Προγνωστικά στοιχήματος Α' Ισπανίας 23/9

Από: Ηλίας Μαλιγιάννης

22/09/2013

Με το ματς στη Βαρκελώνη ανάμεσα στην Εσπανιόλ και την Αθλέτικ Μπιλμπάο πέφτει η αυλαία της 4ης αγωνιστικής στην Ισπανία, με τις επιδόσεις των δύο ομάδων μέχρι στιγμής να «οδηγούν» σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ – ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ (23:00)

Αήττητη παραμένει η Εσπανιόλ η οποία παρουσιάζει ένα σκληροτράχηλο σύνολο που ακόμα και στην κακή του μέρα, δύσκολα χάνει. Ο Χαβιέ Αγκίρε είναι ένας έμπειρος προπονητής και ειδικός στο να διαχειριστεί σωστά ομάδες επιπέδου Εσπανιόλ που χωρίς μεγάλες προσδοκίες είναι ικανές να αποτελέσουν την έκπληξη του πρωταθλήματος. Δύο νίκες και δύο ισοπαλίες μέχρι τώρα, στις λεπτομέρειες επικράτησε την προηγούμενη αγωνιστική της Γρανάδα στην Ανδαλουσία. Ένα γκολ του Λαντσαρότε ύστερα από έμμεσο στο 76’ ήταν αρκετό για να χαρίσει το «τρίποντο» στους «Περικίτος». Επανέρχεται ο βασικός κεντρικός αμυντικός Μορένο (3 συμμ.).

Με το δεξί μπήκε σο νέο της σπίτι η Μπιλμπάο επικράτησε με 3-2 της Θέλτα αν και στο α’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στους Βάσκους. Ο Τσαρλς άνοιξε το σκορ μόλις στο 14’, όμως ο αμυντικός Σαν Χοσέ απάντησε άμεσα με σουτ στο 18’. Οι Γαλιθιάνοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα, αφού ο Τσαρλς αστόχησε από τα έντεκα βήματα στο λίγο πριν βγει το ημίχρονο. Στην επανάληψη η ομάδα του Βαλβέρδε μπήκε αποφασισμένη και με δύο γκολ σε επτά λεπτά (Ιραόλα 61’, Μπενιάτ 68’) «καθάρισε» την υπόθεση νίκη. Ο Σάντι Μίνα απλά μείωσε στ 79’. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη σε τέσσερα ματς, με τους Βασκους να έχουν τη δυνατότητα αν επικρατήσουν να σκαρφαλώσουν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Ξανά εκτός Βαλενθιάγα και Κίκε Σόλα.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Αμφίρροπο παιχνίδι, δύσκολη η επιλογή σημείου. Κρατάω το Γκολ/Γκολ που προσφέρεται στο 1.65 στον stoiximan.