Από: Ηλίας Μαλιγιάννης

26/09/2013

Τρεις αναμετρήσεις περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα στην Ισπανία, με τις οποίες και πέφτει η αυλαία της έκτης αγωνιστικής.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ - ΜΠΕΤΙΣ (21:00)

Θετικό χαρακτηρίζεται το ξεκίνημα για τους Βάσκους, συγκριτικά και με τα περσινά αντίστοιχα δεδομένα, αφού έχουν εννέα πόντους και βρίσκονται στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τρεις νίκες και δύο ήττες «γράφει» η στατιστική τους, οι δύο εξ’ αυτών εντός έδρας. Μετά την επιτυχημένη πρεμιέρα στο νέο «Σαν Μαμές», με τη νίκη κόντρα στην Θέλτα (3-2), ήρθε η ήττα από την Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη με το ίδιο σκορ. Ο Βίκτορ Σάντσεζ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 24’ για να ισοφαρίσει προσωρινά ο Ντε Μάρκος πριν βγει το ημίχρονο στο 44’. Με την έναρξη όμως του β’, πάλι ο Βίκτορ Σάντσεζ έδωσε προβάδισμα στην Εσπανιόλ (49’) και ο Σέρχιο Γκαρσία στο 66’ έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη. Ο Ιμπάι απλά μείωσε στις καθυστερήσεις.

Η Μπέτις έχει εκκινήσει «μουδιασμένα» και δείχνει να μην έχει βρει τα πατήματά της. Λείπει από το ρόστερ ο βασικός πέρυσι μέσος Μπενιάτ, ο οποίος παρεμπιπτόντως αγωνίζεται πλέον στη Μπιλμπάο. Βρίσκεται στην 12η θέση με μόλις πέντε βαθμούς. Μετά τις δύο σερί ήττες στις πρώτες αγωνιστικές, βελτιώθηκε και παρέμεινε δίχως ήττα για τα απόμενα τρία. «Λευκή» ισοπαλία στο «Πρατ» με την Εσπανιόλ, μεγάλη νίκη με σκορ 3-1 επί της Βαλένθια στο «Βιγιαμαρίν» (3-0 ημίχρονο) και ξανά ισοπαλία χωρίς γκολ με αντίπαλο την Γρανάδα εντός έδρας. Προσθέστε και ακόμη μία εντός έδρας ισοπαλία για το Γιουρόπα Λιγκ κόντρα στη Λιόν (0-0). Εκτός αποστολής έμειναν οι Βαντίγιο, Περκίς, Χουάν Κάρλος και Ρουμπέν Κάστρο.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Δύσκολο ματς για σημείο, ελαφρύ προβάδισμα δίνω στην Μπιλμπάο λόγω έδρας. Ικανοποιητική η απόδοση του Over 2.5 που προσφέρεται στο 1.80 στον stoiximan.

ΧΕΤΑΦΕ - ΘΕΛΤΑ (23:00)

Να επιστρέψει στις νίκες θέλει η Χετάφε, που έκανε αναμενόμενη ήττα στο «Μπερναμπέου» από τη συμπολίτισσα Ρεάλ με σκορ 4-1 την προηγούμενη αγωνιστική. Το σκορ άνοιξε ο Λαφίτα στο 5’, όμως αυτό μάλλον «ξύπνησε» τους γηπεδούχους που απάντησαν με τον Πέπε στο 19’. Ο Ρονάλντο έκανε με πέναλτι το 2-1 στο 34’ και ο Ίσκο στο 54’ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στη Ρεάλ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε πάλι ο Ρονάλντο στις καθυστερήσεις, ενώ η Χετάφε έπαιζε με παίκτη λιγότερο ύστερα από αποβολή του Μίτσελ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα σε πέντε παιχνίδια, ενώ έχει σημειώσει επίσης μία ισοπαλία (Αλμερία, 2-2) και μία νίκη (Οσασούνα, 2-1).

Πολύ καλά έχει ξεκινήσει η Θέλτα που παρουσιάζει ένα δυσκολοκατάβλητο σύνολο. Έχει ηττηθεί μόνο μία φορά από την Μπιλμπάο με σκορ 3-2 εκτός έδρας, ενώ έχει επίσης πάρει μία νίκη και τρεις ισοπαλίες. Την περασμένη Κυριακή υποδέχτηκε τη Βιγιαρεάλ, σε ένα ματς χωρίς πολλές ευκαιρίες και επικίνδυνες φάσεις απέναντι από τις δύο εστίες. Το τελικό 0-0 ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Εκτός έδρας φέτος έχει πετύχει μια μεγάλη νίκη επί της Μπέτις (1-2) ενώ έχει και την ήττα από τη Μπιλμπάο. Εκτός αποστολής έμεινε ο επιθετικός Νολίτο και ο μεσοεπιθετικός Αουγκούστο Φερνάντεζ.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Στην έδρα της στηρίζεται η Χετάφε όσον αφορά τη συγκομιδή βαθμών και είναι από τα παιχνίδια που πρέπει να κερδίσει. Στο 2.20 η απόδοση του άσου στον stoiximan.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ - ΕΣΠΑΝΙΟΛ (23:00)

Στα ψηλά της βαθμολογίας βρίσκονται αμφότερες, καθώς ισοβαθμούν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Χωρίς ήττα παραμένουν και οι δύο. Η Βιγιαρεάλ έπειτα από το εξαιρετικό της ξεκίνημα με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς, μετρά δύο συνεχόμενες ισοπαλίες. Η πρώτη βέβαια, κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης εντός έδρας με σκορ 2-2 μόνο επιτυχία μπορεί να θεωρηθεί. Η δεύτερη (προηγούμενη αγωνιστική) με αντίπαλο τη Θέλτα εκτός έδρας ήρθε ύστερα από ένα «άνοστο» ματς χωρίς τέρματα. Χωρίς σημαντικά αγωνιστικά προβλήματα οι γηπεδούχοι, ο Φαρινός λείπει από την αρχή της σεζόν.

Ανοδική πορεία για την Εσπανιόλ που έκανε δύο μαζεμένες νίκες κόντρα σε Γρανάδα εκτός έδρας με 1-0 και Μπιλμπάο εντός έδρας με σκορ 3-2. Τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες έχει και το σύνολο του Χαβιέ Αγκίρε, που μακριά από τη Βαρκελώνη έχει μέχρι τώρα μία νίκη και μία ισοπαλία. Αποφασισμένη μπήκε στο β΄ ημίχρονο με την Αθλέτικ Μπιλμπάο και με τα γκολ των Βίκτορ Σάντσεζ στο 49’ και Σέρχιο Γκαρσία στο 66’ «καθάρισε» το ματς βάζοντας τέλος στις ελπίδες των Βάσκων για θετικό αποτέλεσμα. Εκτός αποστολής ο μπακ Φουέντες, οι μεσοεπιθετικοί Σιμάο και Νταβίντ Λόπεζ.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Παιχνίδι ανοικτό σε κάθε αποτέλεσμα, θα επιλέξω ποντάρισμα στο Γκολ/Γκολ με απόδοση 1.83 στον stoixman.