικό. Επιλογή του άσσου με απόδοση 1.80 και με ρίσκο το OVER με απόδοση 2.12 στη stoiximan.

ΕΜΠΟΛΙ-ΣΙΕΝΑ(21:30): Νίκη για την Έμπολι με 3-1 έντος έδρας επί της Πάντοβα και συνέχιση του αήττητου σερί για την ομάδα του Maurizio Sarri. Αν και το τελικό σκορ ήταν το 3-1 η Πάντοβα δυσκόλεψε αρκετά την ομάδα της Έμπολι πριν αυτή φτάσει στη νίκη. Ποιο αναλυτικά στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μόνο μια ομάδα στον αγωνιστικό και αυτή ήταν η Πάντοβα που μπήκε πολύ δυνατά και άνοιξε το σκορ στο 13' λεπτό με τον Pasquato. Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έκανε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει και άλλα γκολ αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στην επανάληψη οι φωνές του Maurizio Sarri ξύπνησαν τους παίχτες του και έτσι από το 1' λεπτό της επανάληψης άρχισαν να πιέζουν ασφυχτικά και να κλείνουν την Πάντοβα στα καρέ της. Έτσι στο 60' λεπτό ο Maccarone ισοφάρισε τον αγώνα. Η πίεση και οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν και στο 85' λεπτό ο Tonelli έκανε την ανατροπή του σκορ σε 2-1. Λίγο πριν την λήξη του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90+4' ο Tavano έκανε το 3-1 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Δεύτερη σερί ισοπαλία για την Σιένα αυτή την φορά εντός έδρας εναντίον της Τερνάνα στο Artemio Franchi. Δυνατό ξεκίνημα στο πρώτο ημίχρονο για την Τερνάνα στον αγώνα με την Σιένα να προσπαθεί να επιτεθεί μόνο με αντεπιθέσεις. Έτσι στο 41' λεπτό η πίεση που έκανε η Τερνάνα έφερε και το γκολ με τον Antenucci . Στο δεύτερο ημίχρονο η Τερνάνα προτίμησε να παίξει μόνο άμυνα κάνοντας μια ευκαιρία όλοι κι'όλοι στην αγώνα, έτσι η ομάδα του Giuseppe Iachini που έπαιξε ποιο επιθετικά και πιέζοντας σε όλο το γήπεδο κατάφερε την ισοφάριση στο 67' λεπτό με τον Giannetti. Στην συνέχεια έχασε πολλές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Συνέχεια στο αήττητο θέλει να δώσει η Έμπολι και με τις δυνατότητες που έχει δείξει μέχρι στιγμής δεν θα δυσκολευτεί με αντίπαλο την Σιένα. Επιλογή του άσσου με απόδοση 2.22 και με ρίσκο το OVER με απόδοση 1.95 στη stoiximan .

ΜΠΑΡΙ-ΠΑΛΕΡΜΟ(21:30): Για ακόμη μία φορά η ομάδα του Gennaro Gattuso έκανε την γκέλα ύστερα από δύο σερί νίκες. Τι και αν η κατοχή της μπάλας σε όλο τον αγώνα ήταν υπέρ της Παλέρμο και οι Σπέτσια έπαιζε σε όλο τον αγώνα άμυνα; Η ομάδα της Παλέρμο κατάφερε να χάσει έναν δικό της αγώνα γι'ακόμη μια φορά. Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Η μεν Σπέτζια χτυπώντας στις αντεπιθέσης η δε Παλέρμο προσπαθώντας να εκμεταλλευθεί την κατοχή που είχε. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με την Παλέρμο να πιέζει για το γκολ και την Σπέτσια να την περιμένει για την αντεπίθεση. Στο 59' λεπτό η υπομονή που έκανε σε όλο τον αγώνα η Σπέτσια της βγήκε σε καλό και έτσι έγινε το 1-0 με το αυτογκόλ του Muñoz. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι αφού η Παλέρμο έκανε δοκάρια και ευκαιρίες δεν ισοφάρισε τον αγώνα και έτσι ήρθε μία ακόμη έκπληξη και γκέλα.

Νίκη έκπληξη και δεύτερη συνεχόμενη για την Μπάρι που αντιμετώπιζε εκτός έδρας την Πεσκάρα. Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα αλλά η Μπάρι ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 12' λεπτό με τον Galano, η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να χάνουν πολλές ευκαιρίες αλλά το σκορ δεν άλλαξε. Στην επανάληψη ίδιο σκηνικό με την Μπάρι να προσπαθεί να κάνει το 0-2 και την Πεσκάρα να προσπαθεί για αρχή την ισοφάριση και στην συνέχεια για την ανατροπή. Το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε όμως μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η ομάδα του Vincenzo Torrente πήρε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Επιστροφή στις νίκες θέλει οπωσδήποτε η ομάδα του Gennaro Gattuso που η καρέκλα του μετά την νέα γκέλα που έκανε η ομάδα του ξανά τρίζει. Θα έχει όμως δύσκολο έργο αντιμετωπίζοντας την ομάδα που έχει κάνει δύο σερί εκπλήξεις με τις νίκες της. Επιλογή του διπλού με απόδοση 2.25 και με ρίσκο το G/G με απόδοση 1.83 στη stoiximan .

ΤΡΑΠΑΝΙ-ΤΣΕΖΕΝΑ(21:30)Τελευταίο παιχνίδι για τις προβλέψεις μου άφησα το ντέρμπι την Τραπάνι επί της Τσεζένα στο Polisportivo Provinciale. Ήττα της Τραπάνι, όπως σωστά προβλέψαμε, την προηγούμενη αγωνιστική εναντίον της Μοντένα με 3-1. Κακό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες με μόλις 5 ευκαιρίες μαζεμένες, αλλά η αποτελεσματικότητα στο σκοράρισμα του Babacar έκανε την διαφορά και έτσι μέσα σε 10' λεπτά η Μοντένα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0, το πρώτο γκολ στο 32' και το δεύτερο στο 42'. Στην επανάληψη η Τραπάνι προσπάθησε για την μείωση του σκορ και έτσι στο 57' λεπτό έκανε το 2-1 με τον Djurić. Στην συνέχεια προσπάθησε για την ισοφάριση του αγώνα αλλά στο 90+1 η Μοντένα βρήκε στην δεύτερη μόλις φάση που έκανε στο δεύτερο ημίχρονο τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Mazzarani να κάνει το τελικό 3-1.

Από την άλλη, εύκολο έργο είχε η Τσεζένα εντός έδρας αντιμετωπίζοντας την αδύναμη Κάρπι. Στο πρώτο ημίχρονο η Κάρπι προσπάθησε να κοντράρει την Τσεζένα αλλά στο 10' στάθηκε άτυχη αφού είδε τον Liviero να στέλνει την μπάλα στην εστία του και να δίνει το προβάδισμα στην Τσεζένα. Στην συνέχεια προσπάθησε για την ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε. Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσεζένα δεν είχε όρεξη για αστεία και έτσι κατάφερε να βάλει άλλα 3 γκολ το πρώτο στο 69' λεπτό για το 2-0 με τον D'Alessandro, 3-0 με τον Succi, 3' λεπτά αργότερα η Κάρπι σημείωσε το γκολ της τιμής με τον Çani. Το τελικό 4-1 έγινε στο 90+1 με τον Succi να σημειώνει τι δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα.

ΠΡΟΤΑΣΗ:  Με την ψυχολογία υπέρ της πάει να αντιμετωπίσει εκτός έδρας στο ντέρμπι της ημέρας η Τσεζένα μετά την εύκολη νίκη της. Στον αντίποδα η Τραπάνι εκμεταλλεύοντας την έδρα της θα προσπαθήσει για την νίκη. Επιλογή του OVER με απόδοση 1.95 και με ρίσκο ο άσσος με απόδοση 2.17 στη stoiximan .