Από: Ηλίας Μαλιγιάννης

27/09/2013

Μαδριλένικο ντέρμπι και μια πολύ ενδιαφέρουσα «μονομαχία» στο «Ανοέτα» περιλαμβάνει το πρόγραμμα της Κυριακής στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, ενώ στις υπόλοιπες δύο αναμετρήσεις Μπαρτσελόνα και Βαλένθια είναι τα φαβορί.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ – ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ (17:00)

Πολύ σημαντική νίκη κυρίως από πλευράς ψυχολογίας έκανε η Βαλένθια στην έδρα της Γρανάδα με 0-1 χάρη στο τυχερό γκολ τους Ζόνας στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός ήταν στην κατάλληλη θέση έπειτα από παράλληλη πάσα του Κανάλες αλλά η μπάλα περισσότερο χτύπησε πάνω του παρά την έστειλε εκείνος στα δίχτυα προ κενής εστίας. Σημασία έχει ότι ήταν η δεύτερη σερί νίκη και ο Τζούκιτς «αγόρασε» χρόνο. Ξένο σώμα ο Ραμί, εκτός οι Πόστιγκα, Ρικάρντο Κόστα, Γκουαΐτα.

Στη νίκη της πρεμιέρας έμεινε η Βαγιεκάνο που έκτοτε μετρά πέντε σερί ήττες. Στάθηκε αξιοπρεπώς στο «Πιθχουάν» κόντρα στη Σεβίλλη για 60’, αν και ήταν πίσω στο σκορ με 2-1, όμως η αποβολή του Γκάλβεθ πέντε λεπτά αργότερα της έκοψε τα πόδια. Η Σεβίλλη πήρε ψυχολογία και με πρωταγωνιστή τον Μπάκα που μπήκε ως αλλαγή και σκόραρε δύο γκολ στο 80’ και στο 88’ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Με εννέα παίκτες τελείωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι καθώς αποβλήθηκε στο 86’ και ο Βιέρα. Εκτός αποστολής έμεινε και ο Ιάγκο Φαλκέ λόγω τραυματισμού όπως και ο Τίτο.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Φαβορί λόγω έδρας η Βαλένθια, όμως ο άσος είναι πολύ χαμηλά. Γκολ/Γκολ με απόδοση 1.66 στον stoiximan.

ΑΛΜΕΡΙΑ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (19:00)

Ακόμη μια ήττα για τη νεοφώτιστη Αλμερία, αυτή τη φορά από τη Μάλαγα στο «Ροσαλέδα». Πραγματοποιεί το χειρότερο ξεκίνημα στην Πριμέρα Ντιβιζιόν. Άντεξε αμυντικά για 60’, ‘όμως το γκολ του Τισόνε στο 68’ την ανάγκασε να αναζητήσει το γκολ της ισοφάρισης. Εν τέλει δέχτηκε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις από τον Πορτίγιο. Εντός έδρας μέχρι στιγμής μετρά δύο ισοπαλίες με σκορ 2-2 και μια ήττα από τη Βιγιαρεάλ με σκορ 2-3. Δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα ο προπονητής Φρανσίσκο.

Άλλη μια πειστική εμφάνιση από την ομάδα του Τάτα Μαρτίνο, «υπέταξε» και την Σοσιεδάδ εντός έδρας. Ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5’ για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του ο Μέσι τρία λεπτά αργότερα. Η κατηφόρα δεν είχε τελειωμό για τους Βάσκους που δέχτηκαν και τρίτο γκολ στο 23’ από τον Σέρχιο Μπούσκετς. Ο Ντε Λα Μπέλα έβαλε το γκολ της τιμής για τη Σοσιεδάδ για να γράψει το τελικό 4-1 ο νεαρός αμυντικός Μπαρτρά στο 77’. Νοκ άουτ ο Μασεράνο, παραμένει εκτός ο τραυματίας Ζόρντι Άλμπα.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Θα κερδίσει η Μπαρτσελόνα, ωστόσο ψάχνοντας το καλύτερο δυνατό ποντάρισμα θα επιλέξω το 4-6 Γκολ με απόδοση 2.05 στον stoixman.

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ - ΣΕΒΙΛΛΗ (21:00)

Σε τίποτα δε θυμίζει την ομάδα έκπληξη πέρυσι η Σοσιεδάδ, που αγνοεί τη νίκη από την πρώτη αγωνιστική όταν και επικράτησε της Χετάφε εντός έδρας με 2-0. Δεν κατάφερε να ορθώσει ανάστημα στο Καμπ Νου κόντρα στην Μπαρτσελόνα και όπως αναμενόταν ηττήθηκε εύκολα. Δεύτερη ήττα σε έξι ματς, μετρά και τρεις ισοπαλίες, οι δύο χωρίς τέρματα με αντιπάλους τις Λεβάντε (εκτός) και Μάλαγα (εντός). Πλήγμα η απουσία του αρχηγού Τσάμπι Πριέτο, εκτός και ο Γκρανέρο. Στην αποστολή παρά τους μικροτραυματισμούς που είχαν οι Ελουστόντο και Θουρουτούθα.

Πειστική εμφάνιση για τη Σεβίλλη που πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, μετά από πέντε αγωνιστικές. Έκανε αρκετές φάσεις, με ένα πέναλτι και ένα φάουλ του Ράκιτιτς μπήκε σε θέση οδηγού στο ματς. Ο Αντριάν μείωσε άμεσα σε 2-1 όμως η είσοδος του Μπάκα (πέτυχε ακόμη δύο γκολ) και οι αποβολές δύο αντιπάλων της έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της. Εκτός αποστολής ο αμυντικός χαφ Μ΄Μπιά λόγω τραυματισμού.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Δύσκολο ματς για επιλογή σημείου, καλύτερα να πάμε στα γκολ με το Over 2.5 να προσφέρεται στο 1.83 στον stoixman.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (23:00)

Δικαιώματα έδωσε η Ρεάλ, αφενός στην Έλτσε να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα με την εμφάνισή της αφετέρου σε φιλάθλους και αντιπάλους να διαμαρτύρονται για τον τρόπο που πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις. Φλύαρη υπεροχή στο α’ ημίχρονο, έφτανε εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, ωστόσο σπαταλούσε τις ευκαιρίες. Πιο ουσιαστική η Έλτσε ανησύχησε τον Ντιέγκο Λόπεζ. Ο Ρονάλντο με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1 στο 51’ για να έρθει ο Μπάκιε με κεφαλιά έπειτα από αντεπίθεση στις καθυστερήσεις να γράψει το 1-1 προκαλώνατς έξαλλους πανηγυρισμούς στους γηπεδούχους. Όμως ένα πέναλτι που κέρδισε (πιο πολύ επιθετικό φάουλ ήταν) ο παμπόνηρος Πέπε και εκτέλεσε ο Ρονάλντο έμελλε να διαμορφώσει το τελικό 1-2.

Το απόλυτο διατηρεί η Ατλέτικο που παρά τη φυγή του επιθετικού Φαλκάο το καλοκαίρι, παρουσιάζει ακόμα πιο καλό και σοβαρό πρόσωπο. Στο +2 από τη Ρεάλ, θεωρητικά είναι ικανοποιημένη και με την ισοπαλία. Δεν έπαιξε το ίδιο καλά μεσοβδόμαδα με αντίπαλο την Οσασούνα, επικράτησε με 2-1 εντός έδρας σα να ήθελε να κρατήσει δυνάμεις για το ντέρμπι με τη Ρεάλ. Το σκορ άνοιξε ο Ντιέγκο Κόστα στο 18΄ και ο ίδιος παίκτης έκανε και το 2-0 στο 25’. Η Οσασούνα μείωσε πριν τη λήξη του ημιχρόνου στο 42’ με τον Οριόλ Ριέρα, όμως τίποτα δεν άλλαξε στην επανάληψη και οι Ροχιμπλάνκος πανηγύρισαν την έκτη νίκη τους σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Η παράδοση «δείχνει» Ρεάλ, όμως η Ατλέτικο φαντάζει πιο επικίνδυνη από ποτέ. Στο 1.57 το Over 2.5, στο 1.70 ο άσος των Μερένχες στον stoiximan. Έμπνευση το 2/1 αφού η Ρεάλ συνηθίζει να δέχεται γκολ προτού... αφυπνιστεί.