Προγνωστικά στοιχήματος Α' Ιταλίας - 15/9

Από: Ηλίας Μαλιγιάννης

15/09/2013

Έξι αναμετρήσεις περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα στην πρώτη κατηγορία της Ιταλίας, δύο εξ αυτών ωστόσο καλύτερα να μην τις… ακουμπήσουμε!

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ – ΚΑΛΙΑΡΙ (13:30): Καταιγιστική η Φιορεντίνα στο τελευταίο της παιχνίδι, σκόραρε κατά της Τζένοα, όποτε ήθελε! Το τελικό 2-5 διαμορφώθηκε με τα γκολ των Ακουιλάνι (11’), Ρόσι (14’, 56’) και Γκόμεζ (41’, 90’), ενώ για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Τζιλαρντίνο στο 54’ και Λόντι στο 60’. Το σκορ στο α’ ημίχρονο ήταν στο 3-0 και γενικά οι «Βιόλα» δεν άφησαν περιθώρια στους Γενοβέζους να αμφισβητήσουν την κυριαρχία τους στο ματς. Ήταν η δεύτερη νίκη για την ομάδα του Μοντέλα, που έχει το απόλυτο. Μέτρια εμφάνιση για την Κάλιαρι την προηγούμενη αγωνιστική, δέχτηκε νωρίς δύο γκολ από τη Μίλαν στο Μεάστα. (Ρομπίνιο 8’, Μεξές 30’). Το γκολ του Σάου στο 33’, έδωσε νέο ενδιαφέρον στο β’ ημίχρονο όμως ο Μπαλοτέλι με τέρμα στο 62’ κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του. Χωρίς σημαντικές απουσίες αμφότερες.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Φαβορί για τη νίκη η Φιορεντίνα με τον άσσο να προσφέρεται στο 1.50 στον stoiximan. Δεύτερη επιλογή το Γκολ/Γκολ στο 1.80, αφού οι «Βιόλα» δέχονται συχνά γκολ και η Κάλιαρι θα βρει χώρους να σκοράρει έστω μία φορά.

ΒΕΡΟΝΑ – ΣΑΣΟΥΟΛΟ (16:00): Θετικές εντυπώσεις άφησε η Βερόνα την πρώτη αγωνιστική, όταν επικράτησε εντός έδρας της Μίλαν και μάλιστα με ανατροπή στο σκορ. Καλή εικόνα και στο δεύτερο ματς με τη Ρόμα για 50’, αν και δεν απειλούσε ιδιαίτερα. Στη συνέχεια κατέρρευσε αφού δέχτηκε τρία γκολ μέσα σε δέκα λεπτά (Κατσιατόρε αυτογκόλ 56’, Πιάνιτς 59, Λιάγιτς 66’). Η Σασουόλο που τερμάτισε πρώτη στο πρωτάθλημα της SerieB πέρυσι, τα βρίσκει σκούρα μέχρι στιγμής αφού δεν έχει πάρει ακόμα βαθμό. Δύο ήττες σε ισάριθμα ματς, με τη δεύτερη να είναι αποτελεί συντριβή και μάλιστα εντός έδρας. Αντιμετώπισε την επίσης νεοφώτιστη Λιβόρνο και παρότι ισοφάρισε το γκολ του Γκρέκο από το α’ ημίχρονο με τον Ζαζα στο 67’, έμεινε εκ νέου πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του Ροσάτι στο 69’ κάτι που της έκοψε τα πόδια. Στη συνέχεια δέχτηκε ακόμη σύο γκολ, αφού ανοίχτηκε για να ισοφαρίσει και οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην άμυνα.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Δεν έχουν μεγάλες διαφορές οι δύο ομάδες, εκτιμώ ότι ειδικά η Σασουόλο θα παίξει προσεκτικά στην άμυνα επομένως αξίζει το ρίσκο στην ισοπαλία με απόδοση 3.30 στον stoiximan.

ΛΙΒΟΡΝΟ – ΚΑΤΑΝΙΑ (16:00): Πολύ καλό β’ ημίχρονο έκανε η Λιβόρνο με αντίπαλο την Σασουόλο και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη, μετά την επάνοδό της στην SerieA, αφού την πρώτη αγωνιστική ηττήθηκε εντός έδρας από την ανώτερη αγωνιστικά Ρόμα. Αντιθέτως η Κατάνια, δεν έχει ακόμα βαθμό έπειτα από δύο αγωνιστικές, αφού γνώρισε δεύτερη ήττα, αυτή τη φορά από την Ίντερ εντός έδρας. Παρά τις καλές εντυπώσεις που άφησε στο πρώτο παιχνίδι, στο δεύτερο παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και δεν προέβαλε ιδιαίτερη αντίσταση την ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι. Παλάσιο στο 19, Ναγκατόμο στο 56’ και Άλβαρεζ στο 80’, ήταν οι σκόρερς σε ένα εύκολο βράδυ για τους Νερατζούρι, κάτι που παραδέχτηκε και ο προπονητής της Κατάνια.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Να σκοράρουν και οι δύο ομάδες με απόδοση 1.70 στον stoiximan.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ – ΜΠΟΛΟΝΙΑ (16:00): Άλλη ομάδα γίνεται η Ουντινέζε όταν αγωνίζεται εντός έδρας κάτι που φάνηκε στην αναμέτρηση με την Πάρμα την προηγούμενη αγωνιστική. Μόλις στο 11’ ο Μπαντου άνοιξε το σκορ για τις «Ζέβρες» με τον Χερτό να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 72’. Το γκολ του Κασάνο στο 80’, αφύπνισε τους γηπεδούχους που πέτυχαν και τρίτο γκολ έπειτα από εκτέλεση πέναλτι του Μουριέλ στις καθυστερήσεις. Χωρίς νίκη έμεινε για δεύτερη αγωνιστική η Μπολόνια, καθώς απέτυχε να νικήσει την Σαμπντόρια εντός έδρας. Οι «Ροσομπλού» έμειναν πίσω στο σκορ στο 25’, όμως βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψουν την κατάσταση με δύο γκολ, ένα του Μοσκαρέλι στο 41’ και ένα ακόμα εξαιρετικό σε εκτέλεση από τον Παναγιώτη Κονέ στο 64’. Όμως οι Γενοβέζοι είχαν απάντηση και έφεραν το ματς στα ίσα στο 71’ με τέρμα που σημείωσε ο Γκαμπιαντίνι.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Όσο το σύνολο του Γκουιντολίν παρουσιάζει αυτή την εικόνα στα εντός έδρας αξίζει ποντάρισμα, επομένως άσσος με απόδοση 1.83 στον stoiximan.

Στη Ρώμη η Λάτσιο υποδέχεται την Κιέβο και αγωνιστικά είναι φαβορί για τη νίκη, ωστόσο η παράδοση υπέρ των φιλοξενούμενων… τρομάζει, αφού δεν χάνουν στο Ολίμπικο για πάνω από μια δεκαετία! Στην αντίστοιχη περσινή αναμέτρηση το σκορ ήταν 0-1.

Στη Γένοβα υπάρχει τοπικό ντέρμπι ανάμεσα σε Σαμπντόρια και Τζένοα, με τις δύο ομάδες να μην έχουν ξεκινήσει καλά τη σεζόν. Χωρίς νίκη αμφότερες, οπότε ας μην πέσουμε στην… παγίδα.