Προγνωστικά Στοιχήματος Β'Γαλλίας 13/9

Από: Αντώνης Μαρκαντώνης

13/09/2013

Επιστροφή της Ligue 2 μετά από την διακοπή 11 ήμερων,με το άνοιγμα του προγράμματος σήμερα Παρασκευή να περιλαμβάνει 8 αγώνες.Από αυτούς έχω επιλέξει τους 4 για να ασχοληθώ στοιχηματικά.

ΑΡΛ-ΚΑΕΝ(21:00):Με δύο σερί ήττες εκτός έδρας σε κύπελλο και πρωτάθλημα η ομάδα του Noel Toisi υποδέχεται εντός έδρας τη Καέν στο "Parc des Sports".Η πρώτη ήττα για την Αρλ ήρθε στο κύπελλο από την Νανσί με 1-0, με το γκολ του Louis στο 85'.Το αρνητικό σερί συνεχίστηκε και στο πρωτάθλημα, με την ομάδα της Νιόρ να κερδίζει εντός έδρας με 1-0 με το γκολ του Sala στο 52'.Ίδια μοίρα και για την Καέν.Η ομάδα του Patrice Garande δέχτηκε δύο απανωτά χαστούκια εντός έδρας σε κύπελλο και πρωτάθλημα.Στο παιχνίδι του κυπέλλου ηττήθηκε με 3-0 από την Οσέρ, το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα 30' από τον N'Tep,o Coulibaly στο 72' έκανε το 0-2 και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Sammaritano στο 90+2.Το δεύτερο χαστούκι ήρθε πάλι εντός έδρας για το πρωτάθλημα αυτη την φορά, με την ομάδα της Μέτζ να φεύγει νικήτρια από το "Michel dOrnamo" με 0-2.Και τα δύο γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Fauvergue να ανοίγει το σκορ στο 75' και τον Sakho στο 89' να διαμορφώνει το τελικό 0-2.

ΠΡΟΤΑΣΗ:Και οι δύο ομάδες στοχεύουν στην νίκη.Η Αρλ έχει το προβάδισμα διότι παίζει εντός έδρας αλλά η Καέν θέλει να βάλει τέλος στις δύο σερί ήττες που έχει κάνει.Επιλογή του διπλού με απόδοση 2.35 και με ρίσκο το Χ με απόδοση 3.05 στη stoiximan.

ΚΡΕΤΕΙΓ-ΝΑΝΣΙ(21:00): Με δύο θετικά αποτελέσματα σε κύπελλο και πρωτάθλημα η Κρετέιγ υποδέχεται εντός έδρας τη Νανσί στο "Dominique Duvauchelle".Το πρώτο θετικό αποτέλεσμα ήρθε με σπουδαία νίκη στο Κύπελλο εναντίον της Λάνς με 3-4 στο "Felix Bollaert".Το σκορ άνοιξε για την Λάνς στο 13' με πέναλτι ο Coulibaly με τον Lasage να κάνει το 1-1 στο 36' και αυτός με πέναλτι διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου.Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Κρετέιγ με το γρήγορο γκολ στο 49' με σκόρερ τον Seck και τον Essombe να κάνει το 1-3 στο 66'.Η μείωση του σκορ για την Λάνς ήρθε στο 79' με τον Ducasse αλλά η Κρετέιγ απάντησε γρήγορα κάνοντας το 2-4 στο 84'.Η ομάδα της Λάνς προσπάθησε για την ισοφάριση και στο 89' με πέναλτι του N'Diaye έκανε το 3-4 αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και έτσι η Κρετέιγ πήρε μια σπουδαία πρόκριση.Στο πρωτάθλημα η ομάδα του Jean-Luc Vasseur απέσπασε ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα επί της Κλερμόν ξανά εκτός έδρας με 0-0 στο "Gabriel Montpied".Στον αντίποδα όπως είπαμε και  στη επιλογή του αγώνα ΑΡΛ-ΚΑΝΕ, η ομάδα της Νανσί κέρδισε εντός έδρας την Αρλ με 1-0 για το κύπελλο.Στο πρωτάθλημα όμως έχασε στο "Stade Marcel Picot" από την Τούρ με 2-3.Το σκορ στο πρώτο ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Τούρ να προηγείται με το γκολ του Kouakou στο 23'.Στο δεύτερο μπήκαν μαζεμένα 4 γκολ, ο Walter στο 49' ισοφάρισε για την ομάδα του Patrick Gabriel αλλά στο 54' ο Kouakou με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 1-2 για την ομάδα της Τούρ, ισοφαρίσει όμως για την Νανσί σε 2-2 στο 56' με γκολ του Fontaine.Η Τούρ δεν άργησε να απαντήσει στο γκολ και στο 64' διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα με το γκολ του Ketkeophomphone.

ΠΡΟΤΑΣΗ:Συνέχεια στο σερί θετικών αποτελεσμάτων θέλει να κάνει η ομάδα της Κρετέιγ εκμεταλλεύοντας και την έδρα της,η ομάδα της Νανσί από την άλλη θέλει να προσπεράσει την ήττα από την Τούρ με ένα καλό αποτέλεσμα.Επιλογή του άσσου με απόδοση 2.40 και με ρίσκο το Χ με απόδοση 3.05 στη stoiximan.

ΛΑΒΑΛ-ΑΝΖΕΡ(21:00):Συνεχεία στο σερί ηττών που έχει μέχρι στιγμής για την Λαβάλ που μετράει 5 αγώνες χωρίς νίκη αλλά ούτε καν την γεύση της ισοπαλίας!Την προηγούμενη αγωνιστική η ομάδα του Hinschberger έχασε εκτός έδρας από την Ντιζόν στο "Gaston Gerard"με σκορ 1-0.Το μοναδικό γκολ της αναμετρήσεις σημειώθηκε στο 75' λεπτό από τον Tavares.Από την άλλη η Ανζέρ συνέχισε το αήττητο μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα με εντός έδρας νίκη.Η ομάδα του Stephane Moulin επικράτησε σχετικά δύσκολα της Μπρέστ με 2-1.Και τα τρία γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.Το προβάδισμα πήρε η Ανζέρ στο 76' με το αυτογκόλ του Moimbe, η ομάδα της Μπρέστ όμως ισοφάρισε στο 89' με τον Grougi η Ανζέρ όμως είχε την απάντηση και ακριβώς ένα λεπτό αργότερα στο 90' έκανε το 2-1 με σκόρερ τον Socrier που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΡΟΤΑΣΗ:Ξεκάθαρο το προβάδισμα της Ανζέρ με την Λαβάλ να δείχνει ότι δεν μπορεί να σταθεί στο πρωτάθλημα της Ligue 2.Επιλογή του διπλού με απόδοση 2.25 και με ρίσκο το OVER με απόδοση 2.30 στη stoiximan.

ΜΕΤΖ-ΝΙΜ(21:00):Με την νίκη εκτός έδρας επί της Καέν με 0-2 την προηγούμενη αγωνιστική όπως αναφέραμε και ποιο πάνω στην επιλογή του αγώνα ΑΡΛ-ΚΑΕΝ θα υποδεχτεί την Νίμ η ομάδα της Μέτζ στο "Municipal Saint-Symphorien".Στον αντίποδα η ομάδα της Νίμ πηγαίνει στον αγώνα, με απολογισμό μια ήττα στο κύπελλο εντός έδρας εναντίον της Τρουά και μια ισοπαλία πάλι εντός έδρας αυτή την φορά στο πρωτάθλημα με αντίπαλο την Χάβρι.Στο παιχνίδι του κυπέλλου η Νίμ δεν έκανε την έκπληξη εναντίον του φαβορί που ήταν η Τρουά και ηττήθηκε με 1-2.Αν και η Νίμ προηγήθηκε στο 18' με το γκολ του Benmeziane, η ομάδα του Bernard Blaquart ισοφάρισε αρχικά στο 39' με σκόρερ τον Cabot και γύρισε το ματς δέκα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα και συγκεκριμένα  στο 80' με γκολ του N'Diaye.Στο πρωτάθλημα η ομάδα του Victor Zvunka δεν κατάφερε να σκοράρει όπως ούτε και η ομάδα της Χάβρη και έτσι το σκορ έληξε 0-0.

ΠΡΟΤΑΣΗ:Να ζευγαρώσει τις νίκες θέλει η ομάδα της Μέτζ εντός έδρας,από την άλλη η ομάδα της Νίμ θα επιδιώξει την πρώτη νίκη της εκτός έδρας.Επιλογή του άσσου στο 1.90 και με ρίσκο το Χ με απόδοση 3.25 στη stoiximan.