Προγνωστικά στοιχήματος Α' Ισπανίας 24/9

Από: Ηλίας Μαλιγιάννης

24/09/2013

Έκτη αγωνιστική στην Ισπανία, τοποθετήθηκε ως εμβόλιμη με τις ομάδες να έχουν μονάχα 2-3 μέρες ξεκούρασης. Στην κορυφή της βαθμολογίας «συγκατοικούν» Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης, διατηρώντας το απόλυτο.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ (21:00)

«Περίπατο» έκανε η Μπαρτσελόνα την προηγούμενη αγωνιστική, επιβλήθηκε με 4-0 της Βαγιεκάνο στο Βαγιέκας. Μάλιστα, ο Πέδρο σκόραρε χατ-τρικ (33’, 47’, 72’), το πρώτο της καριέρας του, ενώ ο Βίκτορ Βαλντές απέκρουσε πέναλτι του Τρασόρας. Ο Φάμπρεγκας απλά διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με γκολ στο 80’. Πέμπτη σερί νίκη για τους Καταλανούς, που μετρούν ακόμη μία για το Τσάμπιονς Λιγκ επί του Άγιαξ.

Μουδιασμένο ξεκίνημα για τη Σοσιεδάδ, που ακόμα δεν έχει βρει εκείνον τον δαιμονιώδη ρυθμό της περσινής περιόδου. Μόλις μία νίκη έπειτα από πέντε αγωνιστικές, μετρά και τρεις ισοπαλίες, οι δύο χωρίς γκολ. Φλύαρη και επιπόλαιη στην τελική προσπάθεια στο τελευταίο παιχνίδι με τη Μάλαγα στο «Ανοέτα» δεν πέτυχε ποτέ το γκολ που θα άνοιγε το ματς, παρότι έβγαινε με αξιώσεις στην επίθεση.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Δύσκολα θα πάρουν κάτι οι Βάσκοι στο Καμπ Νου, ωστόσο μπορούν να σκοράρουν και να επιβεβαιώσουν το αμφίσκορο που προσφέρεται στο 1.75 στον stoiximan.

ΛΕΒΑΝΤΕ – ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ (21:00)

Τέσσερα ματς χωρίς ήττα παραμένει η Λεβάντε έπειτα από την εφιαλτική νύχτα της πρεμιέρας στο Καμπ Νου, όπου δέχτηκε επτά γκολ. Την προηγούμενη αγωνιστική, αν και έμεινε πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά στην έδρα της Αλμερία, εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Φερνάντεζ στο 54’ και αρχικά με πέναλτι του Ελ Ζαρ στο 55’ μείωσε, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ντιόπ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Τρίτη ισοπαλία σε πέντε παιχνίδια για το σύνολο του Χοακίν Καπαρός.

Νέα ήττα για τη Βαγιαδολίδ που δεν κατόρθωσε να υψώσει ανάστημα απέναντι στην Ατλέτικο του Ντιέγκο Σιμεόνε. Άντεξε για ένα ημίχρονο, όμως νωρίς στο β’ (Ραούλ Γκαρσία, 52’) δέχτηκε το πρώτο γκολ και τη χαριστική βολή στο 72’ από τον Ντιέγκο Κόστα. Αυτή ήταν η τρίτη συνολικά ήττα για την ομάδα του Μαρτίνεθ, που άφησε εκτός αποστολής τους Καράμπελα, Ελ Ζαρ, Πέδρο Λόπεζ, Παγιαρντό.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Καιρός για νίκη για τη Λεβάντε, στο 2.22 ο άσσος στον stoiximan.

ΜΑΛΑΓΑ – ΑΛΜΕΡΙΑ (23:00)

Για τρίτο σερί ματς έμεινε αήττητη η Μάλαγα του Σούστερ, ωστόσο δεν είναι ικανοποιητική συγκομιδή οι πέντε πόντοι μέχρι στιγμής. Ομολογουμένως, εκτός του παιχνιδιού της τέταρτης αγωνιστικής που υποδέχτηκε την Βαγιεκάνο και την συνέτριψε με πέντε γκολ, είχε πολύ δύσκολο πρόγραμμα στην αρχή του πρωταθλήματος. Έπαιξε με Βαλένθια, Μπαρτσελόνα, Σεβίλλη και στο τελευταίο με τη Σοσιεδάδ στο «Ανοέτα». Αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο, δίνοντας χώρο στην αντίπαλό της και δεν κατάφερε να δημιουργήσει πολλές επικίνδυνες φάσεις στην εστία των Βάσκων. Από την αρχή εκτός ο αμυντικός Ουέλινγκτον.

Χωρίς νίκη παραμένει η Αλμερία που μετρά τρεις ισοπαλίες με το ίδιο σκορ 2-2, αντιμετωπίζοντας τις Χετάφε εκτός έδρας, Έλτσε εντός και Λεβάντε εντός έδρας. Έκανε καλό α’ ημίχρονο κόντρα στη Λεβάντε, όμως η αποβολή του Φερνάντεζ στο 54’ έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο τελικό 2-2. Συμπεριλήφθηκε στην αποστολή ο μπακ Ντουμπαρμπιέρ, εκτός έμειναν ο τιμωρημένος Φερνάντεζ, ο Τορσιλιέρι και ο Ραούλ Γκαρσία.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Ανεβασμένη η Μάλαγα, ο άσσος δίνεται στο 1.66. Επιθετικά αγωνίζεται η Αλμερία, λογικά θα σκοράρει κάποιο τέρμα συμβάλλοντας στο Over 2.5 με απόδοση 1.65. Ρίσκο στον 1 & Over 2.5 με απόδοση 2.35 στον stoiximan.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΟΣΑΣΟΥΝΑ (23:00)

Συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις η Ατλέτικο, έπαιξε όσο χρειάστηκε κόντρα στη Βαγιαδολίδ εκτός έδρας, ώστε να επικρατήσει με 2-0. Τα γκολ σημείωσαν οι Ραούλ Γκαρσία στο 56’ και ο Ντιέγκο Κόστα στο 72, ο οποίος έφτασε τα πέντε σε ισάριθμες εμφανίσεις. Ήταν το πρώτο παιχνίδι για φέτος που έληξε Under 2.5 γκολ και το δεύτερο που οι «Ροχιμπλάνκος» διατήρησαν το μηδέν στην άμυνα. Χωρίς προβλήματα η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε.

Επιτέλους νίκη για την Οσασούνα που επιβλήθηκε με 2-1 της Έλτσε στην Παμπλόνα. Ήταν η πρώτη στο πρωτάθλημα, ενώ είχε ηττηθεί στο ντεμπούτο του Χάβι Γκράθια στον πάγκο της ομάδας. Δύο γκολ στις αρχές του κάθε ημιχρόνου ήταν αρκετά για να πάρει το «τρίποντο» με τον Αρμεντέρος να ανοίγει τι σκορ στο 16’ και τον Οριόλ Ριέρα να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 48’. Ο Αλμπακάρ απλά μείωσε το σκορ στο 88’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Εκτός αποστολής έμειναν οι Νίνο, Μιγκέλ Φλάνιο, Ντε Λας Κουέβας, Ετσάιντε και Σεχούδο.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Ανώτερη ομάδα η Ατλέτικο, δύσκολα θα στραβοπατήσει κόντρα στην Οσασούνα ακόμα κι αν έχει ανεβασμένη ψυχολογία. Άσσος από το ημίχρονο με απόδοση 1.70 στον stoiximan.