Από: Ηλίας Μαλιγιάννης

30/09/2013

«Πέφτει» η αυλαία της έκτης αγωνιστικής στο Καμπιονάτο σήμερα, με την αναμέτρηση ανάμεσα στη Φιορεντίνα και την Πάρμα στο «Αρτέμιο Φράνκι».

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ – ΠΑΡΜΑ (21:45)

Από την πρώτη ήττα της για φέτος προέρχεται η Φιορεντίνα, αφού δεν κατάφερε να πάρει αποτέλεσμα στο «Σαν Σίρο» κόντρα στην Ίντερ. Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 60’ έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρόσι, ο οποίος πέτυχε το πέμπτο του γκολ σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα. Στη συνέχεια οι παίκτες του Μοντέλα δεν ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του αγώνα και «λύγισαν» στην πίεση της Ίντερ, δεχόμενοι δύο τέρματα στο τελευταίο 20λεπτο. Γενικότερα, δείχνει να μην έχει βρει ακόμα ρυθμό και σαφώς χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να βελτιωθεί, αφού και στο «Μπέργκαμο» επί της Αταλάντα, σκόραρε δύο γκολ, στις μοναδικές ίσως φάσεις που δημιούργησε. Επιστρέφει από τιμωρία ο μέσος Πιζάρο, εκτός οι τραυματίες Γκόμεζ και Γκουδράδο και Πασκουάλ.

Έπειτα από ένα εξαιρετικό παιχνίδι, όσον αφορά τη διακύμανσή του, η Πάρμα πήρε την πρώτη της νίκη επικρατώντας της Αταλάντα με σκορ 4-3. Έφτασε έτσι τους πέντε βαθμούς, έχοντας επίσης πάρει και δύο «λευκές» ισοπαλίες. Το απίστευτο με το εν λόγω ματς, είναι ότι σχεδόν όλα έγινα στο πρώτο 45λεπτο. Ο δείκτης του σκορ ήταν ήδη στο 4-3 και αν δεν αποβαλλόταν ο Αμάουρι στο 52’, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κατεβάσουν ταχύτητα, ίσως να βλέπαμε κι άλλα γκολ, πλην του 4-3 από τον Λιβάγια στο 79’, που δεν άλλαξε κάτι αναφορικά με τον νικητή. Η Πάρμα, ανέκαθεν ήταν ομάδα έδρας, ωστόσο γίνεται και επικίνδυνη για όποιον την υποτιμήσει. Τιμωρημένος ο επιθετικός Αμάουρι.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Θα αποφύγω το άσσο, αν και είναι αρκετά πιθανό αποτέλεσμα, διότι είναι σε καλό μομέντουμ η Πάρμα και εκτιμώ ότι θα σκοράρει έστω ένα τέρμα επομένως Γκολ/Γκολ με απόδοση 1.72 στο stoiximan.