Από: Ηλίας Μαλιγιάννης

24/09/2013

Πρώτο παιχνίδι για την εμβόλιμη αγωνιστική με την Ουντινέζε να υποδέχεται τη Τζένοα στο Φρίουλι.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ - ΤΖΕΝΟΑ (21:45)

Τους ίδιους βαθμούς μοιράζονται οι δύο ομάδες, έχοντας από μία νίκη και από μία ισοπαλία. Ωστόσο, η Ουντινέζε προέρχεται από την πρώτη ήττα για φέτος, αν και ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση με την Κιέβο εκτός έδρας. Προηγήθηκε μόλις στο 1’ με τον Μαικοσουέλ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Γκουιντολίν. Στο 13’ ο Πελισιέρ έφερε το ματς στα ίσια, για να έρθει ο Ριγκόνι στο 40’ να ολοκληρώσει πριν βγει το ημίχρονο, την ολική ανατροπή. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επιθετικοί και αν ο Ντι Νατάλε ήταν πιο «σοβαρός» στην τελική προσπάθεια ίσως το παιχνίδι να έληγε ισόπαλο όπως θα ήταν και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Εντός έδρας οι «Ζέβρες» μετρούν μία εύκολη επικράτηση επί της Πάρμα και μια… παραλίγο ήττα από την Μπολόνια (ισοφάρισαν στο 85’), παρότι είχαν κλασσικές ευκαιρίες να σκοράουν στο α' ημίχρονο.

Η Τζένοα έκανε δύο σερί ήττες στο ξεκίνημα, από Ίντερ (2-0 εκτός) και Φιορεντίνα (2-5 εντός), ωστόσο στα επόμενα δύο παιχνίδια έδειξε σημάδια βελτίωσης. Αρχικά επιβλήθηκε με άνεση της Σαμπντόρια στο τοπικό ντέρμπι της Γένοβας. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσαν οι Αντονίνι στο 9’, Καλάιο στο 50’ και Λόντι στο 66’. Το Σάββατο υποδέχτηκε τη νεοφώτιστη Λιβόρνο, που έχει περισσότερους βαθμούς από εκείνη και δείχνει ότι δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος για κανέναν. Το ματς «κόλλησε» στο 0-0, χωρίς μεγάλες ευκαιρίες και κάποια ομάδα να είναι κατά πολύ καλύτερη από την αντίπαλό της. Μακριά από τη Γένοβα μετρά ήδη μία νίκη και μία ήττα. Εκτός αποστολής ξανά ο αμυντικός Αντονέλι και ο μέσος Κούτσκα, τραυματίας και ο στόπερ Μανφρεντίνι.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Δυνατή στα εντός έδρας η Ουντινέζε, κάνει τις γκέλες της όπως με Μπολόνια, όμως αναμένω να επιστρέψει στις νίκες και θα επιλέξω τον άσσο που προσφέρεται στο 1.90 στον stoixman. Αξίζει επίσης το ρίσκο στο ποντάρισμα του anytime σκόρερ με τον Ντι Νατάλε να έχει απόδοση 2.00.