Από: Ηλίας Μαλιγιάννης

21/09/2013

Τρία παιχνίδια περιλαμβάνει το πρόγραμμα του Σαββάτου στο Καμπιονάτο, με τις ομάδες να έχουν μικρές διαφορές μεταξύ τους, κάνοντας δυσκολότερες τις προβλέψεις.

ΚΑΛΙΑΡΙ - ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ (19:00)

Σε εντός έδρας γκέλα υποχρέωσε τη Φιορεντίνα η Κάλιαρι την προηγούμενη αγωνιστική, κρατώντας την σε χαμηλά επίπεδα απόδοσης. Λίγες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους, αμυντικοί προσανατολισμοί για την Κάλιαρι που έβγαινε επικίνδυνα στην κόντρα. Δεν πτοήθηκε από το προβάδισμα των Βιόλα στο 72’, ισοφάρισε με τον Πινίγια στο 89’ που είχε μπει αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα.

Χωρίς νίκη παραμένει η Σαμπντόρια, έχασε το ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής με αντίπαλο τη συμπολίτισσα Τζένοα και μάλιστα στην έδρα της. Προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους στο 8’ και άλλα δύο τέρματα στο 50’ και το 66’, έκοψαν τα πόδια τον γηπεδούχων που δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να ανταποκριθούν στα δεδομένα ενός ντέρμπι. Πλήγμα η απουσία του επιθετικού Έντερ (3 συμμ.,1 γκολ).

ΠΡΟΤΑΣΗ: Δυνατή στα εντός η Κάλιαρι και παρότι το ματς γίνεται σε ουδέτερο γήπεδο δύσκολα θα σπάσει ο άσσος από αυτή την Σαμπντόρια. 1 με απόδοση 2.10 στον stoiximan.

ΚΙΕΒΟ - ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ (19:00)

Χωρίς νίκη έπειτα από τρεις αγωνιστικές η Κιέβο, ομολογουμένως δεν την ευνόησε το πρόγραμμα καθώς αντιμετώπισε Νάπολι (εντός) και Λάτσιο (εκτός), από τις οποίες ηττήθηκε. Στο τελευταίο ματς, οι Λατσιάλι μπήκαν αποφασισμένοι να σπάσουν μια δυσμενή παράδοση για εκείνους και το κατάφεραν πετυχαίνοντας τρία γκολ στο α’ ημίχρονο (Καντρέβα 8’, 38’, Λούλιτς 41’). Δυσκολεύεται στο επιθετικό κομμάτι η ομάδα του Σανίνο, αφού έχει σκοράρει μόλις δύο γκολ, εκείνα στο ματς με τη Νάπολι.

Έσωσε την παρτίδα στο 85’ η Ουντινέζε κόντρα στην Μπολόνια, με τον συνήθη ύποπτο Ντι Νατάλε να χαρίζει έναν βαθμό στην ομάδα του, γλιτώνοντάς την από την πρώτη εντός έδρας ήττα έπειτα από ένα χρόνο! Ωστόσο, με βάση την εικόνα του ματς οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν κάλλιστα να προηγηθούν στο α’ ημίχρονο αφού ήταν πιο επιθετικοί και έχασαν ευκαιρίες για γκολ. Τέταρτος βαθμός για την Ουντινέζε που έχει ακόμη μία νίκη και μία ήττα. Νοκ-άουτ Ντομίτσι και Πίντσι, επιστέφουν Μπάστα και Ερτό.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Αμφίρροπο παιχνίδι, αξίζει το ρίσκο στην ισοπαλία με απόδοση 3.30 στον stoiximan.

ΤΖΕΝΟΑ - ΛΙΒΟΡΝΟ (21:45)

Σπουδαία νίκη για τη Τζένοα, στο τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο τη Σαμπντόρια εκτός έδρας. Ο Ανατονίνι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του μόλις στο 8’ αλλάζοντας τα δεδομένα του αγώνα, δίνοντας παράλληλα ψυχολογική ανάταση στην Τζένοα. Η Σαμπντόρια δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και να ισορροπήσει το ματς, ο Καλάιο στο 50’ και ο Λόντι στο 66’, τελείωσαν την υπόθεση νίκη και χάρισαν το πρώτο «τρίποντο» για την ομάδα του Λιβεράνι.

Θετικότατο ξεκίνημα για τη νεοφώτιστη Λιβόρνο που μετρά έξι πόντους, παίρνοντας δύο απανωτές νίκες έπειτα από την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας. Σπουδαίο β’ ημίχρονο με αντίπαλο τη Σασουόλο και τελικό σκορ 1-4, ενώ κόντρα στην Κατάνια, σκόραρε δύο φορές μέσα σε έξι λεπτά και διπλασίασε τις νίκες της. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Παουλίνιο που πέτυχε και τα δύο γκολ.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Δεν θα κλειστεί η Λιβόρνο που έχει ανεβασμένη ψυχολογία, περιμένω ανοικτό ματς και θα επιλέξω το Over 2.5 με απόδοση 2.02 στον stoiximan.