Προγνωστικά Στοιχήματος Β'Ιταλίας 14/9

Από: Αντώνης Μαρκαντώνης

14/09/2013

Με οκτώ παιχνίδια που είναι προγραμματισμένα σήμερα Σάββατο συνεχίζεται η 4η αγωνιστική της Serie B.Από αυτά θα ακολουθήσω την συνταγή  της προηγούμενης Κυριακής και θα ασχοληθώ στοιχηματικά με τα τέσσερα.

ΒΑΡΕΖΕ-ΠΕΣΚΑΡΑ(16:00):Την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα όπως σωστά προβλέψαμε πανηγύρισε η ομάδα του Andrea Agostinelli με σκορ 0-3 επί της Λατίνα εκτός έδρας στο "Domenico Francioni". Μοιρασμένες οι ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες αλλά η Βαρέζε ήταν αυτή που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και συγκεκριμένα με τον Zecchin στο 24'. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Βαρέζε μπήκε καθαρά για να τελειώσει τον αγώνα και να φύγει με την νίκη. Έτσι στο 57' ο Cali έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Από κει και πέρα η Λατίνα έκανε κάποιες ευκαιρίες και προσπάθησε να μειώσει το σκορ,αλλά η ομάδα της Βαρέζε έλεγχε απόλυτα τον αγώνα και το έδειξε έμπρακτα στο 89' που με σκόρερ τον Pavoletti έκανε το τελικό 0-3. Σε αντίθεση με την Βαρέζε η ομάδα της Πεσκάρα στραβοπάτησε εντός έδρας επί της Κροτόνε με ισοπαλία 2-2.Η ομάδα της Κροτόνε άνοιξε το σκορ στο 30' με εύστοχο πέναλτι από τον Torromino για να έρθει ο Maniero στο 43' και πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου να ισοφαρίσει.Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Πεσκάρα προηγήθηκε στο 58' με τον Nielsen,αλλά η ομάδα του Massimo Drago δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με σκόρερ ξανά τον Torromino στο 77' πάλι με πέναλτι έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από μία δύσκολη έδρα.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Συνέχεια στα καλά αποτελέσματα θέλει να δώσει η Βαρέζε και θα το προσπαθήσει εκμεταλευόμενη και την έδρα της.Η ομάδα της Πεσκάρα από την άλλη θέλει να αφήσει πίσω της το στραβωπάτημα που έκανε την προηγούμενη αγωνιστική. Επιλογή του άσσου με απόδοση 2.50 και με ρίσκο το Χ με απόδοση 3.05 στη stoiximan

ΓΙΟΥΒΕ ΣΤΑΜΠΙΑ-ΣΙΕΝΑ(16:00) :Δύσκολη αποστολή είχε να αντιμετωπίσει η ομάδα της Στάμπια εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική επί της Ρετζίνα στο Giuseppe Pillon και όπως σωστά προβλέψαμε ηττήθηκε με 3-1. Η ομάδα του Piero Braglia στο πρώτο ημίχρονο ήταν απογοητευτική και δεν έκανε ούτε μια ευκαιρία. Στο δεύτερο ημίχρονο η Στάμπια μπήκε ποιο ζεστά στον αγώνα και στο 49' άνοιξε το σκορ με τον  Suciu .Από'κει και πέρα όμως αντί να συνεχίσει την καλή αρχή που έκανε ήρθε η κατρακύλα και μέσα σε 11' λεπτά και συγκεκριμένα από το 70' μέχρι και το 81' η Ρετζίνα έκανε την ανατροπή. Ο Di Michele στο 70' ισοφάρισε για την ομάδα της Ρετζίνα, στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Gerardi όπου στο 76' έβαλε μπροστά την ομάδα του και 5' λεπτά αργότερα στο 81' ολοκλήρωσε και τις όποιες σκέψεις για ισοφάρισης του αγώνα κάνοντας το 3-1. Στον αντίποδα η ομάδα της Σιένα έκανε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα με 3-2 εντός έδρα επί της Μπάρι στο "Artemio Franchi". Η ομάδα του Giuseppe Iachini μπήκε για να καθαρίσει γρήγορα τον αγώνα και έτσι μέσα σε 8 λεπτά από την έναρξη του παιχνιδιού είχε κάνει το 2-0, ποιο συγκεκριμένα στο 6' λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Giannetti και δύο λεπτά αργότερα στο 8' έκανε το 2-0 με σκόρερ τον D'Agostino. Στο 31' ο Paolucci έγραψε το 3-0, η Μπάρι όμως 7' λεπτά αργότερα μείωσε το σκορ σε 3-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου .Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Σιένα να αμύνεται και την Μπάρι να την έχει κλείσει στα καρέ της.Η μόνη όμως αλλαγή που έγινε στο σκορ ήρθε αργά και συγκεκριμένα στο 90+1 ο Galano έκανε το 3-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΡΟΤΑΣΗ:Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της θα ψάξει η Σιένα εκτός έδρας. Από την άλλη η Στάμπια θέλει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα. Επιλογή του διπλού με απόδοση 2.17 και με ρίσκο το Χ με απόδοση 3.10 στη stoiximan

ΚΑΡΠΙ-ΕΜΠΟΛΙ(16:00): Γκέλα για την Έμπολι εντός έδρας στο "Carlo Castellani" με σκορ 1-1 επί της Τραπάνι. Η ομάδα του Maurizio Sarri προηγήθηκε νωρίς στον αγώνα και συγκεκριμένα στο 16' λεπτό με σκόρερ τον Moro που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι ευκαιρίες ήταν μοιρασμένες και για τις δύο ομάδες ψάχνανε το γκολ, η Τραπάνι όμως ήταν αυτή που έφτασε στην ισοφαρίσει του αγώνα στο 73' λεπτό με τον Lunco. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα και έτσι η ομάδα του Roberto Boscaglia έκανε την ζημιά και έφυγε με την ισοπαλία από μια δύσκολη έδρα. Από την άλλη η νεοφώτιστη Κάρπι πήρε την πρώτη της νίκη στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Σπέτσια στο "Alberto Picco" με σκορ 0-2. Η ομάδα του κάνοντας ένα καλό πρώτο ημίχρονο άνοιξε το σκορ στο 27' με τον Concas. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Σπέτσια μπήκε για να γυρίσει το ματς αλλά εκεί που πίεζε για το γκολ έμεινε με δέκα παίχτες από την αποβολή του Catellani με απευθείας κόκκινη στο 74', μετά από αυτή την εξέλιξη και εκμεταλλευόμενη το πλεονέκτημα του ενός παραπάνω παίχτη η ομάδα της Κάρπι πίεσε και κατάφερε να φτάσει στο 0-2 με σκόρερ τον Inglese που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΡΟΤΑΣΗ:Ξεκάθαρο προβάδισμα για την ομάδα της Έμπολι που θέλει να συνεχίσει το αήττητο. Απο την πλευρά της η Κάρπι θα προσπαθήσει για το καλό αποτέλεσμα. Επιλογή του διπλού με απόδοση 2.22 και με ρίσκο το Χ με απόδοση 3.10 στη stoiximan .

ΛΑΤΣΙΑΝΟ-ΑΒΕΛΙΝΟ(16:00): Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την ομάδα της Λατσιάνο εναντίον της Τσεζένα με 0-1. Η ομάδα  του Carmine Gautieri έδειξε από την αρχή ότι θέλει τον αγώνα και έτσι παίζοντας καλή άμυνα έκλεισε το ημίχρονο δεχόμενη μόνο δύο ευκαιρίες από την Τσεζένα. Στην επανάληψη η ομάδα της Τσεζένα άρχισε να πιέζει αλλά η ομάδα της Λατσίανο στάθηκε πάρα πολύ καλά στον αγώνα και δεν κλείστηκε πίσω. Η φιλοσοφία της αυτή της έδωσε και το γκολ στο 53' με σκόρερ τον Falcinelli.Μετά το γκολ η ομάδα της Τσεζένα πίεσε για την ισοφαρίσει αλλά η αμυντική λειτουργία της Λατσιάνο στάθηκε καλά και έτσι το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα. Νίκη και για την Αβελίνο επί της Τερνάνα εντός έδρας με 1-0 στο "Partenio". Οι δύο ομάδες πήγαν με μοιρασμένες ευκαιρίες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο και χωρίς την κλασσική ευκαιρία. Στο δεύτερο ημίχρονο η Αβελίνο άνοιξε το σκορ στο 54' με σκόρερ τον Castaldo. Η Τερνάνα μετά την εξέλιξη αυτή ανοίχτηκε και έψαξε για την ισοφάριση πολιορκώντας το τέρμα της ομάδας του Massimo Rastelli, αλλά στάθηκε καλά στον αμυντικό τομέα και έτσι ο αγώνας βρήκε την ομάδα της Αβελίνο να πανηγυρίζει μία ακόμη νίκη και το αήττητο μέχρι στιγμής να συνεχίζεται.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Αμφίρροπο παιχνίδι στο "Guido Biondi", με τις δύο ομάδες να είναι αήττητες μέχρι στιγμής.Επιλογή του δπλού με απόδοση 3.40 και με ρίσκο το Χ με απόδοση 3.05 στη stoiximan .