Προγνωστικά Στοιχήματος Β'Γαλλίας 14/9

Από: Αντώνης Μαρκαντώνης

14/09/2013

Με πολλές γκέλες των φαβορί της ανόδου άνοιξε χθες η αυλαία της 6ης αγωνιστικής,μεγαλύτερη αίσθηση έκανε η γκέλα της μέχρι χθες αήττητης Ανζέρ με το βαρύ 4-1 από την Λαβάλ που μέτραγε 5 σερί ηττες.Συνέχεια όμως σήμερα Σάββατο στο πρωτάθλημα της Ligue 2, με το πρόγραμμα να περιλαμβάνει τον αγώνα Χάβρη-Λανς.

ΧΑΒΡΗ-ΛΑΝΣ(15:00):Μια ήττα και μια νίκη μετράει στις δύο αγωνιστικές πριν την διακοπή η Λανς. Η ομάδα του Eric Sikora δέχτηκε μια δυνατή σφαλιάρα χάνοντας στο κύπελλο από την ομάδα της Κρετείγ εντός έδρας με 3-4. Αν και η Λάνς άνοιξε το σκορ στο 13' με πέναλτι του Coulibaly στο 36' ισοφαρίστηκε με πέναλτι του Lasage διαμορφώνοντας το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Κρετέιγ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με γρήγορο γκολ στο 49' με σκόρερ τον Seck και τον Essombe να κάνει το 1-3 στο 66'.Η μείωση του σκορ για την Λάνς ήρθε στο 79' με τον Ducasse αλλά η Κρετέιγ απάντησε γρήγορα κάνοντας το 2-4 στο 84'.Η ομάδα της Λάνς προσπάθησε για την ισοφάριση και στο 89' με πέναλτι του N'Diaye έκανε το 3-4.Το σκορ δεν άλλαξε και έτσι η Λάνς έμεινε εκτός κυπέλλου. Στον αγώνα του πρωταθλήματος όμως ξεπέρασε το σοκ του αποκλεισμού κερδίζοντας με 1-0 την Τρουά εντός έδρας στο "Felix Bollaert".Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε από τον Coulibaly στο 57' και έτσι το αήττητο στο πρωτάθλημα συνεχίστηκε.

Στον αντίποδα η Χάβρη μέχρι στιγμής δεν έχει γευτεί την νίκη στο πρωτάθλημα αλλά ούτε και στο κύπελλο. Στον αγώνα του κυπέλλου αγωνιζόμενη εντός έδρας στο "Jules Deschaseaux" αποκλείστηκε στην παράταση από την Αμιέν με σκορ 3-2(2-2 το σκορ της κανονικής διάρκειας). Η ομάδα της Αμιέν προηγήθηκε στο σκορ κάνοντας στο 24' το 0-1 με τον Tehoue που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να πάρει αέρα δυο τερμάτων και συγκεκριμένα στο 69' με σκόρερ πάλι τον Tehoue.Η ομάδα του Erick Mombaerts αντέδρασε και μείωσε 1' λεπτό αργότερα με τον Mahrez, στο 84' ήρθε και το γκολ της ισοφάρισης με σκόρερ ξανά τον Mahrez. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Η ομάδα της Αμιέν σκόραρε στο 100' με τον Koubemba, η Χάβρη δεν είχε την απάντηση και έτσι έχασε την πρόκριση. Στο πρωτάθλημα πάλι δεν κατάφερε να γευτεί την χαρά της νίκης αντιμετωπίζοντας την ομάδα της Νιμ στο "Stade des Costieres" όπου έφυγε με την ισοπαλία χωρίς να σημειωθεί κάποιο τέρμα από τις δύο ομάδες.

ΠΡΟΤΑΣΗ:Δύσκολος αγώνας για να γίνουν προβλέψεις.Η Χάβρη θέλει να κάνει την παρθενική της νίκη, από την άλλη η ομάδα της Λανς θέλει να συνεχίσει το αήττητο του πρωταθλήματος και να εκμεταλεύτει την σφαλιάρα της Ανζέρ στο χθεσινό παιχνίδι. Επιλογή του διπλού με απόδοση 3.15 και με ρίσκο το Χ με απόδοση 3.05 στη stoiximan