Προγνωστικά στοιχήματος Α' Ισπανίας 27/9

Από: Ηλίας Μαλιγιάννης

27/09/2013

«Στροφή» έβδομη στην Ισπανία, ενώ μόλις χθες τελείωσε η έκτη. Προσοχή στα πονταρίσματά όσον αφορά ομάδες που δεν έχουν μεγάλο βάθος πάγκου αφού λόγω της εμβόλιμης αγωνιστικής, καλούνται να δώσουν το τρίτο τους παιχνίδι σε διάστημα 6-7 ημερών.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ - ΜΑΛΑΓΑ (22:00)

Μόλις μία νίκη μετρά στο πρωτάθλημα η ομάδα του Χουάν Ιγνάθιο Μαρτίνεζ, ενώ παραμένει για τρία ματς χωρίς νίκη. Παρότι έμεινε με παίκτη λιγότερο από το 44’ λόγω της αποβολής του αμυντικού Μπέργκντιχ, άντεξε στο «σφυροκόπημα» της Λεβάντε στο β’ ημίχρονο και έφυγε με τον βαθμό από τη «Θιουδάδ ντε Βαλένθια». Το σκορ είχε ανοίξει για τους γηπεδούχους ο Ντιαβαρά στο 36’, για να φέρει το ματς στα ίσια ο Χάβι Γκέρα στο 42’. Εντός έδρας σε τρία παιχνίδια φέτος, μετρά μία νίκη και δύο ήττες. Αρκετές απουσίες έχει ο Μαρτίνεζ, αφού εκτός του τιμωρημένου Μπέργκντιχ, δεν υπολογίζει τους τραυματίες Άλβαρο Ρούμπιο, Βίκτορ Πέρεθ, Όσκαρ και Λάρσον. Αμφίβολος ο Έμπερτ που έγινε αλλαγή με τη Λεβάντε.

Δύσκολο πρόγραμμα έβγαλε η Μάλαγα, αγωνιζόμενη κόντρα σε Βαλένθια, Μπαρτσελόνα, Σεβίλλη, Σοσιεδάδ. Έμεινε στην ισοπαλία στις έδρες των τελευταίων και παίρνοντας νίκες στα εντός έδρας ματς, ανέβηκε στη βαθμολογία. Την Τρίτη επικράτησε της Αλμερία με σκορ 2-0 στο «Ροσαλέδα» αν και δυσκολεύτηκε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Το σκορ άνοιξε ο Τισόνε στο 68’ και ο Πορτίγιο «έγραψε» το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Την ίδια αποστολή που πήρε και στο ματς με την Αλμερία ανακοίνωσε ο Μπερντ Σούστερ, ωστόσο προανήγγειλε αλλαγές στην ενδεκάδα. Σταθερά εκτός από την αρχή της σεζόν ο αμυντικός Ουέλινγκτον.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Ανεβασμένη η Μάλαγα, όμως δεν έχει το ρόστερ να αντέξει συνεχή παιχνίδια, όπως και η Βαγιαδολίδ που έχει σημαντικές απουσίες. Χ2 με απόδοση 1.44 στον stoiximan και εναλλακτικά 2-3 Γκολ που προσφέρεται στο 1.97.