Προγνωστικά Στοιχήματος Β' Γαλλίας 20/9

Από: Αντώνης Μαρκαντώνης

19/09/2013

Πολλές εκπλήξεις σημειώθηκαν την προηγούμενη αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Ligue 2 στην Γαλλία, οι δύο μεγαλύτερες ήταν το 4-1 της Λαβάλ επί της αήττητης μέχρι τότε Ανζέρ και το 6-2 της Χάβρη που έδωσε τέλος στο αήττητο σερί της Λάνς στο πρωτάθλημα. Για σήμερα Παρασκευή το άνοιγμα της αγωνιστικής περιελαμβάνει 9 αγώνες. Από αυτούς έχω ξεχωρίσει τους τέσσερις για να ασχοληθώ στοιχηματικά.

ΙΣΤΡ-ΛΑΒΑΛ(21:00): Εκτός έδρας ισοπαλία απέσπασε την προηγούμενη αγωνιστική επί της αήττητης μέχρι στιγμής Τούρ η ομάδα της Ίστρ στο Stade de la Vallee du Cher με 2-2. Τα δύο γκολ για την Τουρ σημειώθηκαν, με αυτογκόλ το 1-0 νωρίς στον αγώνα μόλις στο 2' λεπτό ο Sainati και Cetout στο το 14' το 2-0. Η ομάδα της Ίστρ μείωσε αρχικά στο 37' με τον Tardieu και πήρε την σημαντική εκτός έδρας ισοπαλία στο 67' με σκόρερ τον Diarra.

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε στο πρωτάθλημα κάνοντας και την έκπληξη με σπουδαία εμφάνιση εντός έδρας στο ντέρμπι επί της αήττητης μέχρι τότε Ανζέρ η ομάδα της Λαβάλ στο Francis Le Basser, με σκορ 4-1. Τα γκολ για την Λαβάλ σημείωσαν στο 14' λεπτό ο Bekamenga στο 40' και πριν την ληξη του ημιχρόνου ο Robic το 2-0. Ακόμη δύο γκολ στην επανάληψη με Diallo στο 48' και Alla στο 65' με πέναλτι. Για την Ανζέρ το μοναδικό γκολ σημειώθηκε στο 33' λεπτό από τον Gamboa.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα ψάχνει η ομάδα της Ίστρ εντός έδρας, σε αντίθεση με την Λαβάλ που έρχεται με την ψυχολογία ανεβασμένη μετά και την σπουδαία νίκη της επί της Ανζέρ. Επιλογή του άσσου με απόδοση 2.05 και με ρίσκο το Χ με απόδοση 3.20 στη stoiximan.

ΚΛΕΡΜΟΝ-ΜΕΤΖ(21:00): Αγώνας με ελάχιστες φάσεις και χωρίς κάτι αξιοσημείωτο στην εκτός έδρας αναμέτρηση της Κλερμόν επί της Νίορ στο Rene Gaillard, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 0-0.

Στον αντίποδα ωραίο παιχνίδι έγινε στο Municipal Saint-Symphorien, με την ομάδα της Μέτς να έρχεται ισόπαλη εναντίον της Νιμ. Τα γκολ της Μέτς σημειώθηκαν από τους N'Gbakoto στο 12' και Fauvergue στο 90' ενώ για την Νίμ σκόραραν ο Boche στο 58' και Nouri στο 79' λεπτό που για λίγο δεν κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της νίκη και να έκανε μια ακόμη έκπληξη την προηγούμενη αγωνιστική.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Και οι δύο ομάδες κυνηγάνε την καλή εμφάνιση και το αποτέλεσμα.Η μεν Κλερμόν για να κάνει την νίκη εκμεταλλευόμενη και την έδρα της η δε Μέτς για να καταφέρει να ανέβει κι'άλλο στην βαθμολογία. Επιλογή του άσσου με απόδοση 2.17 και με ρίσκο το Χ με απόδοση 3.05 στη stoiximan.

ΝΑΝΣΙ-ΤΡΟΥΑ(21:00): Εύκολη επικράτηση της Τρουά εντός έδρας στο Stade de l'Aube επί της Σατορού με 3-0. Και τα τρία γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Jean-Marc Furlan, η αρχή έγινε μόλις στο 7' λεπτό με τον Gimbert, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Nivet στο 32' το 2-0 και το τελικό 3-0 πάλι με σκόρερ τον Gimbert στο 44'.

Από την άλλη εκτός έδρας ισοπαλία για την Νανσί με 1-1 στο Dominique Duvauchelle επί της Κρετέιγ με την ομάδα του Patrick Gabriel να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να πάρει την νίκη, αφού η ομάδα της Κρετέιγ αγωνιζόταν με 10 παίχτες από το 59' με την απευθείας κόκκινη που δέχτηκε ο Loureiro και να δέχεται την ισοφαρίσει στο 90+1 από τον N'Doye. Για την ομάδα της Νανσί είχε σκοράρει στο 43' λεπτό ο Jeannot και την είχε βάλει μπροστά στο σκορ.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Δύσκολος εντός έδρας αγώνας για την Νανσί με αντίπαλο την Τρουά που προσπαθεί να σταθεροποιήσει την απόδοσή της και τα αποτελέσματα που παίρνει στο πρωτάθλημα μέχρι στιγμής. Επιλογή του OVER με απόδοση 2.30 και με ρίσκο το Χ με απόδοση 3.15 στη stoiximan.

ΣΑΤΟΡΟΥ-ΧΑΒΡΗ(21:00): Όπως προανέφερα και πιο πάνω η Σατορού γνώρισε εύκολα με 3-0 εκτός έδρας την ήττα από την ομάδα της Τρουά.

Σε αντίθεση με την ομάδα της Σατορού, η  Χάβρη έκανε και αυτή μια από τις εκπλήξεις που σημειώθηκαν την προηγούμενη αγωνιστική κερδίζοντας άνετα την μέχρι τότε αήττητη στο πρωτάθλημα Λάνς με τελικό σκορ 6-2. Από το πρώτο ημίχρονο κιόλας η Χάβρη έδειξε πόσο ήθελε την νίκη και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 4-1! Αυτή που άνοιξε το σκορ δεν ήταν η Χάβρη όμως αλλά η Λανς μόλις στο 4' λεπτό με τον Chavarria. Γρήγορη απάντηση για την ισοφάριση του παιχνιδιού από τον Rivière 5' λεπτά αργότερα και μετά ήρθε ένα μαγικό δεκάλεπτο για την ομάδα του Erick Mombaerts, όπου σημειώθηκαν 3 γκολ.Η αρχή με τον Mesloub στο 22' και την σκυτάλη να παίρνει ο Mahrez 4' λεπτά αργότερα, το τέλος του μαγικού δεκαλέπτου το έγραψε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ο Mesloub στο 36'. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Χάβρη έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της με τον Sao στο 63' να κάνει το 5-1 και τον Bonnet στο 73' το 6-2(ενδιάμεσα στο 67' λεπτό ο Ljuboja είχε μειώσει σε 5-2 το σκορ). Έτσι δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος και η ομάδα της Χάβρη έκανε την έκπληξη.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα θέλει να δώσει η Χάβρη αλλά θα βρει μπροστά την Σατορού όπου θέλει την νίκη και το καλό αποτέλεσμα στην έδρα της για να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις. Επιλογή του διπλού με απόδοση 2.25 και με ρίσκο το OVER με απόδοση πάλι 2.25 στη stoiximan.