Προγνωστικά Στοιχήματος Β' Ιταλίας 21/9

Από: Αντώνης Μαρκαντώνης

20/09/2013

Συνέχεια της 6ης αγωνιστικής σήμερα Σάββατο στο πρωτάθλημα της Serie B στην Ιταλία, που ρίχνει και αυλαία ταυτόχρονα, λόγο του προγραμματισμού της 7ης αγωνιστικής μεσοβδόμαδα. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει συνολικά 9 αγώνες αλλά στοιχηματικά θα ασχοληθώ με τους τέσσερις όπως και την προηγούμενη εβδομάδα.

ΑΒΕΛΙΝΟ-ΒΑΡΕΖΕ(16:00): Σπουδαία εντός έδρας νίκη για την ομάδα της Βαρέζε(όπως σωστά προβλέψαμε)εναντίον της Πεσκάρα με σκορ 3-2, σε έναν αγώνα για γερά νεύρα και με πολλά καρδιοχτύπια στα τελευταία λεπτά. Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα και έδειξαν από την αρχή πόσο ήθελαν την νίκη. Το σκορ άνοιξε στο 12' λεπτό η Πεσκάρα με τον Maniero, αλλά η Βαρέζε δεν άργησε να απαντήσει και ισοφάρισε το παιχνίδι στο 24' λεπτό με τον Pavoletti όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα της Βαρέζε πήρε το προβάδισμα στο 62' με σκόρερ τον Fiamozzi. Μετά το γκολ της Βαρέζε, η ομάδα του Cristian Bucchi άρχισε να πιέζει για την ισοφάριση κλείνοντας την Βαρέζε στα καρέ της για μεγάλο διάστημα. Η ισοφάριση ήρθε τελικά στο 84' λεπτό από τον Viviani, αλλά η ομάδα του Andrea Agostinelli δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και σε μια υποδειγματική αντεπίθεση 4' λεπτά αργότερα και με σκόρερ πάλι τον Pavoletti έκανε το 3-2 όπου ήταν και το τελικό σκορ.

Πρώτη ήττα της Αβελίνο εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική από την Λατσιάνο, με κακή εμφάνιση κιόλας για την ομάδα του Massimo Rastelli. Η ομάδα της Λατσιάνο μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο σε αντίθεση με την Αβελίνο που έδειχνε να είναι σε άλλο αγώνα. Έτσι η ομάδα της Λατσίανο το εκμεταλλεύτηκε κάνοντας πολλές φάσεις και κατάφερε να σκοράρει κιόλας στο 25' με τον Amenta όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στη επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αλλά η Λατσιάνο ανά διαστήματα έκανε σημαντικές φάσεις για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, δεν άλλαξε όμως μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα και έτσι η Αβελίνο έχασε έναν αγώνα που βάση της εμφάνισής της θα ήθελε να ξεχάσει γρήγορα.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Αν και η Αβελίνο παίζει εντός έδρας δεν έχει δείξει με την απόδοσή της μέχρι στιγμής ότι μπορεί να χτυπήσει την ομάδα της Βαρέζε. Επιλογή του διπλού με απόδοση 2.90 και με ρίσκο το OVER με απόδοση 2.25στη stoiximan .

ΡΕΤΖΙΝΑ-ΝΟΒΑΡΑ(16:00): Βαριά ήττα με 4-0 και μέτρια εμφάνιση εκτός έδρας για τη την ομάδα της Ρετζίνα την προηγούμενη αγωνιστική που έπαιζε εναντίον της αήττητης Τραπάνι. Η ομάδα του Giuseppe Pillon αν και έκανε αρκετές ευκαιρίες στον αγώνα δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο πρώτο ημίχρονο δέχτηκε δύο γκολ από τον Djurić στο 20' και στο 41'. Στην επανάληψη η ομάδα της Τραπάνι μπήκε για να καθαρίσει τον αγώνα και μέχρι το 63' λεπτό το είχε καταφέρει, με σκόρερ τον Pirrone στο 50' λεπτό έκανε το 3-0 και στο 63' ο Mancosu διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η ομάδα της Ρετζίνα πίεσε στο τέλος για το γκολ της τιμής αφού η Τραπάνι έριξε την απόδοσή της, αλλά δεν τα κατάφερε να σκοράρει και έτσι το 4-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Στον αντίποδα η ομάδα της Νοβάρα κέρδισε εντός έδρας δύσκολα στο Silvio Piola την Πάντοβα με 1-0. Μέτριο το πρώτο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες που έχασαν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ αλλά καμία δεν τα κατάφερε. Στην επανάληψη η Νοβάρα μπήκε ποιο δυνατά και με γκολ από τα αποδυτήρια στο 49' άνοιξε το σκορ με τον Buzzegoli. Η συνέχεια του παιχνιδιού βρήκε την ομάδα της Νοβάρα να κλείνετε στην άμυνα της και την Πάντοβα να προσπαθεί για την ισοφάριση χάνοντας πολλές ευκαιρίες. Το γκολ όμως δεν ήρθες και έτσι η Νοβάρα πήρε μια αγχωτική νίκη με την Πάντοβα να στέκεται άτυχη λόγο της αστοχίας των παιχτών της στο τελείωμα τον φάσεων.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Επιστροφή στις καλές εμφανίσεις θέλει να κάνει η Ρετζίνα και να αφήσει πίσω της την βαριά ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής. Η ομάδα της Νοβάρα θέλει την και αυτή την νίκη για να πλησιάσει κι'άλλο τις ομάδες που βρίσκοντε ψήλα στην βαθμολογία. Επιλογή του άσσου με απόδοση 2.80 και με ρίσκο το Χ με απόδοση 3.00 στη stoiximan .

ΜΟΝΤΕΝΑ-ΤΡΑΠΑΝΙ(16:00): Αήττητη παραμένει στο πρωτάθλημα η ομάδα της Τραπάνι όπου την προηγούμενη αγωνιστική νίκησε εύκολα την ομάδα της Ρετζίνα όπως ανέφερα και πιο πάνω με 4-0 ρίχνοντας κιόλας την απόδοση της στα τελευταία λεπτά. Οι σκόρερ για την ομάδα του Roberto Boscaglia ήταν οι Djurić με δύο γκολ στο 20' και στο 41' για το πρώτο ημίχρονο,στο δεύτερο με σκόρερ τον Pirrone στο 50' λεπτό το 3-0 και στο 63' ο Mancosu να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Από την άλλη εκτός έδρας ήττα της Μοντένα με 1-0 από την Μπάρι στο San Nicola με μέτριο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στα μακρινά σουτ. Στην επανάληψη η ομάδα της Μπάρι πέτυχε στο 53' λεπτό το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με τον Ceppitelli. Η συνέχεια του αγώνα δεν είχε κάτι το αξιοσημείωτο και έτσι το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Δύσκολη αποστολή εκτός έδρας για την αήττητη ομάδα της Τραπάνι, στον αντίποδα η ομάδα της Μοντένα θέλει να επιστρέψει στα καλά αποτελέσματα και με σύμαχο την έδρα της θα προσπαθήσει για την νίκη. Επολογή του άσσου με απόδοση 2.25 και με ρίσκο το OVER με απόδοση 2.15 στη stoiximan .

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ- ΓΙΟΥΒΕ ΣΤΑΜΠΙΑ(16:00): Κακή πορεία και για τις δύο ομάδες στο πρωτάθλημα μέχρι στιγμής. Την προηγούμενη αγωνιστική ήρθαν και οι δύο στα παιχνίδια που έπαιζαν ισόπαλες. Ποιο συγκεκριμένα η ομάδα της Στάμπια ήρθε ισόπαλη 2-2 εντός έδρας αντιμετωπίζοντας την Σιένα στο Romeo Menti, η ομάδα της Στάμπια μπήκε δυνατά στην αρχή του παιχνιδιού δείχνοντας πόσο θέλει την νίκη, στο 24' λεπτό ο Scozzarella έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, για να έρθει 7' λεπτά αργότερα ο Vitale με πέναλτι να κάνει το 2-0. Στο 37' λεπτό η Σιένα μείωσε σε 2-1 με τον Giannetti. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Σιένα μπήκε καθαρά για να ισοφαρίσει τον αγώνα και να προσπαθήσει για την ανατροπή του σκορ, ενώ η Στάμπια για να κρατήσει το 2-1. Στο 66' όμως ήρθε η ισοφάριση για την Σιένα με σκόρερ τον Paolucci. Στην συνέχεια και μέχρι την λήξη του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το γκολ της νίκης αλλά καμία δεν κατάφερε να σκοράρει.

Κακή πορεία όπως είπα και η Τσιντέλα στο πρωτάθλημα μέχρι στιγμής, με την ομάδα του Claudio Foscarini να φέρνει εντός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο την Λατίνα σε ένα πάρα πολύ κακό ματς και από τις δύο ομάδες. Την πολύ κακή εικόνα του παιχνιδιού αντικατροπτρίζει επάξια το 0-0 και το θέαμα που... δεν είδαν όσοι θεατές βρέθηκαν στο Guido Biondi. Στο πρώτο ημίχρονο συνολικά και οι δύο ομάδες έκαναν 6 ευκαιρίες με μόνο οι 2 από αυτές να είναι σχεδόν κλασσικές για γκολ. Στο δεύτερο η εικόνα των δύο ομάδων καλυτέρεψε λίγο κάνοντας κάποιες φάσεις και οι δύο ομάδες αλλά το τελικό σκορ παρέμεινε το ίδιο.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Ισοδύναμες και οι δύο ομάδες και όπως είπα με κακή πορεία μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Επιλογή του Χ με απόδοση 3.10 και με ρίσκο το OVER με απόδοση 2.05 στη stoiximan .