Προγνωστικά Στοιχήματος Β' Γαλλίας 24/9

Από: Αντώνης Μαρκαντώνης

23/09/2013

Συνέχεια της 8ης αγωνιστικής για την Ligue 2 της Γαλλίας, με το πρόγραμμα να περιλαμβάνει 9 αγώνες για σήμερα. Όπως πάντα θα επιλέξω τέσσερις από αυτούς για να αναλύσω στοιχηματικά.

ΚΛΕΡΜΟΝ-ΚΑΕΝ(21:55): Εντός έδρας ισοπαλία με 0-0 εναντίον της Μέτς σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στις πολλές ευκαιρίες αλλά χωρίς να καταφέρει καμία να σκοράρει.

Εύκολο έργο για την Καέν την προηγούμενη αγωνιστική όπου αντιμετώπισε εντός έδρας την ομάδα της Νιόρ, όπου επικράτησε με 3-1. Δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Patrice Garande, όπου με τους Kodjia και Fajr να σκοράρουν σε 7' και 14΄λεπτό αντίστοιχα και να στέλνουν στα αποδυτήρια την ομάδα τους για το ημίχρονο με το υπέρ της 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Νιόρ μείωσε σε 2-1 στο 68' λεπτό με τον Roye, για να έρθει ο Wague στο 89' να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Δύσκολη εκτός έδρας αποστολή έχει να αντιμετωπίσει η ομάδα της Καέν επί της Κλερμόν που μετά την προηγούμενη πάλι εντός έδρας ισοπαλία της δεν θέλει να χάσει πάλι βαθμούς. Επιλογή το OVER με απόδοση 2.40 και με ρίσκο το διπλό με απόδοση 2.63 στη stoiximan .

ΛΑΒΑΛ-ΜΠΡΕΣΤ(21:55): Επιστροφή στις ήττες για την ομάδα της Λαβάλ, όπως σωστά πρόβλεψαμε, την προηγούμενη αγωνιστική. Έκτος έδρας αυτή την φορά με την ομάδα της Ίστρ να κερδίζει άνετα με 3-0. Με το 1-0 πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες,  με την Ίστρ να σκοράρει στο 18' λεπτό με τον Tardieu. Στην επανάληψη η ομάδα του Jose Pasqualetti χτύπησε ακόμη δύο φορές με τον Diarra στο 80' λεπτό για το 2-1 και τον Matheus Alves στο 90' να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Εύκολη νίκη από την άλλη για την ομάδα της Μπρέστ που έπαιζε εντός έδρας με την Μπαστιά στο Stade Francis-Le Ble. Το παιχνίδι κρίθηκε μόλις σε 5' λεπτά μετά την έναρξή του αφού ο Ramare έκανε γρήγορα γρήγορα το 1-0 και 1' λεπτό αργότερα ο Dernis το 2-0. Στην συνέχεια το αποτέλεσμα δεν άλλαξε αφού η Μπαστιά δεν κατάφερε να απειλήσει καθόλου την Μπρέστ όπου έκανε κάποιες ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Αν και φαίνεται θεωρητικά βάση βαθμολογίας ένα εύκολο παιχνίδι για την Μπρέστ, θα χρειαστεί μια καλή εμφάνιση για να πετύχει τη νίκη κόντρα στη Λαβάλ που καίγεται για βαθμούς. Επιλογή του διπλού με απόδοση 2.80 και με ρίσκο το G/G με απόδοση 1.90 στη stoiximan .

METΣ-ΝΑΝΣΙ(21:55): Όπως ανέφερα και ποιο πάνω στην πρόταση του αγώνα Κλερμόν-Καέν, η ομάδα της Μετς έπαιζε εκτός έδρας και παρέμεινε στο 0-0.

Επικράτηση της Νανσί με 2-1 αντιμετωπίζοντας την Τρουά εντός έδρας στο Stade Marcel Picot. Η ομάδα του Patrick Gabriel άνοιξε το σκορ στο 13' λεπτό με το αυτογκόλ του Carole στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη η Τρουά ισοφάρισε γρήγορα τον αγώνα και συγκεκριμένα με πέναλτι του Nivet στο 48' λεπτό. Η Νανσί όμως είχε την απάντηση και στο 67' με τον Karaboue ξανά πήρε το προβάδισμα όπου το κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Και οι δύο ομάδες θα παίξουν καθαρά για την νίκη για να πλησιάσουν τις πρώτες θέσεις τις βαθμολογίες. Ελαφρύ όμως προβάδισμα για την ομάδα της Μέτς που παίζει εντός έδρας. Επιλογή του άσσου με απόδοση 2.25 και με ρίσκο το OVER με απόδοση 2.40 στη stoiximan .

ΝΙΟΡ-ΝΙΜ(21:55): Ήττα με κακή εμφάνιση της Νιόρ όπως προανέφερα με αντίπαλο την Καέν με τελικό αποτέλεσμα 3-1. Δύο γκολ από Kodjia και Fajr σε 7' και 14΄λεπτό όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Μείωση του σκορ σε 2-1 στο 68' λεπτό με τον Roye με τον Wague στο 89' να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

Ήττα και για την Νίμ εντός έδρας με αντίπαλο την Αρλ-Αβινιόν στο Stade des Costieres με σκορ 1-2.  Η δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες με 1-1 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τον Nabab να δίνει το προβάδισμα στο 23' λεπτό στην Αρλ αλλά τον Cissokho να ισοφαρίζει για την Νίμ 4' λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 27' λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Nabab ξανασκόραρε για την ομάδα του στο 51' λεπτό κάνοντας το 1-2 όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Την δεύτερη εντός έδρας νίκη της θα προσπαθήσει να κάνει η Νιόρ που θέλει να κάνει και την καλή εμφάνιση. Από την άλλη ίδιο σκηνικό και για την Νίμ που θα παραταχθεί για την νίκη και αυτή. Επιλογή του άσσου με απόδοση 2.10 και με ρίσκο το Χ με απόδοση 3.05 στη stoiximan .