Προγνωστικά στοιχήματος Α' Ιταλίας - 28/9

Από: Ηλίας Μαλιγιάννης

27/09/2013

Δύο αναμετρήσεις περιλαμβάνει το πρόγραμμα του Σαββάτου στη Σέριε Α, με τις Νάπολι και Μίλαν να καλούνται να αποδείξουν ότι οι ισοπαλίες της προηγούμενης αγωνιστικής ήταν απλά κακές παρενθέσεις.

ΤΖΕΝΟΑ - ΝΑΠΟΛΙ (19:00)

Καλή εμφάνιση για τη Τζένοα την προηγούμενη αγωνιστική, αναλογικά με την έδρα στην οποία αγωνίστηκε και τον τρόπο με τον οποίο εν τέλει ηττήθηκε. Η Ουντινέζε εντός έδρας είναι πολύ δυνατή και δυσκολεύτηκε χαρακτηριστικά να επικρατήσει των Γενοβέζων. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 79’ από τον Καλάιο σε… λάθος τέρμα! Αυτή ήταν η τρίτη ήττα σε πέντε παιχνίδια, ενώ προερχόταν από εκτός έδρας νίκη με αντίπαλο την Σαμπντόρια και εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία κόντρα στην Λιβόρνο. Ξανά εκτός ο αμυντικός Μανφρεντίνι λόγω τραυματισμού.

Απρόσμενη γκέλα για τη Νάπολι που δεν κατάφερε να κερδίσει την Σασσουόλο στο «Σαν Παόλο», μια ομάδα που δεν είχε ούτε βαθμό μέχρι την έναρξη της μεταξύ τους αναμέτρησης. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Παρτενοπέι, με τον Τζεμαϊλί να ανοίγει το σκορ στο 15’ με το πρώτο του τέρμα στο φετινό Καμπιονάτο. Ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα ο Ζαζά «εκτέλεσε» στον Ρέινα από δύσκολη γωνία και έφερε το ματς στα ίσια. 2/2 εκτός έδρας για την ομάδα του Μπενίτεθ. Δεν είναι διαθέσιμος ο μπακ-χαφ Μάτζιο (2 συμμ.).

ΠΡΟΤΑΣΗ: Έχει την ποιότητα και τις προσωπικότητες να αντιδράσει η Νάπολι και το 1,80 του «διπλού» είναι ικανοποιητικό.

ΜΙΛΑΝ - ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ (21:45)

«Χωλαίνει» η Μίλαν που δεν κατάφερε για τρίτο σερί παιχνίδι να πάρει τους τρεις βαθμούς. Παιχνίδι ανάλογης εξέλιξης με εκείνο κόντρα στην Τορίνο, το τελευταίο με αντίπαλο την Μπολόνια, καθώς οι Ροσονέρι βρέθηκαν να χάνουν με δύο γκολ διαφορά μετά το 60’. Είχαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν ξανά και να πάρουν τελικά τον βαθμό, σώζοντας την παρτίδα στις καθυστερήσεις. Το 0-1 στο 12’, έγινε 3-1 στο 62΄για τους γηπεδούχους, όμως ο Ρομπίνιο στο 89’ και ο Αμπάτε στις καθυστερήσεις γλίτωσαν τα.. χειρότερα. Κρίσιμο το αποψινό παιχνίδι, ο Αλέγκρι δεν έχει διαθέσιμους τους Μπαλοτέλι, Μοντολίβο, Κακά, Ελ Σααραουί, Πατσίνι, Μπονέρα, Ντε Σίλιο.

Χωρίς νίκη παραμένει η Σαμπντόρια, αφού ηττήθηκε ξανά, αυτή τη φορά από τη Ρόμα εντός έδρας. Άντεξε στο α’ ημίχρονο, λύγισε με απίστευτο γκολ του Μπενάτια στο 65’ Ο Ζερβίνιο διαμόρφωσε το τελικό 0-2 στο 88’, αφήνοντας με τον προβληματισμό τους γηπεδούχους. Ελαφρώς καλύτεροι εκτός έδρας οι Γενοβέζοι, μετρούν δύο ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς με το ίδιο σκορ 2-2. Αντίστοιχα, έχουν τρεις ήττες στο γήπεδό τους χωρίς μάλιστα να καταφέρουν να πετύχουν γκολ. Τιμωρημένος ο μέσος Μπαριλά, που αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις με τη Ρόμα.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Συνήθως παίρνει τα παιχνίδια με αντιπάλους επιπέδου Σαμπντόρια η Μίλαν, αλλά με τόσες απουσίες και τέτοια εικόνα δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. Γκολ/Γκολ με απόδοση 1.95 τον stoiximan.